Jak schudnąć w nowym roku? 5 pozycji jogi, które przyspieszą metabolizm

Być może poczujesz się rozczarowana, ponieważ nie istnieje taka lista pięciu pozycji. Jednak zbędne kilogramy z pewnością zrzucisz regularnie praktykując jogę! Ponad to, wymodelujesz sylwetkę, wzmocnisz i uelastycznisz mięśnie oraz ścięgna, przywrócisz wewnętrzną równowagę. Codzienne wykonywanie asan, wzmocni Twój organizm i doda energii do wysiłku fizycznego - kluczowego w walce z nadwagą.
Joga na plaży Joga na plaży Fot. Instagram/yoga_girl

Joga jest doskonała na poprawę metabolizmu

Ruch to podstawa dobrego metabolizmu. Jeśli mamy zakłóconą przemianę materii, joga pomoże przywrócić jej naturalny rytm. Ponieważ za tendencję do przybierania na wadze odpowiedzialny jest w znacznej mierze układ hormonalny, dzięki odpowiednio dobranym pozycjom, możemy usprawnić jego funkcjonowanie. Aktywność jaką wykonujemy w jodze, wpływa także na gospodarkę wodno-lipidową organizmu, stabilizując ją, oszczędzając nam niepotrzebnych wahań, których konsekwencją jest m.in. wzmożony apetyt - sygnał od organizmu o niedoborze, z którym się zmaga. Praktyka asan skutecznie minimalizuje również stres, przywracając równowagę psychiczną, ukrócając tym samym huśtawki nastrojów, sprzyjające objadaniu się.

Oto 5 pozycji, które mogą być szczególnie pomocne przy kształtowaniu sylwetki w rejonach o największej tendencji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że praktykę jogi zawsze najlepiej i najbezpieczniej rozpocząć pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Pozycja Utthita Parsvakonasana/ Joga
Pozycja Utthita Parsvakonasana/ Joga Pinterest

Utthita Parsvakonasana. Pozycja rozpostartego konta

To jedna z podstawowych asan, która nie tylko pomoże odchudzić okolicę talii i bioder, ale przede wszystkim doskonale wspomaga trawienie i uśmierza rwę kulszową. Nie wykonuj pozycji jeśli masz problemy z kolanami lub stawami skokowymi.

Jak wykonać? Zobacz nagranie:

Pozycja Janu Sirsasana/ Joga Pozycja Janu Sirsasana/ Joga Pinterest

Janu Sirsasana. Intensywnie masuje narządy wewnętrzne jamy brzucha

W tej asanie intensywnie tonizowane i masowane są narządy wewnętrzne jamy brzucha, co stymuluje ich funkcjonowanie. Znakomicie rozciąga także tyły nóg i eliminuje bóle pleców. Nie wykonuj pozycji jeśli masz problemy z kolanami!

Jak wykonać?

1. Ustaw stopy do Badha Konasany.

2. Wyprostuj prawą nogę w kolanie. Lewa noga zostaje w Badha konasanie. Aktywna prawa stopa, ustawiona prostopadle do podłogi.

3. Na wdechu wyciągnij ręce pionowo do góry i z wydechem chwyć się za palce stóp ? tak, aby wyciągnąć kręgosłup, wydłużyć się kompletnie w górę.

W tej chwili dominującym ruchem jest ruch do góry. Całkowicie proste plecy.

4. Jeżeli możesz ? chwyć się za boczne krawędzie stopy. Teraz wydłużeniu do góry zaczyna towarzyszyć wyciąganie w przód. Powoli zaczynasz schodzić w dół.

5. Chwyć się za piętę wyciągając się do przodu zejdź jeszcze niżej. Jeżeli można chwyć się za nadgarstek, tak żeby wejść do pełnego wariantu pozycji. Pierwsze w kontakt z nogą wchodzą dolne żebra.

6. Oddychaj spokojnie. Cały czas rozluźnione mięśnie twarzy, jak najbardziej rozluźniony brzuch.

7. Tyły nóg rozciągają się. Nie pozwalaj, aby napięcia przechodziły na pozostałe części ciała.

8. Żeby wyjść z pozycji - powoli powróć do góry - wydłużenie kręgosłupa. Następnie usiądź, wyprostuj plecy, powrót do Badha konasany i druga strona.

Pozycja Paripurna Navasana/ Joga Pozycja Paripurna Navasana/ Joga Pinterest

Paripurna Navasana. Pozycja okrętu na mięśnie brzucha

Wzmacnia mięśnie brzucha i pleców, a intensywna praca w pozycji, trwanie z wyprostowanymi nogami i plecami przy jednoczesnym zachowaniu prostych, aktywnych rąk, stopniowo buduje siłę. Nie wykonuj pozycji przy: ciąży, chorobach serca, menstruacji, astmie i dyskopatii.

Sposób wykonania:

1. Usiądź w Dandasanie, tak, żeby plecy były wyprostowane, opuszki palców dłoni podparte z tyłu.

2. Zegnij nogi w kolanach, chwyć dłońmi za uda i ściągając uda na zewnątrz wyprostuj nogi, tak, aby stopy znalazły się na wysokości głowy.

3. Wyprostuj ręce, wyciągnij do przodu ręce, są równolegle do podłogi, palce dłoni wydłużone

4. Bardzo aktywne stopy, nogi zwarte, kolana blisko siebie, kostki blisko siebie. Nogi całkowicie wyprostowane.

5. Utrzymuj proste plecy, oddychaj spokojnie, mięśni twarzy kompletnie rozluźnione.

6. Bardzo aktywne ręce i bardzo aktywne stopy. Nasady palców wypchnięte.

Spokojne wdechy, spokojne wydechy. Aktywne nogi. Wyprostowane ręce. Palce doni wydłużone.

7. Aby wyjść z pozycji: chwyć za uda, opuść stopy na dół, nogi zgięte w kolanach. Usiądź w Dandasanie, wyprostuj kręgosłup ? plecy wyprostowane.

Pozycja Mariciasana III/ Joga Pozycja Mariciasana III/ Joga zenactivesports.com

Mariciasana III. Pozycja, która tonizuje wątrobę i śledzionę, oczyszcza narządy wewnętrzne

Asana pomaga pozbyć się bólu bioder i dołu pleców. Doskonale tonizuje wątrobę i śledzionę, co jest szczególnie istotne w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Użycie wałka do jogi pomoże dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc.

Jak wykonać?

Przygotuj wałek do jogi i matę.

1. Usiądź na wałku, tak, że oba pośladki są oparte centralnie na wałku.

2. Wyprostuj prawą nogę w kolanie. Chwyć dłońmi za lewe kolano i naciskając dłońmi na lewe kolano wyciągnij się do góry, tak, żeby wydłużyć kręgosłup. Plecy są całkowicie wyprostowane. Bardzo aktywna prawa stopa, pięta wypchnięta, nasady palców wypchnięte. Cała prawa noga mocno wyprostowana. Wyprostowany kręgosłup.

3. Na wdechu - wyciągnij prawą rękę do góry i z wydechem zahacz prawy łokieć za lewe kolano. Lewa ręka wędruje daleko do tyłu. Oprzyj dłoń na wałku.

4. Naciskając łokciem na kolano, kolano stawia opór, skręcaj się. Na wdechach wydłużaj kręgosłup do góry, z wydechami dokręcaj tułów. Bardzo mocno wyprostowana prawa noga, prawa stopa skierowana do sufitu.

5. Żeby pogłębić skręt, zahacz ramię za kolano.

6. Na wdechu - ponownie wyciągnij się do góry, z wydechem dokręć ciało. Żeby pogłębić skręt jeszcze bardziej ? zahacz bark za kolano, kolano stawia opór. Pełen skręt.

7. Teraz otocz dłonią kolano i chwyć się z tyłu za plecami za drugą rękę - Mariciasana III, pełna pozycja.

Jeśli nie możesz złapać się za dłonie możesz wykonywać wariant przygotowawczy, z łokciem zahaczonym za kolano, albo ramieniem zahaczonym za kolano.

8. Żeby wyjść z pozycji, złap za kolano ponownie dłońmi, wyciągnij się do góry i zmiana nogi...

Pozycja Salamba Sarvangasana (świeca) Pozycja Salamba Sarvangasana (świeca) Found on yogi-moni.tumblr.com

Salamba Sarvangasana (świeca). Reguluje pracę gruczołów dokrewnych, regeneruje organizm

Stanie na głowie i świeca są uznawane za kluczowe pozycje jogi. Pierwsza z nich pobudza, druga wycisza. W obydwu poprzez odwrócenie siły grawitacji w ciele i zwiększenie dokrwienia głowy i klatki piersiowej cały organizm głęboko się regeneruje. B.K.S. Iyengar twierdził, że wystarczy spędzić w tych pozycjach 15 minut dziennie, aby cieszyć się stałym przypływem sił i energii.

Salamba Sarvangasana korzystnie wpływa na trawienie, wzmacnia mięśnie pleców, rozluźnia spięte pod wpływem stresu mięśnie karku. Co istotne w kontekście pracy nad utratą zbędnych kilogramów - reguluje pracę gruczołów dokrewnych: przysadki, tarczycy i szyszynki. Dotlenia mózg, zapobiega przeziębieniom i bólom głowy. Jest pomocna m.in. przy astmie, zapaleniu zatok i oskrzeli. Usuwa napięcie i chroniczne zmęczenie, pomaga przywrócić energię nawet po długotrwałej chorobie i wyczerpaniu, wzmacnia układ odpornościowy.

Jak wykonać?

1. Ułóż trzy koce złożone w prostokąty o wymiarach 50 cm /75 cm.

2. Połóż się w taki sposób, aby barki i plecy leżały na kocach, a głowa na podłodze.

3. Ręce połóż przy biodrach, barki odciągnij od głowy.

4. Zegnij nogi w kolanach i odpychając się rękami od podłogi unieś zgięte nogi i tułów do góry.

5. Podeprzyj plecy rękami.

6. Podnoś się wyżej - zbliż klatkę piersiową do brody. Ręce opieraj coraz niżej na plecach, do momentu aż ustawisz tułów pionowo.

7. Wyprostuj nogi. Wyciągnij całe ciało w górę.

8. Rozluźnione mięśnie twarzy, rozluźnione gardło. Nie pozwól, aby plecy się zapadały, a nogi pochylały. Łokcie trzymaj blisko siebie. Głowa, dłonie, tułów i nogi - ustawione symetrycznie.

Na początku trwaj w pozycji 3 minuty, stopniowo wydłużając czas. Tak jak wszystkie pozycje, świecę wykonuj o pustym żołądku. Jeżeli odczuwasz napięcie w gardle, głowie lub oczach ? wyjdź z pozycji.

Sekwencja asan, która pomoże przywrócić Ci równowagę psychofizyczną i unormować wagę, to Powitanie Słońca. Aby krok po kroku prawidłowo nauczyć się jej wykonywania, jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w zajęciach jogi z dyplomowanym nauczycielem, możesz skorzystać z materiałów dostępnych w sieci: www.maratonjogi.pl/darmowy-kurs-jogi/

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.