"W wakacje nauczę się tańczyć!" - Dokąd warto pojechać?

W tym roku chcesz aktywnie spędzić wakacje? Jest wiele możliwości. Nurkowanie, surfowanie, urlop spędzony na rowerze. Żadna z tych opcji do ciebie nie przemawia? A może chcesz się nauczyć tańczyć? Urlop to świetna okazja do tego, by wyjechać zagranicę i zaczerpnąć wiedzę u źródła. Jakie kierunki wybrać, by po wakacjach być królem parkietu? Oto nasze propozycje!
Samba w Brazylii! Samba w Brazylii! fot. Shutterstock

Brazylijska Samba

- Taniec - w bardzo różnych formach - popularny jest od bardzo dawna. Rośnie liczba szkół i proponowanych przez nie zajęć: zarówno dla tych tańczących w parach, jak i pojedynczo. Coraz częściej pojawiają się też osoby, które po tym, jak poznają podstawy w kraju, wyjeżdżają za granicę, by uczyć się tańca w miejscu jego pochodzenia. Dlatego też podpowiadam, dokąd warto wybrać się, by podszkolić swoje taneczne umiejętności - mówi Łukasz Neska z eSKY.pl.

Brazylijska samba

Świetny taniec zarówno dla par, jak i dla solistów. Oczywiście najlepszym miejscem do nauki  - wymagającego dynamicznych ruchów bioder - tańca, jest kraj jego pochodzenia: Brazylia. Tylko tam można zrozumieć, że samba naprawdę niejedno ma imię: od zeuropeizowanej, tańczonej w parach klasycznej, przez tańczoną w kole sambę de roda, aż po rozmaite wersje samby tańczonej solo.

Miejsca, które są najlepsze na poszerzanie umiejętności, znajdują się w południowo-wschodniej i północno-wschodniej Brazylii. Miasta, które należy brać pod uwagę szukając szkoły to: Sao Paulo, Salvador, Belo Horizonte i oczywiście Rio de Janeiro. W tym ostatnim jest szkoła Casa de Dança Carlinhos de Jesus - mekka tych wszystkich osób, które traktują sambę nie jako przygodę ale sposób na życie. Jej dyrektor - Carlinhos de Jesus - jest najbardziej znanym brazylijskim tancerzem.

Z Brazylii pochodzi jeszcze jeden popularny ostatnio taniec, a właściwie sztuka walki z elementami tańca: capoeira. Chcąc zgłębić jej tajniki można równie dobrze wyjechać do Portugalii, gdzie jest wiele szkół, w których zajęcia prowadzą mistrzowie tej dyscypliny.

Informacje praktyczne: Koszt biletu w dwie strony do Rio de Janeiro zaczyna się od 3800 PLN, natomiast koszt doby hotelowej w tym mieście w pokoju dwuosobowym zaczyna się od 235 PLN.

Salsa? Czemu nie! Salsa? Czemu nie! fot. Shutterstock

Kubańska salsa

Miłośnicy gorących rytmów i porywającego, doprowadzającego do ekstazy tańca próbują swoich sił również w salsie. To taniec, którego królestwo jest na Wyspach Karaibskich, tam wszyscy poruszają się w jego rytmie. Pociągające jest to, że salsa łączy elementy i kroki wielu innych tańców i pozwala na sporą improwizację oraz zatracenie się w rytmie. Akurat na Kubie jest specyficzną mieszanką tańca son z rumbą. Stworzony jest do tego, by wykonywać go z partnerem, choć osoby będące na wyższych poziomach wtajemniczenia pozwalają sobie czasami na odrobinę improwizacji.

Dlaczego właśnie do Hawany powinny jechać osoby zainteresowane tańczeniem salsy? Ponieważ tam widzi się ją wszędzie. Ludzie, nie zważając na nic, tańczą na ulicach. Będąc na miejscu, można iść do jednej ze szkół i zapisać się na zajęcia, lub dać się ponieść emocjom i regularnie uczestniczyć w zabawach organizowanych przez liczne kluby - najbardziej znany to Tropicana Cabaret w centrum miasta. I tam dzięki lokalnej ludności, niczym bohaterka filmu "Dirty Dancing 2" dowiedzieć się, czym naprawdę jest salsa.

Informacje praktyczne: Bilet w dwie strony do Hawany kosztuje od 4000 PLN, z kolei ceny noclegów w tym mieście zaczynają się od 225 PLN.

Tancerka flamenco, Hiszpania Tancerka flamenco, Hiszpania fot. shutterstock

Hiszpańskie flamenco

Można je tańczyć solo, w duecie, w grupie. Grunt, żeby ruchami ciała i gestami wyrazić swoje emocje lub podkreślić słowa czy melodie słyszane w tle. Gdzie najlepiej udać się na nauki? Do gorącej, hiszpańskiej Andaluzji. W miastach takich jak: Sewilla, Kadyks, czy Granada, roztańczonych ludzi spotyka się na ulicach i w lokalach.

Od czego zacząć? Od klubu, w którym tancerze oddają się żywiołowej muzyce lub od kursu, który pokarze, jak tańczą prawdziwi Hiszpanie.W Grenadzie niezależnie od stopnia tanecznego zaawansowania konieczna jest wizyta w Pena La Plateria - w najstarszym klubie flamenco na świecie. Natomiast w Sewilli, trzeba się wybrać do jednego z tablaos - kabaretu flamenco - np. do Los Gallos na Plaza Santa Cruz, lub do zwykłego baru, znanego z tego, że pojawiają się w nim artyści, ci prawdziwi, z ulicy - np. do El Tamboril. W tym mieście jesienią odbywa się również doroczny festiwal flamenco. W Andaluzji jest wiele szkół flamenco oferujących kursy na różnych poziomach zaawansowania od tych najbardziej podstawowych, po takie wymagające codziennych, wielogodzinnych treningów i kształcące profesjonalnych tancerzy.

Informacje praktyczne: Ceny biletów lotniczych do Sewilli zaczynają się już od 1200 PLN w dwie strony. Z kolei noclegi kosztują od 220 PLN za dobę.

Bollywood Bollywood Bollywood

Indyjskie bollywood

O ile flamenco posiadało korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych i można się w nim dopatrzeć elementów tańca hinduskiego, o tyle taniec indyjski to już czysty orient. Nie każdy taniec pochodzący z Indii można określić jako bollywood, tak naprawdę to indyjskich tańców jest wiele, a każdy z nich rządzi się osobnymi zasadami i wypracował sobie osobne formy ekspresji.

National Academy for Performing Arts, rozpoznaje osiem klasycznych, tradycyjnych tańców. Wszystkie posiadają elementy specyficznego języka opartego na gestach. Są to kody, które nie każdy odbiorca potrafi zrozumieć. Tańce z filmów bollywood wzorowane są na klasycznych tańcach indyjskich z elementami, znanymi z teledysków z MTV. Dlatego naukę warto zacząć właśnie od tańca klasycznego.

Najlepszy nauczyciel i godna polecenia szkoła? Shiamak Dawar, znany indyjski choreograf, otworzył w 1985 roku własną szkołę tańca ? Shiamak DAVAR Institute for Performing Arts, która każdego roku przyciąga rzesze miłośników tańca z całego świata.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Bombaju i z powrotem można kupić już za 2500 PLN. Koszt doby hotelowej w tym mieście zaczyna się od 109 PLN za pobyt w pokoju dwuosobowym.

Więcej o: