Sportowa nerwica

Wiele razy słyszeliśmy o depresji zawodowych sportowców. Kariera jest w końcu całym ich życiem. Wciąż niewiele mówi się jednak na temat "sportowej nerwicy". Istnienie tej choroby zostało oficjalnie stwierdzone przez angielskich naukowców już parę lat temu.

Sportowa nerwica uznana została za jednostkę chorobową i cierpi na nią wiele osób, zupełnie nie zdając sobie sprawy z własnej przypadłości. Objawiać się ona może obsesyjnym myśleniem o swoich sportowych wynikach, czy przesadnym dbaniem o własne ciało wraz z ustawicznym podnoszeniem jego możliwości fizycznych.

Według naukowców - takie współistniejące zaburzenia i dążenie do ideału jest po trosze winą współczesnej cywilizacji i kultury. Wszechobecna telewizja, kolorowe magazyny i inne środki masowego przekazu bombardują nas obrazkami pięknych, zgrabnych, umięśnionych i zwinnych kobiet oraz mężczyzn. W efekcie coraz więcej osób uważa, że ich własne ciało dalekie jest od doskonałości. Oczywiście istnieje różnica pomiędzy zdrowym trybem życia, regularnymi treningami i dbaniem o siebie, a sytuacją kiedy granica zdrowego rozsądku zostaje przekroczona. Doskonale znamy takie przykłady nawet z własnych sal treningowych. Nie trzeba ich szukać daleko. Chcąc wpasować się we współczesne kanony piękna, niektóre osoby nieświadomie dają się wciągnąć w niebezpieczną walkę ze swoim ciałem. Wówczas pojawia się ryzyko zachorowań na wiele groźnych chorób (nie tylko na sportową nerwicę). Ludzie dążący do ideału nie potrafią obiektywnie ocenić swojego ciała, dręczą je morderczymi treningami i dietami a ideał wciąż jest za daleko.

Sportowa nerwica wydaje się przypominać chorobę zwaną BDD, czyli Body Dysmorphic Disorder . Osoba chora nie potrafi postrzegać siebie w normalny sposób, wciąż zajmuje się analizowaniem wyobrażeń o swoich fizycznych wadach. Chorzy często decydują się na liczne operacje plastyczne i inne chirurgiczne korekty ciała, ale wciąż są niezadowoleni z ich efektów. Szukanie i obwinianie środków masowego przekazu na niewiele się tu zda. Nie zmienimy reguł rządzących tym światem (niestety).

Osoby cierpiące na sportowe nerwice są podatne na depresje. Często też zdarzają im się kontuzje i wypadki oraz sportowe obrażenia. Zagrożenie jest tu więc dwojakie, bo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wspomniana choroba BDD dotyka z taką samą częstotliwością mężczyzn jak i kobiet, natomiast na nerwicę sportową - najczęściej zapadają mężczyźni, którzy mają dużo wolnego czasu i chcą podobać się płci przeciwnej.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.