Z czym trenujemy, jakie sprzęty do ćwiczeń kupujemy i w czym ćwiczymy? [RAPORT]

Coraz częściej wolny czas spędzamy aktywnie. Według ostatnich badań o sylwetkę najchętniej dbamy w domu. Zobacz, jaki sprzęt do ćwiczeń najczęściej kupujemy, jakie ubrania sportowe lubimy i buty sportowe której marki najczęściej wybieramy.

Co do ćwiczeń kupują Polacy?

Eksperci porównywarki cen Okazje.info przygotowali zestawienie najpopularniejszych produktów z kategorii sportowych nabywanych przez internautów w e-sklepach. Statystyki do niniejszego raportu obejmują okres 1 marca - 31 maja. Specjaliści wzięli pod lupę takie kategorie, jak: bieżnie, orbitreki, rowery treningowe, hantle, stepy, hula hoop oraz odzież i obuwie sportowe.

Raport znajdziesz także w linku.

okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness

Bieżnie

Rosnąca popularność biegania ma swoje odzwierciedlenie także w dużym zainteresowaniu sprzętem. Bieżnie są popularnym dodatkiem domowej siłowni, jednak przeważają te poniżej 2000 zł (56% udziału w sprzedaży). W przedziale cenowym 2000-5000 zł wartość sprzedaży jest na poziomie 35%, mimo że tych modeli jest w ofercie najwięcej.

Wśród wielu funkcjonalności bieżni, najważniejszą okazała się możliwość pomiaru tętna, z której chce korzystać 99% kupujących bieżnie. Biorąc pod uwagę pozycję producentów sprzętu do biegania, podium zajmuje firma Sapphire (28% udziału w sprzedaży) mimo niewielkiej ilości proponowanych modeli. Może to świadczyć o jakości sprzętu dopasowanej do ceny produktów. Na drugim miejscu znalazła się marka Spokey (14%). Pozostali producenci zostają daleko w tyle.

Najpopularniejszym modelem bieżni wśród internautów jest Sapphire bieżnia elektryczna SG-2100T, która posiada takie funkcje, jak pomiar czasu, prędkości, dystansu, kalorii, pulsu czy wyświetlanie aktywnie wybranego programu spośród 25 dostępnych. Bieżnia firmy Sapphire plasuje też się w najpopularniejszym przedziale cenowym. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwie tanie bieżnie - HMS B4228 oraz Spokey Bieżnia magnetyczna Imir 84687, obie za niecałe 1000 zł.

Zdjęcie BIEŻNIA HMS B4228 Zdjęcie Sapphire Bieżnia elektryczna SG-2100T Zdjęcie Spokey Bieżnia magnetyczna Imir 84687
BIEŻNIA HMS B4228 Sapphire Bieżnia elektryczna Spokey Bieżnia magnetyczna
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness

Orbitreki

Mimo że urządzenia wielofunkcyjne potrzebują więcej miejsca w domu, to warto w nie zainwestować. Wśród takich urządzeń mamy do dyspozycji ergometr (czyli popularny wioślarz) oraz orbitrek. Ten drugi użytkownicy Okazji.info wybierali częściej.

Podobnie jak w przypadku bieżni, kupujący wybierają modele ze średniej półki cenowej. I tak największą popularnością cieszą się maszyny w cenach 1000 - 2000 zł (33%), 500 - 1000 (27%), 2000 - 5000 (21,3%).

Najczęściej wybieranymi modelami są te proponowane przez firmę Kettler (11% udziału w sprzedaży), jednak nie ma tutaj wyraźnej tendencji, gdyż pozostali producenci plasują się na poziomie mniej więcej 4,5-6,5%.

Po raz kolejny firma Sapphire była najczęściej wybierana przez kupujących, a Orbitrek magnetyczny Eagle, dzięki dobrym parametrom technicznym, mocnej konstrukcji i przystępnej cenie, znalazł się na podium wśród kupowanych orbitreków. Tuż za nim - ponad trzykrotnie droższy model dla bardziej wymagających klientów - Sportop Orbitrek E2000P/E6000. Jako trzeci plasuje się Magnum Fitness Rower magnetyczny Mercury dostępny już za niecałe 400 zł.

Zdjęcie Magnum Fitness Rower magnetyczny Mercury Zdjęcie Sapphire Orbitrek magnetyczny EAGLE Zdjęcie SPORTOP Orbitrek E2000P / E6000
Magnum Fitness Rower magnetyczny Sapphire Orbitrek magnetyczny SPORTOP Orbitrek
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness

Rowerki

Podstawowym wyposażeniem domowej siłowni jest nadal rower treningowy. Oprócz tego, że pozwala na szybkie spalanie tłuszczu i poprawę kondycji, to rozwija mięśnie łydek, ud, pośladków i pleców. Ćwicząc na rowerku nie ograniczamy się czasowo, możemy oddać się oglądaniu ulubionego serialu czy skorzystać z programów ćwiczeń na DVD. Aż 56% kupujących sięga po najtańsze modele rowerków - do 500 zł, 22% zdecydowało się na sprzęt do 1000 zł.

Tylko 1/4 kupujących decyduje się na rowerki z dodatkowymi programami, jednak niezwykle istotna jest dla nich możliwość mierzenia tętna (83% udziału w sprzedaży). Podobnie jak w przypadku bieżni 1/3 internautów wybrało rowery firmy Sapphire, która jest niekwestionowanym liderem wśród producentów sprzętu sportowego. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy Spokey i Hop-Sport.

Wśród najczęściej wybieranych produktów firma Sapphire zajęła wszystkie miejsca w czołówce, pozostawiając w tyle, takie firmy jak Spokey i Hop Sport. Największą popularnością cieszyły się modele Falcon SG-911B, Rower treningowy Smart oraz rower magnetyczny One SG-1001B.

Zdjęcie Sapphire Rowerek Falcon SG-911B Zdjęcie Sapphire Rower magnetyczny One SG-1001B Zdjęcie Sapphire Rower treningowy SMART
Sapphire Rowerek Falcon Sapphire Rower magnetyczny Sapphire Rower treningowy
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Hantle Hantle fot. Shutterstock

Hantle, stepy, hula hoop

Jeśli ze względu na brak miejsca nie możemy pozwolić sobie na duże maszyny treningowe, alternatywą są, na przykład, hantle, stepy i hula hoop. Hantle można wykorzystać do niemal wszystkich ćwiczeń fitness. Przy odpowiednim treningu można osiągnąć wyrzeźbioną sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Kupujący za pośrednictwem serwisu wybierali hantle firm Hop-Sport (18% udziału w sprzedaży) i Meteor (12%). Ci producenci oferują ponadto największy wybór produktów. Najpopularniejsze są te o wyższej wadze: 15 kg hantle bitumiczne Xylo, żeliwne hantle Meteor Kettle Bell o wadze 16 kg oraz zestaw 20 kg hantli biutemicznych Hop-Sport.

Z kolei stepy to urządzenia angażujące mięśnie pośladkowe, uda oraz łydki, ale z przydają się także do wykonywania brzuszków i ćwiczeń ramion. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy step ma regulację wysokości oraz czy spód jest ogumowany (plastikowy będzie się ślizgał po podłodze i ją niszczył). Użytkown- icy Okazje.info najczęściej wybierali stepy: Sapphire SG-045 - do ćwiczeń fitness, trzystopniowy Mambo 2 832440 firmy Spokey oraz droższy model - Reebok Easy Tone. Wszystkie z tworzywa antypoślizgowego.

Hula hoop, podobnie jak twister, pozwala świetnie wymodelować brzuch i talię. Zaledwie godzina kręcenia kółkiem pozwoli spalić około 420 kcal. Najlepszym wyborem będą te z wypustkami i cięższe 1,5-2 kg, ponieważ używając hula hop plastikowego efekty raczej nie będą szybko widoczne. Najczęściej wybierane modele to: Hula hoop Magnetyczne 77 kul oraz Anion 2 - anionowe podwójne koło, których konstrukcja pozwoli szybko zobaczyć efekty ćwiczeń.

Zdjęcie Hop Sport Hantle chromowane 2 x 10 kg Zdjęcie HULA HOOP HOP MAGNETYCZNE PROFESJONALNE 77 KUL Zdjęcie Sapphire Step do ćwiczeń fitness SG-045
Hop Sport Hantle chromowane HULA HOOP HOP MAGNETYCZNE Sapphire Step do ćwiczeń fitness
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
strój na fitness Kappahl strój na fitness Kappahl Kappahl

Strój na fitness

Internauci najczęściej sięgają po koszulki do ćwiczeń ze średniego przedziału cenowego, od 50 do 100 zł (45% udziału w sprzedaży) lub tańsze, powyżej 50 zł (32%). A największym zaufaniem cieszą się marki Nike, Adidas, ASOS i Reebok.

Według użytkowników porównywarki cen, najciekawszymi propozycjami w czerwcu były modele firmy Nike - Thre-D Tank, która szybko odprowadza pot na zewnątrz dzięki zastosowaniu tkaniny Dri-fit, z dłuższym rękawem Gym Vintage Crew oraz polecana dla biegaczy Breeze Tank.

Decydując o zakupie spodenek sportowych, należy pamiętać o wyborze tych, które wykonane są z wytrzymałego materiału, nawet jeśli nie trenujemy na świeżym powietrzu. Muszą być ponadto elastyczne i nie ograniczające ruchu. Dobrym pomysłem mogą się okazać legginsy ze specjalnym typem lycry lub włókien elastycznych, które mocniej ściskają brzuch.

W tej kategorii prawie 60% internautów wybiera modele tańsze - między 50-100 zł. Mimo dużego udziału na rynku modeli w przedziale cenowym 100-200 zł, sięga po nie tylko 21% osób. Biorąc pod uwagę markę, niedoścignionym liderem jest tu firma Nike, która zdegradowała konkurencję i osiągnęła prawie 60% udziału w sprzedaży. Pozostali producenci (Adidas, Gwinner, Reebok i inni) plasują się między 4-8% udziałem sprzedażowym. Wśród konkretnych modeli faworytami są: Pro 2.5" Short II Nike , Adela Gwinner i Legend 2.0 Slim Poly Pant Nike.

Doskonałym uzupełnieniem sportowego stroju są bluzy. Ponad 40% użytkowników serwisu Okazje.info wybiera bluzy sportowe w cenach od 100 do 200 zł. Drugą pod względem udziału procentowego jest przedział cenowy 50-100 zł (28%), na trzecim miejscu plasuje się ten powyżej 200 zł.

W przypadku bluz sportowych dla kobiet producentem, który zyskał największe zaufanie, jest Adidas z 30% udziałem w sprzedaży. Na drugim miejscu znalazła się firma Nike (18,6%). Obecność znanych producentów, nie powinna dziwić, gdyż są to firmy dobrze znane zarówno wśród amatorów, którzy zaczynają dopiero przygodę ze sportem, jak i wśród osób trenujących zawodowo lub przez długi okres czasu.

W ostatnim miesiącu użytkownicy serwisu Okazje.info najchętniej sięgali po dwa modele: Adidas Prime HD JKT i Adidas Firebird.

Zdjęcie ADIDAS BLUZA PRIME HD JKT G71023 Zdjęcie Nike Performance PRO HYPERCOOL TANK Top (N1241D01K-Q12) Zdjęcie NIKE spodenki termoaktywne damskie PRO 2.5
ADIDAS BLUZA PRIME HD JKT Nike Performance PRO HYPERCOOL NIKE spodenki termoaktywne
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness okazje.info raport fitness

Buty sportowe

Odpowiednio dobrane buty gwarantują nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Warto więc zainwestować w dobre i wytrzymałe sportowe buty. Należy jednak pamiętać, by dopasować je do rodzaju uprawianego sportu.

W kategorii "Sportowe buty damskie" użytkownicy porównywarki cen wybierali zarówno modele tańsze - między 100 a 200 zł (48% udziału w sprzedaży), jak i droższe - do 500 zł (43%). To pokazuje, że internauci zdają sobie sprawę z wagi wyboru odpowiedniego obuwia sportowego.

Również w tej kategorii sportowej firma Nike znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu, osiągając wynik 50% udziału w sprzedaży. Dużo niżej znalazły się firmy Adidas (13,2%) oraz Reebok (12,8%), mimo podobnej ilości modeli dostępnych w ofercie. Warto zwrócić uwagę na dobry wynik firmy New Balance (7,3%).

Dane serwisu Okazje.info wskazują, że jego użytkownicy najchętniej sięgają po sprawdzone firmy i uniwersalne modele, które sprawdzą się w większości rodzajów sportów Nike WMNS Oceania Textile, Reebok Cl Leather Suede, czy Nike WMNS Alexi.

Zdjęcie Nike Buty Damskie WMNS Oceania Textile 511880-002 Zdjęcie NIKE BUTY WMNS ALEXI (318053-112) Zdjęcie REEBOK Trampki CL LEATHER SUEDE
Nike Buty Damskie WMNS NIKE BUTY WMNS ALEXI REEBOK Trampki CL LEATHER
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.