Brak snu tuczy

Co wiesz o zaburzeniach snu? Sprawdź, czy wszystkie powszechne opinie na ten temat są prawdziwe.

Problemy zdrowotne nie mają związku z ilością i jakością snu człowieka. Fałsz: Coraz więcej badań naukowych wykazuje korelację między niską jakością snu lub jego niewystarczającą ilością, a różnymi chorobami w tym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i depresją. Niewystarczająca ilość snu może wpłynąć na zdolność organizmu do wykorzystania insuliny, co może prowadzić do rozwoju ciężkiej cukrzycy. Stan pacjentów ze źle kontrolowaną cukrzycą i bezdechem sennym ulega poprawie, gdy udaje się poprawić ich jakość snu. Ponadto zbyt mała ilość snu może zmniejszyć wydzielanie hormonu wzrostu, co sprzyja otyłości.

Osoby starsze potrzebują mniej snu. Fałsz: Przeciętny dorosły potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu dziennie. Zmianie jedynie może ulec pora zapadania w sen, ale nie jego ilość. Starsze osoby mogą spać krócej w nocy z powodu częstego budzenia się, ale ich zapotrzebowanie na sen jest nie mniejsze niż u młodych osób dorosłych.

Chrapanie może być szkodliwe. Prawda: Chrapanie samo w sobie nie jest szkodliwe, choć może przeszkadzać innym. Czasami jednak może być oznaką bezdechu sennego - zaburzenia snu, które wiąże się ze znaczącymi problemami medycznymi, takimi jak choroby układu krążenia i cukrzyca. Bezdech senny charakteryzuje się epizodami zmniejszonej częstotliwości oddychania lub chwilowym jego zatrzymaniem. Ludzie z bezdechem sennym mogą pamiętać, że często budzą się w nocy, łapiąc oddech.

Można organizm "oszukiwać" jeśli chodzi o ilość snu, jaką się mu zapewnia. Fałsz: Eksperci twierdzą, że większość dorosłych potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę, a niedobory snu muszą być kompensowane dłuższym snem w kolejnych dniach. Nie da się na stałe przestawić organizmu na tryb funkcjonowania z mniejszą liczbą godzin sennego wypoczynku.

Nastolatki potrzebują więcej snu niż dorośli. Prawda: Nastolatki potrzebują co najmniej 8,5 - 9,25 godzin snu każdej nocy (nawet 1,5 h więcej od dorosłych). Wewnętrzny zegar biologiczny nastolatków może kazać im funkcjonować do późna, co w połączeniu z koniecznością rannego wstawania owocuje niedoborem snu.

Bezsenność to tylko trudności z zasypianiem. Fałsz: Jeden lub więcej z następujących czterech objawów jest zwykle związany z bezsennością:

  • Trudności z zasypianiem.
  • Budzenie się zbyt wcześnie i niemożność ponownego zaśnięcia.
  • Częste wybudzenia.
  • Budzenie się rano z uczuciem zmęczenia.

Senność w ciągu dnia oznacza brak wystarczającej ilości snu w nocy. Fałsz: Choć nadmierna senność często występuje w przypadku nie wystarczającej ilości snu, może również wystąpić nawet po dobrze przespanej nocy. Może wtedy być oznaką ukrytej choroby lub zaburzeń snu, takich jak narkolepsja czy bezdech senny.

Twój mózg odpoczywa podczas snu. Fałsz: To ciało spoczywa w czasie snu, a nie mózg. Mózg pozostaje aktywny i nadal kontroluje wiele funkcji ciała, w tym oddychanie.

Jeśli obudzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć, powinieneś wstać z łóżka i coś zrobić. Prawda: Jeśli obudzisz się w nocy i nie możesz ponownie zasnąć przez kolejne 15-20 minut, wstań i zrób coś relaksującego. Eksperci zalecają wyjście do innego pokoju, aby przeczytać lub posłuchać muzyki. Wróć do łóżka tylko wtedy, gdy poczujesz się zmęczony.

Zaburzenia snu wpływają na masę ciała. Prawda: Ilość snu może mieć wpływ na masę ciała. Od jakości nocnego wypoczynku zależy bowiem produkcja niektórych hormonów (greliny i leptyny), które mają wpływ na apetyt. Grelina, która jest wytwarzana w przewodzie pokarmowym, pobudza apetyt, a leptyna, produkowana w komórkach tłuszczowych, wysyła do mózgu sygnał uczucia sytości. Kiedy źle sypiasz, poziom leptyny spada, co oznacza, że po jedzeniu nie będziesz czuł się syty i prawdopodobnie zjesz więcej, niż potrzebujesz.

Więcej o:
Copyright © Agora SA