Cracovia Maraton - trzydniowe święto biegania

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. Odbywający się pod hasłem: ?Z historią w tle?, prowadzi przez najpiękniejsze zakątki starego Krakowa.

Pierwszy Cracovia Maraton zgromadził na starcie ponad 900 zawodników, a w ubiegłorocznej, 13. edycji wystartowało już ponad 5500 biegaczy.  Jak widać, krakowski maraton przerodził się w trzydniowe święto biegania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia (piątek-niedziela).

17 kwietnia zorganizowana zostanie druga edycja Biegu Nocnego na 10 km.

18 kwietnia, już po raz dziesiąty, na trasę wokół Błoń Krakowskich wyruszą uczestnicy

Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach

- na pełnym dystansie maratońskim. Wcześniej odbędą się również Bieg Śniadaniowy

oraz Biegi Radia RMF FM.

19 kwietnia o godz. 9:00 tysiące biegaczy wystartują w 14. Cracovia Maraton.

Kraków skutecznie przyciąga maratończyków z zagranicy - Cracovia Maraton to najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W trzynastu dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 55 krajów.

Na krakowski maraton przyjeżdża najliczniejsza w Polsce grupa uczestników niepełnosprawnych. Pod tym względem Cracovia Maraton wyróżnia się nie tylko na tle imprez krajowych, ale i światowych.

Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym.

Kalendarium Cracovia Maraton

. 11 maja 2002 - I Cracovia Maraton. Start: ul. Grodzka, meta: Rynek Główny, trasa: Stare Miasto, Bulwary Wiślane, Błonia Krakowskie. Hasło biegu: ?Z historią w tle? - towarzyszy imprezie do dziś.

. 10 maja 2003 - II Cracovia Maraton. Start został przeniesiony na Rynek Główny.

. 8 maja 2004 - III Cracovia Maraton. Po raz pierwszy wszyscy, którzy ukończyli Krakowski maraton otrzymali pamiątkowe medale. Do programu imprezy wprowadzono półmaraton.

. 7 maja 2005 - IV Cracovia Maraton. Start na Błoniach Krakowskich, meta: Rynek Główny. Biegacze zawitali do Nowej Huty. Pierwsze zwycięstwo Polaka w klasyfikacji generalnej - Piotra Gładkiego.

. 6 maja 2006 - V Cracovia Maraton. Start i meta na Błoniach Krakowskich. Zrezygnowano z półmaratonu. Na linii startu zadebiutowali natomiast rolkarze. Zwycięzca poprzedniej edycji imprezy - Piotr Gładki - dwa tygodnie po tym triumfie tragicznie zginął w wypadku drogowym. Postanowiono, że dla uczczenia pamięci zawodnika odbędzie się Mini Maraton jego imienia. Ten bieg na prowadzącej wokół Błoń trasie o długości 4,2 km organizowany jest rokrocznie jako wydarzenie towarzyszące Cracovia Maraton.

. 5-6 maja 2007 - VI Cracovia Maraton. Była to impreza dwudniowa. Pierwszy raz uczestnicy po starcie i przed przekroczeniem linii mety pokonywali rundę wokół Błoń Krakowskich.

. 4 maja 2008 - VII Cracovia Maraton. Modyfikacja trasy biegu głównego ze względu na prace remontowe w obrębie Starego Miasta i Ronda Grzegórzeckiego.

. 26 kwietnia 2009 - VIII Cracovia Maraton. Rekord trasy - Julius Kipkorir Kilimo

z Kenii uzyskał wtedy najlepszy od lat w Polsce czas 2:11:26.

. 24-25 kwietnia 2010 - IX Cracovia Maraton. Z czasem 2:16:12 w biegu głównym triumfował Etiopczyk Abebe Dagane. 10. miejsce w klasyfikacji generalnej najlepszej z kobiet - Etiopki Gety Tarekegn Etaferahu.

. 16-17 kwietnia 2011 - X Cracovia Maraton. Jubileuszowa edycja imprezy. Największa frekwencja uczestników w historii biegu. Znakomity wynik w klasyfikacji kobiet: Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko osiągnęła czas 2:28.14 - rekord krakowskiej imprezy oraz najlepszy czas jaki kiedykolwiek osiągnęła kobieta podczas maratonu zorganizowanego w Polsce! W 2012 roku Gamera-Szmyrko zajęła 5. miejsce w olimpijskiej rywalizacji w Londynie.

. 21-22 kwietnia 2012 - XI Cracovia Maraton. Rekord trasy w kategorii handbike Rafała Wilka - byłego żużlowca, który po zwycięstwie w 11. Cracovia Maraton zdobył dwa złote medale Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie!

. 27-28 kwietnia 2013 roku. Bieg główny zgromadził na starcie ponad 4500 osób, a ukończyła go rekordowa liczba 4419 biegaczy!

. 16-18 maja 2014 roku. Numery startowe odebrało 6704 osoby, a na trasę wyruszyły 5524 z nich. Na mecie zameldowało się 5378 biegaczy, czyli o 959 więcej niż przed rokiem. Po raz kolejny został więc poprawiony rekord frekwencji krakowskiego maratonu. Po raz pierwszy impreza trwała trzy dni - w piątek, 16 maja odbyła się pierwsza edycja Biegu Nocnego na 10 km.