Szach, boks, mat!

Jego pomysłodawcą jest francuski rysownik Enki Bilal, a w życie wcielił go Holender Lepe Rubingh. Wymaga doskonałej kondycji i techniki ale też wysokiej sprawności intelektualnej. Co to za sport?

Sporty, szczególnie sporty walki, zazwyczaj powstawały setki, nawet tysiące lat temu w długim procesie udoskonalania różnych technik samoobrony i ataku. Istnieje jednak dyscyplina, która powstała w wyjątkowo nietypowy sposób - w 1992 roku francuski rysownik, scenarzysta i reżyser, Enki Bilal wymyślił ją, a następnie wykorzystał w powieści graficznej "Zimny równik". Ideę podchwycił Lepe Rubingh, holenderski artysta.  Kilkanaście lat później odbyły się już Mistrzostwa Świata w tej dziedzinie. O czym mowa?

Chess boxing , czyli w niezbyt zgrabnym tłumaczeniu - szachowy boks to sportowe połączenie walki bokserskiej z partią szachową. Walka składa się z jedenastu rund: czterominutowa partia szachów, następnie dwie minuty walki bokserskiej. Między rundami są minutowe przerwy. O zwycięstwie może zadecydować zarówno wygrana partia szachowa (czy to przez zamatowanie, czy po prostu przez przekroczenie limitu czasowego) lub wygrana walka (np. przez nokaut lub decyzją sędziego). W czasie partii szachowej zawodnicy mają na uszach słuchawki, po pierwsze, by łatwiej się skoncentrować, a po drugie - by nie słyszeć ewentualnych podpowiedzi ze strony publiczności. Jeśli w czasie rozgrywki szachowej któryś z zawodników nie wykona żadnego ruchu, dostaje ostrzeżenie. Powtarzanie się takiej sytuacji może doprowadzić nawet do dyskwalifikacji.

Podstawową ideą chess boxingu jest połączenie walki psychicznej z walką fizyczną. Boks i szachy to przecież całkowicie odmienne dziedziny, tutaj natomiast przeciwnicy muszą zmierzyć się na jednym i na drugim polu, a po otrzymaniu ciosów w rundzie bokserskiej skoncentrowanie się na szachownicy może okazać się trudnym wyzwaniem. Zawodnicy chess boxingu muszą zatem odznaczać się znakomitą kondycją, ale też wysoką odpornością na stres, ponadprzeciętną umiejętnością koncentracji, dobrą pamięcią i umiejętnością logicznego myślenia.

Od 2003 roku działa WCBO, World Chess Boxing Organisation , której motto brzmi "Walki toczą się na ringu, wojny toczą się na planszy" . W tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, a dwa lata później zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy. Kiedy WCBO ogłosiła nabór nowych zawodników i zawodniczek, warunki były niewygórowane: wiek do 35 lat i doświadczenie w obu sportach (w szachach - ranking 1800).

Obecnie szachowy boks w zadziwiającym tempie zyskuje na popularności. Zawody są organizowane na całym świecie - w Stanach i w Europie, ale odbywały się też w Islandii czy na Syberii. Nowa dziedzina podbiła także serca Rosjan. Jeśli chodzi o Polskę, również mamy się czym pochwalić: Paweł Dziubiński i Piotr Pakos są pierwszymi rodzimymi zawodnikami mogącymi poszczycić się międzynarodowymi sukcesami. W ostatnich latach jednak to Wielka Brytania stała się najważniejszym ośrodkiem wydarzeń chess boxingowych . Zatem kto wie - być może za jakiś czas transmisje rozgrywek szachoboksu będziemy oglądali na ekranach telewizorów?

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA