Urlop spędź aktywnie - myślałeś o nurkowaniu?

W wakacje nie chcesz zaprzepaścić tego, co udało ci się zrobić ze swoim ciałem dzięki regularnym treningom i diecie? Jest na to sposób - spędź ten czas aktywnie! I wcale nie musisz biegać w pełnym słońcu, czy marnować świetną pogodę na wycisk na siłowni. Letni urlop nad wodą daje mnóstwo ciekawych możliwości. A może w tym roku warto skusić się na nurkowanie?
Sharm el Sheikh Sharm el Sheikh Fot. Shutterstock

Czas na podwodny świat!

Dołącz do nas na Facebooku

Łukasz Neska z eSKY.pl opowiada o tym, dokąd warto pojechać, jeśli chcemy podziwiać piękno podwodnego świata.
Klienci - rezerwując wakacje - często pytają o to, czy na miejscu będzie możliwość nurkowania. Niekoniecznie chcą uprawiać ten sport wyczynowo, raczej myślą o zobaczeniu rafy i kolorowych ryb, ale są i tacy, którzy chcą przejść profesjonalny kurs lub na tyle zaawansowani, żeby wyjechać i ponurkować "na poważnie". Niestety mało jest miejsc na tyle blisko, by można było do nich dotrzeć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Te najbliższe to Egipt i Chorwacja. Z polecanych przez nas dalszych kierunków warto wskazać: Malediwy, Seszele i Meksyk.
Czas na szczegóły!
Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Morzu Czerwonym, Egipt

Egipt

Będąc w Egipcie, nurkuje się w Morzu Czerwonym. Warunki do uprawiania tego sportu są tu idealne przez cały rok. Temperatura wody waha się w granicach 20°C do 29°C. Wielka dbałość o korale, powoduje, że pięknie się one prezentują i nie są uszkodzone, a widoczność pod wodą dobra jest przez cały rok. Co można zobaczyć pod jej powierzchnią? Ogrody koralowe, strome ściany i wiele gatunków kolorowych ryb. Chcąc jak najbardziej skorzystać z wyjazdu, najlepiej jechać na południowe wybrzeże - okolice kurortów, takich jak:  Sharm el Sheikh i Hurghada są stosunkowo przepełnione, nie oznacza to, że nie warto tam jechać, jednak jeżeli ktoś nie lubi tłumów lepiej, żeby zrezygnował z tych okolic.

Osoby, które zdecydują się na nurkowanie w Hurghadzie z pewnością nie będą miały problemu ze znalezieniem centrum nurkowego, muszą jednak pamiętać, że nie każde miejsce oferujące wyprawę na rafę koralową, spełnia wszystkie wymagania prawne. Plusem ruszania na nurkowanie stąd jest to, że praktycznie zawsze podczas wyprawy na morze można zobaczyć delfiny. Z kolei w okolicach Sharm el Sheikh mogą poszaleć bardziej zaawansowani nurkowie, są tu dwa miejsca, które mogłyby ich zainteresować: Shark Reef i Tiran, w obu prądy wodne są dość silne. Stąd można się też wypuścić na całodniową wyprawę do zatopionego na głębokości 122 metry wraku Thistlegorm. Chcąc znaleźć tereny bardziej dziewicze warto udać się w okolice Marsa El Alam - nurków ucieszą tu podwodne jaskinie i korytarze.

Informacje praktyczne: Wczasy w Egipcie kosztują od 1600 PLN, za pobyt tygodniowy w hotelu czterogwiazdkowym z opcją all inclusive.

Chorwacja żagle Chorwacja żagle Chorwacja żagle/Fot. Shutterstock

Chorwacja

Nurkowanie w Chorwacji jest coraz bardziej popularne. Wody Adriatyku są przyjazne dla miłośników tego sportu. Temperatura morza wynosi od 8°C w zimie, a do 28°C w lecie, dzięki słabym ciepłym prądom morskim. W kraju tym obowiązują ograniczenia, jeżeli chodzi o głębokość zanurzenia - 40 metrów, a także o miejsca nurkowe - można schodzić pod wodę tylko tam, gdzie znajdują się specjalne boje.

Miejsca, w których nurkowie mogą podziwiać niezwykłe okazy fauny i flory, zatopione wraki - m.in. Baron Gautsch i Vis, podwodne ściany i systemy podwodnych jaskiń - m.in. Wyspa Premuda i Zatoka Široka. Należy pamiętać, że w tym kraju jest sporo miejsc, w których pływanie wymaga specjalnego pozwolenia - Parki Narodowe: Kornati i Mljet, Wyspy Palagruza i Jabuka, oraz takie, w których jest to zupełnie zabronione - Parki Narodowe: Krka i Brijuni, rezerwaty morskie, porty i kotwicowiska, obiekty wojskowe, okolice okrętów itp.

Informacje praktyczne: Ceny wczasów w Chorwacji zaczynają się od 2000 PLN. Podróż samolotem w dwie strony to koszt od 1030 PLN. Ceny noclegów w sezonie zaczynają się od 290 PLN za dobę w pokoju dwuosobowym.

Malediwy. Malediwy to blisko 1200 niewielkich wysp osadzonych na 26 koralowych atolach znajdujących się w odległości ok. 500 km na południowy zachód od Indii. Każdą z wysp otacza błękitna laguna i biały pierścień aksamitnego piasku. Legenda głosi, że pewnej nocy do wód Oceanu Indyjskiego spadł deszcz gwiazd. O świcie część z nich wypłynęła na powierzchnię, tworząc archipelag Malediwów. Malediwy. Malediwy to blisko 1200 niewielkich wysp osadzonych na 26 koralowych atolach znajdujących się w odległości ok. 500 km na południowy zachód od Indii. Każdą z wysp otacza błękitna laguna i biały pierścień aksamitnego piasku. Legenda głosi, że pewnej nocy do wód Oceanu Indyjskiego spadł deszcz gwiazd. O świcie część z nich wypłynęła na powierzchnię, tworząc archipelag Malediwów. Malediwy / fot. Shutterstock

Malediwy

Każdy fan nurkowania prędzej czy później tu trafi. Możliwości jest tu bardzo dużo: od płytkiej obserwacji ogrodów koralowych, przez nurkowanie wśród stromych ścian, aż po zmierzanie się z prądami między atolami. W ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC. Bogactwo fauny i flory morskiej jest tu przeogromne. Można spotkać m.in. całe ławice mant i rekiny wielorybie. Warto zaznaczyć, że w tych rejonach łodzie nurkowe nie są kotwiczone, tylko dryfują razem z nurkami, z tego powodu większość zanurzeń nie może trwać dłużej niż godzinę. Zgodnie z prawem nie można też nurkować głębiej niż na 30 metrów. Centra nurkowe z reguły skrupulatnie przestrzegają tych założeń. Głównie dlatego, że ochrona i utrzymanie raf jest obecnie priorytetem na Malediwach.

Informacje praktyczne: Wczasy na Malediwach w hotelu czterogwiazdkowym z opcją all inclusive kosztują od 7300 PLN. Przelot w dwie strony kosztuje od 2700 PLN.

Seszele Seszele Fot. shutterstock

Seszele

Dobre miejsce do tego, by połączyć wypoczynek i nurkowanie. Temperatura wody waha się na przestrzeni roku w granicach 25ºC do 29ºC. Ze względu na prądy wodne najlepszy okres do nurkowania trwa tu od maja do września. Rybołówstwo w tych regionach niemalże nie istnieje więc nurkowie mogą podziwiać bogactwo fauny. Kraj dzieli się na Wyspy Wewnętrzne, w okolicach których po zanurzeniu się można podziwiać nie tylko koralowe ogrody, ale i granitowe ściany. I Wyspy Zewnętrzne, płaskie wyspy koralowe, położone na największym koralowym atolu świata - Aldabra będącym domem 150 tysięcy żółwi i niezliczonych gatunków ptaków morskich.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy na podróż w dwie strony na Seszele kosztuje od 3300 PLN. Ceny noclegów zaczynają się od 500 PLN za dobę w pokoju dwuosobowym.

Miejsce 3. Tulum, Meksyk. Tulum to jedyne miasto, jakie Majowie wybudowali nad wodą. Woda przy brzegu ma niezwykły, turkusowy kolor. Przepiękna nadmorska sceneria świetnie komponuje się z ruinami. Plaże w okolicach Tulum są urocze i spokojne. Można tu odpocząć, spędzić romantyczny weekend we dwoje i spać całą noc w wynajętym hamaku. Najpiękniejsze plaże w Tulum to Ziggy Beach i Boca Paila. Miejsce 3. Tulum, Meksyk. Tulum to jedyne miasto, jakie Majowie wybudowali nad wodą. Woda przy brzegu ma niezwykły, turkusowy kolor. Przepiękna nadmorska sceneria świetnie komponuje się z ruinami. Plaże w okolicach Tulum są urocze i spokojne. Można tu odpocząć, spędzić romantyczny weekend we dwoje i spać całą noc w wynajętym hamaku. Najpiękniejsze plaże w Tulum to Ziggy Beach i Boca Paila. Najpiękniejsze plaże świata/Fot. Shutterstock

Meksyk

To świetne miejsce dla nurków na każdym poziomie zaawansowania, ale też idealne dla tych, którzy mają naprawdę wysokie wymagania. Nie ma lepszego miejsca do nurkowania jaskiniowego niż Półwysep Jukatan więc przyjeżdżają tu te osoby, które pod wodą były nie raz i nie dwa.

Podziemne rzeki i groty? Tak tu można do nich wpłynąć! Nurkowanie w Morzu Corteza jest możliwe przez cały rok, temperatura wody waha się 19˚ C w styczniu, a 28˚ C w październiku. W zależności od tego, gdzie się schodzi pod wodę, jest szansa na spotkanie: od grudnia do marca wielorybów lub orek, a od sierpnia do października rekinów wielorybich i mant. Najlepszym miejscem do nurkowania z wielkimi rybami są Wyspy Socorro, z tym że tu najlepiej zanurzać się między listopadem a majem, ale za to spotkanie z rekinem i to niejednego gatunku jest więcej niż pewne. Osoby o prawdziwie mocnych nerwach jeżdżą w okolice Gwadelupe i tam nurkują w klatce, dookoła której pływają żarłacze białe.

Informacje praktyczne: Wczasy w Meksyku kosztują od 7000 PLN za pobyt dwutygodniowy z opcją all inclusive w hotelu czterogwiazdkowym. Ceny biletów lotniczych zaczynają się od 3700 PLN za podróż w dwie strony. Doba hotelu czterogwiazdkowym kosztuje od 420 PLN za pokój dwuosobowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.