Aquacycling. Odchudzanie w wodzie

Aquacycling to zajęcia kardio prowadzone w wodzie. Łączy elementy aquaerobiku oraz ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Jest doskonały na odchudzanie - spalamy od 800 do nawet 1200 kcal podczas 45 minut. Jakie są jego korzyści i czy można się na nim zmęczyć? Postanowiłam to sprawdzić!
Spinning w wodzie Spinning w wodzie Shutterstock

Aquacycling, czyli spinning w wodzie

10 faktów o wodzie, o których nie miałeś pojęcia

Uwielbiam jeździć na rowerze - wiosną i latem jest to mój główny środek transportu. W pozostałe pory roku, które nie sprzyjają rowerzystom, pocieszam się spinningiem. Spinning to zajęcia grupowe na rowerkach stacjonarnych, gwarantujące wyczerpujący trening całego ciała. Można wykonywać ćwiczenia na ramiona, biceps, czy pompki, choć oczywiście nogi wykonują największy wysiłek. A co można robić na rowerku stacjonarnym w wodzie?

AquaCity AquaCity źródło: Materiały promocyjne AC Poprad

Spinning w wodzie

rusz się

Aquacycling lub aquabike, aquaspinning czy hydrospinning - to trening cardio prowadzony w wodzie, łączący w sobie elementy aquaerobiku i ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Miałam okazję sprawdzić go w Harmony Life Cooperation. Mój stosunek do zajęć był dość ambiwalentny. Z jednej strony byłam ciekawa, jak trening zadziała, z drugiej zaś zastanawiałam się, czy faktycznie na takich zajęciach można się zmęczyć.

Fitness w wodzie Fitness w wodzie Shutterstock

Aquacycling. Dla kogo jest ten trening

Weszłam do wody, zajęłam rower, a trener udzielił krótkiego instruktażu. Rozejrzałam się dookoła i zauważyłam, że grupa jest mocno zróżnicowana. Było kilka dziewczyn w moim wieku, kilka starszych pań i dwóch panów, w tym jeden wyglądający na sportowca. Pierwsze spostrzeżenie: zajęcia są dla wszystkich. Czy rzeczywiście tak jest?

Aquacycling Aquacycling AW Aquacycling M.S CHACINSCY

Zajęcia dla wszystkich

- Zajęcia Aquacycling kierowane są do wszystkich, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania. W wodzie nasze ciało waży nawet 90% mniej niż na lądzie, dzięki czemu w zajęciach mogą brać udział jednocześnie osoby wytrenowane oraz te, które walczą z niechcianymi kilogramami i są dopiero na początku drogi do uzyskania dobrej formy - mówi Jan Szymczak, instruktor, który wraz ze wspólnikiem Janem Wojtkiewiczem wprowadził Aquacycling do Polski.

Aquacycling Aquacycling AW Aquacycling M.S CHACINSCY

Rozgrzewka w wodzie

Zaczęliśmy od rozgrzewki. Było miło, lekko i przyjemnie, choć zaczęłam już doceniać opór wody. Ten, który ona stawia, jest głównym czynnikiem wpływającym na efektywność treningu. Dzięki niemu mięśnie pracują intensywnie i nie ma jakiegokolwiek ryzyka wystąpienia kontuzji. Odciążane są także stawy oraz kręgosłup, dlatego w takich zajęciach mogą uczestniczyć nawet osoby po urazach.

Aquacycling Aquacycling AW Aquacycling M.S CHACINSCY

Aquabike jako forma rehabilitacji

Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną

- Aquabike pełni również funkcję rehabilitacyjną, ma zastosowanie w terapii. Pozwala skrócić czas rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach (np. biodra lub kolana) oraz pomaga usprawnić pracę serca, układu krążenia i oddechowego, zapobiegając np. chorobom nadciśnienia - wylicza zalety tej formy aktywności Szymczak, który jest też autorem programów treningowych HLC Aquacycling.

Basen Basen GETTY IMAGES

Korzyści z zajeć fitness

Jakie są inne korzyści z uprawiania Aquacyclingu? Tak jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, chodzi przede wszystkim o zdrowie, lepsze samopoczucie, poprawę sylwetki, kondycji, utratę zbędnych kilogramów, eliminację cellulitu oraz ochronę przed chorobami serca. Najlepsze jest to, że trening jest realizowany w przyjemny sposób, ponieważ ćwiczenia w wodzie mają zupełnie inny charakter. Nie mamy tu do czynienia z uczuciem gorąca i lejącego się potu, towarzyszącym ćwiczeniom na "sucho". Woda przyjemnie chłodzi, daje orzeźwienie i nie czujemy tak szybko zmęczenia.

Aquacycling Aquacycling AW Aquacycling M.S CHACINSCY

Jakie mięśnie pracują podczas Aquacycling

Kitesurfing. Katarzyna Lange, niesamowita kobieta na fali

Podczas jazdy na rowerze wodnym pracują wszystkie większe grupy mięśniowe.

- Dzięki zmianom pozycji, ćwiczeniom z oporem wody oraz ciężarem własnego ciała, angażujemy do pracy górne partie, a nogi stalećwiczą , utrzymując ruch obrotowy - dodaje Szymczak.

Trening w wodzie Trening w wodzie 123rf.com

Podsumowanie

Podczas zajęć w ogóle nie czułam zmęczenia. Byłam świadoma, że moje mięśnie pracują, lecz miałam wrażenie, że mogłabym zostać na kolejną godzinę zajęć. Jakież to było mylące! Po treningu i zjedzeniu obiadu poczułam, jak dużo energii pozostawiłam w basenie. Uwierzyłam w zapewnienia Janka, który przekonywał, że podczas treningu trwającego 45 min można spalić od 800 do 1200 kcal!

Zajęcia polecam wszystkim - otwartym na nowe możliwości, chętnym do aktywności fizycznej i sceptykom. Ćwiczcie i bawcie się dobrze.

Więcej o: