Po treningu idź do sauny [SAUNA SUCHA]
Jak działa sauna na organizm?
Dobroczynne działanie sauny znane jest już od dawna. Zmiany temperatury, jakim poddawane jest ciało podczas korzystania z sauny sprawiają, że organizm oczyszcza się z toksyn i podnosi swą wydolność. Poza tym pobyt w saunie świetnie relaksuje i przygotowuje organizm do walki z infekcjami, ponieważ nagła i duża zmiana temperatur wzmacnia układ immunologiczny. Jest to szczególnie ważne dla osób, które stawiają na aktywny tryb życia. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych oraz przyśpieszenie krążenia krwi, dzięki czemu mięśnie są znacznie lepiej odżywione, co z kolei przyspiesza ich regenerację.
Sauna - korzyści
Nie zapominajmy, że po treningu ciało musi mieć czas na zregenerowanie się. Uprawianie sportów (niezależnie jakich) musi być traktowane kompleksowo. Codzienne treningi, bez dnia odpoczynku nie będą efektywne. Dlatego tak ważne jest, by uwzględniać w swoim treningowym tygodniu również takie dni, w których ciało odpoczywa. Sauna jest jednym z lepszych sposobów na zrelaksowanie mięśni po wysiłku. Po pierwsze, pobyt w saunie zmniejsza potreningowy ból mięśni. Warto przy tym zwrócić uwagę, że do sauny lepiej wybrać się dzień po intensywnym treningu lub przynajmniej kilka godzin po nim. Wówczas układ krążenia oraz praca serca zdąży wrócić do stałego rytmu (sauna dodatkowo przyśpiesza tętno). Poza tym intensywne pocenie się, pozwala na pozbycie się z organizmu wody i elektrolitów (podobnie jak podczas intensywnego wysiłku). Dlatego też sauna tuż po zakończeniu ćwiczeń, może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast regeneracji - ciało będzie wciąż intensywnie pracowało, niejako przedłużając czas trwania treningu.
Saunę poleca się również osobom z takimi dolegliwościami jak: bóle stawów, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry, stres, naciągnięte mięśnie, bóle korzonkowe czy zaburzenia snu.
Jaki rodzaj sauny wybrać?
1) Sauna sucha, fachowo zwana fińską - jest świetna dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury, sięgające 90- 100 stopni, przy wilgotności 5-10%. W takiej saunie skóra oczyszcza się szybciej ponieważ obficie wydziela się pot. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny fińskiej jest problem z naczynkami krwionośnymi.
2) Sauna parowa, zwana łaźnią parową lub rzymską - jest przeznaczona dla osób, które nie czują się za dobrze w wysokich temperaturach. W tej saunie temperatura jest niższa i wynosi od 40 - 60 stopni, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i może sięgać nawet 100%. Gorąca para sprzyja odprężeniu i nawilża górne drogi oddechowe. W tego typu saunie można dodatkowo używać olejków aromaterapeutycznych, które sprzyjają relaksacji.
3) Sauna na podczerwień jest spotykana w Polsce najrzadziej. W tego typu saunie temperatura sięga 40 - 60 stopni, a powietrze jest suche. Praktycznie każdy może z niej bezpiecznie korzystać. Ta metoda jest bardzo skuteczna, bo ciepło znacznie głębiej wnika w ciało (na około 4 cm) i pocimy się jeszcze intensywniej, a organizm może dzięki temu wydalać oprócz wody także metale ciężkie i związki toksyczne.
Warto jednak pamiętać, by z sauny korzystać z umiarem i by ciało przyzwyczajać do temperatury stopniowo.
Jak korzystać z sauny?
Korzystanie z zabiegów polega na naprzemiennym ogrzewaniu i oziębianiu ciała. Przed wejściem do komory sauny należy wziąć prysznic i rozgrzać stopy w ciepłej wodzie, a następnie przed wejściem do sauny fińskiej dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, ponieważ po pierwsze - wilgotna skóra trudniej paruje, a po drugie - krople wody pozostałe na skórze mogą oparzyć. Należy też zdjąć wszelkie metalowe ozdoby: kolczyki, pierścionki, bransoletki, wisiorki. Panie powinny zmyć makijaż, który w saunie po prostu się rozpłynie. Nie wolno nacierać się żadnymi kremami, można to zrobić dopiero po zakończeniu zabiegu. Nie chodzi też o to, by na początku siedzieć w saunie trzydzieści minut. Na jedną sesję najczęściej składają się 3 wejścia po kilka minut. Dzięki temu mniej obciążamy serce. Na początek 2-3 min, z czasem 5 do 10 minut. Zaczynamy od niższych półek, czyli od miejsc, gdzie temperatura jest niższa. W przerwach, które powinny trwać około 5-10 min, należy ochłodzić ciało (stopniowo pod letnią, a następnie zimną wodą). Jeśli korzystasz z zabiegów sauny regularnie, możesz stosować bardziej radykalne zmiany temperatury. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura jest w saunie, tym krócej powinniśmy się nagrzewać, a dłużej ochładzać.
Trzeba też pamiętać o tym, że po skorzystaniu z sauny należy dużo pić, aby uzupełnić utracone płyny. Dobrze też jest po pewnym czasie zjeść pełnowartościowy posiłek.
Korzystanie z sauny wykluczają:
- podwyższona temperatura ciała,
- stany zapalne,
- otwarte rany,
- zaburzenia pracy układu krążenia,
- cukrzyca,
- gruźlica,
- trądzik różowaty
- choroba nowotworowa
- ciąża.
Materiały partnerów

-
Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Oto przykładowy jadłospis na trzy dni
-
Trening po pięćdziesiątce. W ten sposób podkręcimy metabolizm i zwalczymy zbędne kilogramy
-
Płaski brzuch w tydzień. Przedstawiamy jadłospis, który pomoże schudnąć z tej części ciała
-
Tak wygląda śniadanie Wiktorii Gąsiewskiej. Dietetyczny posiłek dostarczy energii na cały poranek
-
Błędy, które popełniamy podczas chodzenia. Eksperci alarmują: W ten sposób spacer nie będzie dobrym treningiem
- Angelika Mucha pokazuje ćwiczenia. Jej trener ostrzega przed błędami: Uważamy na kolana
- Angelika Mucha pokazuje ćwiczenia. Jej trener ostrzega przed błędami: Uważamy na kolana
- Tak wygląda śniadanie Wiktorii Gąsiewskiej. Dietetyczny posiłek dostarczy energii na cały poranek
- Jak schudnąć po ciąży? Oto proste zasady, które pomogą w powrocie do ulubionej wagi
- Płaski brzuch w czterech krokach. Kourtney Kardashian włącza te ćwiczenia. Mięśnie będą płonąć!