Zumba, Body Pump, CrossFit, Bootcamp Barry'ego, TRX - poznaj autorów popularnych treningów

Zumba, Body Pump czy CrossFit to treningi, które zna każda zainteresowana fitnessem osoba. Zastanawiasz się, kto stoi za ich popularnością? Przedstawiamy autorów pięciu popularnych treningów.
Beto Perez Beto Perez gorecess.com

Zumba - Beto Perez

rusz się

Zumba - skąd pomysł

Beto Perez pochodzi z Kolumbii. Swoją karierę zaczynał w latach 80. jako choreograf i instruktor fitnessu. Pewnego dnia idąc na zajęcia z aerobiku zapomniał zabrać ze sobą muzyki do ćwiczeń. Okazało się jednak, że w plecaku znalazł parę prywatnych kaset z mieszanką salsy i merengue. Zamiast typowej muzyki do aerobiku wykorzystał więc latynoamerykańskie rytmy i zaimprowizował zajęcia łączące aerobik z tańcem.

Wszyscy uczestnicy opuszczali salę z uśmiechem na ustach i prosili o stworzenie zupełnie nowego programu ćwiczeń. Wkrótce nowa metoda stała się niezwykle popularna w całej Kolumbii. W 1999 roku Beto Perez przeniósł się do Mimami i stworzył program Zumba Fitness.

ZUMBA - ZOBACZ RODZAJE POPULARNYCH ZAJĘĆ

Zumba - jak wygląda trening

"Zumba jest i będzie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie lubią siłowni" - mówi Perez. To wysiłek ukryty pod maską dobrej zabawy. Na początku zajęcia Zumby opierały się na ruchach inspirowanych tańcami latynoamerykańskimi, dziś jest to miks rytmów z całego świata m.in. hip hopu, rock and rolla, a nawet Bollywoodu.

Zumba wpływa nie tylko na kondycję i sylwetkę, ale również na nasza psychikę: "Gdy przetańczysz z przyjaciółmi całą noc, świetnie się bawisz i nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile kalorii tracisz. Z Zumbą jest tak samo" - mówi Beto Perez.

Beto Perez przyznaje, że tworząc zajęcia Zumby, nie miał pojęcia, że odmieni ona tylu ludzi. W tej chwili, jak mówi trener, uczestników zajęć Zumba Fitness jest już ponad 15 milionów. Niedawno pojawiły się nowe zajęcia opracowane przez Pereza - Zumba Step.

Philip Mills Philip Mills shape.com

Body Pump - Phillip Mills

Body Pump - skąd pomysł

Phillip Mills miał do czynienia ze sportem już od dziecka, jego ojciec był lekkoatletą i olimpijczykiem, w 1968 roku otworzył w Nowej Zelandii swoją pierwszą siłownię. Phillip idąc w jego ślady, połączył dwie swoje największe pasje - muzykę i fitness - i w 1990 roku stworzył zajęcia Body Pump.

"Moje podejście do aerobiku było bardziej lekkoatletyczne, postanowiłem więc połączyć trening kardio i trening siłowy na jednych zajęciach" - mówi Mills. Dziś Body Pump stanowi trzecie spośród najbardziej popularnych zajęć na świecie, zaraz za Zumbą i Spinningiem.

ZOBACZ TEŻ: BODY PUMP - W GRUPIE LEPIEJ SIĘ ĆWICZY

Boody Pump - na czym polega trening

Body Pump to trening wytrzymałościowy, który polega na podnoszeniu ciężarów wplecionym w choreografię. "Ostatnie badania pokazują, że Body Pump jest niezwykle efektywny: kształtuje sylwetkę i buduje masę mięśniową lepiej niż wiele tradycyjnych metod" - wyjaśnia Mills. Dodatkowym atutem zajęć Body Pump jest ćwiczenie w grupie, co motywuje uczestników do ciężkiej pracy i przekraczania jeszcze bardziej granic swego ciała.

Mills ma swoich instruktorów już w ponad 80 krajach na świecie, jego marka co raz bardziej się rozwija. "Bezustannie staramy się rozwijać, jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi badaniami i chcemy wprowadzać najnowsze fitnessowe trendy, a także i najnowszą muzykę na nasze zajęcia" - mówi Phillip Mills.

Greg Glassman Greg Glassman crossfitlivorno.it

CrossFit - Greg Glassman

CrossFit - skąd pomysł

Greg Glassman rozpoczął swą karierę w latach 70. jako trener personalny. Pierwszy obiekt CrossFit otworzył w 2000 roku w Santa Cruz: była to przestrzeń otwarta dla uczestników, nieograniczająca się jedynie do typowych zasad i sprzętów dostępnych na zwykłej siłowni.

Co raz więcej osób przychodziło na zajęcia prowadzone przez Glassmana, aż któregoś razu jeden z uczestników zachęcił go do opublikowania systemu treningów w Internecie, aby ludzie na całym świecie mogli zacząć ćwiczyć według jego metody. Wkrótce crossfitowe "boxy" zaczęły pojawiać się wszędzie.

CROSSFIT - 10 MINUTOWY TRENING JESSICY ALBY

CrossFit - na czym polega trening

CrossFit opiera się na zmieniających się, sprawnościowych ćwiczeniach wykonywanych z dużą intensywnością. Treningi i ich struktura zmieniają się każdego dnia: "podnoszenie ciężarów i bieganie jednego dnia, następnego dnia wykonujemy lżejsze ćwiczenia" mówi Jimi Letchford - kierownik marki CrossFit.

Każdy trening może trwać od 2 do 25 minut, popularne ćwiczenia wykonywane podczas niego to m.in. martwy ciąg, podciąganie, ćwiczenia z ketllebells, czy wskoki na skrzynię. Celem zajęć CrossFitu nie jest jednak, jak mówi Letchford, osiągnięcie formy w 15 minut. Jest to program, który ma stać się naszym stylem życia.

CrossFit zdobywa coraz większą liczbę fanów. Jaka będzie jego przyszłość? "Naprawdę nie wiemy, co będzie dalej, nie mamy z góry ustalonych celów, chcemy tylko wspierać naszych uczestników" ? mówi Letchford.

Barry Jay Barry Jay fashionweekdaily.com

Bootcamp Barry'ego Jay'a

Bootcamp Barry'ego - skąd pomysł

Barry Jay wychował się w Bronxie, jako nastolatek był chuderlakiem. W latach 80. przeprowadził się do Los Angeles, gdzie jego głównym zajęciem było imprezowanie. "Ale 4 sierpnia 1988 roku - nigdy nie zapomnę tej daty - zacząłem chodzić na siłownię i pracować nad sobą" - wspomina Barry Jay. Zaczął trenować i zupełnie zmienił swój styl życia.

Pewnego razu, gdy na siłowni zabrakło instruktora, obsługa klubu poprosiła Jay?a o poprowadzenie zajęć, ponieważ brał w nich udział tak wiele razy. Doskonale poradził sobie z prowadzeniem grupy, co raz częściej więc zaczął przejmować zajęcia od innych trenerów. Wciąż jednak skupiał się na rozwoju własnego ciała podnosząc ciężary. Zaczął zastanawiać się, w jaki sposób można połączyć trening kardio z treningiem siłowym na jednych zajęciach.

ZOBACZ TEŻ: JAK ĆWICZĄ GWIAZDY - 5 POPULARNYCH ZAJĘĆ FITNESS

Bootcamp Barry'ego - jak wygląda trening

Bootcamp Barry'ego został zaprojektowany tak, aby w godzinę zapewnić odpowiednio wyważony trening. Instruktorzy mogą wybierać spośród wielu rodzajów ćwiczeń i sposobów ich prowadzenia, dzieląc trening na dwie półgodzinne części lub cztery 15-minutowe - na zmianę segment kardio i segment siłowy. "Wierzymy, że szokowanie ciała działa najlepiej, dobrze jest więc zmieniać rodzaje ćwiczeń" - mówi Jay.

Na swoich zajęciach Barry Jay wprowadza również bieganie na bieżni - spala kalorie, ćwiczy mięśnie nóg i pośladków. W zależności od osoby, Bootcamp Barry?ego pozwala spalić około 1000 kalorii w godzinę.

Skąd wziął się pomysł na nazwę treningu? "Gdy prowadziłem zajęcia body sculpt, jeden z uczestników padł na ławkę wyczerpany i powiedział 'To ma być body sculpt' To jest bootcamp!" W ten sposób swoją metodę treningu nazwał Bootcampem Barry?ego. Jak doskonale wiemy klasyczny bootcamp inspirowany jest treningiem wojskowym.

Randy Hetrick Randy Hetrick bloomberg.com

TRX - Randy Hetrick

ZOBACZ TEŻ: TRX I JUNGLE GYM KSZTAŁTUJĄ BRZUCH

TRX - skąd pomysł

Randy Hetrick 14 lat służył w marynarce wojennej USA. Gdy wrócił do domu, brakowało mu treningów, które wykonywał podczas służby. Aby utrzymać formę wymyślił trening w zawieszeniu, jak wspomina "jako przypadkowy wynalazek dla zaspokojenia potrzeb".

Hetrick znalazł w domu stary pas jiu-jitsu, zawiązał supeł, przerzucił pas przez drzwi i zaczął przyciągać się na zmianę raz jedną ręką, raz drugą. Doszedł do wniosku, że ta konstrukcja może mieć wiele rozwiązań treningowych: począwszy od ćwiczeń w skręcie aż po podciąganie.

Po zakończeniu służby Randy Haetrick rozpoczął studia biznesowe na Uniwersytecie Stanford, gdzie udoskonalił swój tzw. prototyp Y czyli konstrukcję taśm do treningu w podwieszeniu. W tym czasie pracował również w uniwersyteckim centrum treningowym, gdzie mógł się przekonać, jak w praktyce sprawdza się jego metoda, za równo u rosłych mężczyzn, jak i drobnych kobiet. Wtedy też postanowił zamienić swój pomysł w prawdziwy biznes.

Hetrick pokazał swój system na międzynarodowej konferencji branży fitness IDEA w 2004 roku. Jego sprzęt, nazywany wtedy "Travelfit" cieszył tak ogromnym zainteresowaniem, że Hetrick wyprzedał cały swój zapas. Zauważył też, że jego system bardziej sprawdza się w fitnessie niż w podróży (jak wskazywała pierwotna nazwa), postanowił wiec zmienić markę na TRX, co w języku angielskim stanowi skrót od "total-body resistance exercise system", czyli w wolnym tłumaczeniu system treningów wytrzymałościowych.

FITNESSOWE TRENDY 2015 - JAK BĘDZIEMY ĆWICZYĆ W TYM ROKU?

TRX - na czym polega trening

TRX to trening w podwieszeniu, który zależy w dużej mierze od wagi ciała. Wykorzystuje się do niego regulowane paski. Można wykonać ponad 300 rodzajów ćwiczeń, a przejścia między nimi są niezwykle płynne. W ten sposób otrzymujemy szybki trening całego ciała.

Marka TRX rozwijała się bardzo intensywnie przez ostatnie 5 lat, a taśmy TRX stały się nieodłącznym elementem na salach treningowych koszykarzy NBA, a także w armii amerykańskiej, ale przede wszystkim w siłowniach na całym świecie. W chwili obecnej Hetrick i jego zespół dopracowują system TRX tak, aby można było ćwiczyć w domu.

Więcej o: