W Nowym Roku rusz się ze mną - Dzień 1

Założyłeś sobie, że w tym roku pozostaniesz aktywny przez cały czas? Obiecałeś sobie, że już koniec ze zrywami tuż przed urlopem czy ważnym balem? I słusznie! W końcu nie ma nic lepszego niż zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze i codzienna aktywność, która nie tylko da Ci piękne ciało, ale przede wszystkim zdrowie!

Dołącz do nas na Facebooku

Od czego zaczniemy...

Pamiętaj, że w sytuacji, gdy decydujesz się na zmiany, które na stałe mają zagościć w Twoim życiu, warto zacząć od małych kroków. Pod żadnym pozorem nie powinieneś od razu rzucać się na głęboką wodę i wywracać swój świat do góry nogami, bo rzeczywiście - szybko zobaczysz efekty, ale jeszcze szybciej się wypalisz i zniechęcisz. Chyba nie chcesz pozbyć się pokładów energii już w ciągu kilku pierwszych tygodni. Pamiętaj, że przed nami nie tylko nadchodzący rok, ale całe życie. Bo jak wprowadzać zmiany, to już na dobre. Dlatego dzisiaj, na dobry początek, garstka wskazówek.

Nie przesadzaj

Jeśli do tej pory nie uprawiałeś zbyt często sportu, zacznij od treningów 2-3 razy w tygodniu. Twój organizm musi mieć czas na regenerację. W momencie, gdy czujesz się sprawny fizycznie i wiesz, że możesz sobie pozwolić na więcej, do takiego planu treningowego dorzuć np. dwa dni kardio w strefie tlenowej (np. 45 minut szybkiego marszu lub spokojnego biegu w strefie 65-75% max HR). Na zewnątrz nie jest bardzo zimno, więc zakładaj czapkę, rękawiczki i spróbuj poruszać się na świeżym powietrzu.

Ogranicz węglowodany

Pamiętaj, że to nie tłuszcz odkłada się w postaci niechcianych boczków, a cukier. Dlatego już dziś zacznij wprowadzać zmiany w swoim sposobie odżywiania. Jeśli zależy Ci na redukcji wagi, postaw na węglowodany złożone: płatki owsiane, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, kasza. Staraj się je zjadać rano i w wczesnym popołudniem. Później stawiaj na dania bogate w białko. Oto nasza propozycja:

1. Śniadanie: płatki owsiane (naturalna mieszanka własna, np.: otręby, płatki żytnie, orkiszowe, owsiane, garść orzechów lub pestek dyni, zmielone siemię lniane) zalane gorąca woda lub ciepłym mlekiem. Możesz dodać porcję lub pół porcji koktajlu białkowego.

2. Drugie śniadanie : serek wiejski, pokrojone cząstki pomidora, jajko ugotowane na twardo. Opcjonalnie możesz dodać kromkę ciemnego pieczywa.

3. Lunch : pierś kurczaka, indyka lub grillowana ryba, porcja warzyw. W tym momencie możesz spróbować zrezygnować z ryżu (wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz otrzymać i jak bardzo jesteś aktywny. Jeśli nie trenujesz rano, tylko wieczorem, śmiało możesz dodać porcję brązowego ryżu).

4. Przed treningiem możesz zjeść jabłko: to szybki strzał energii i dużo skuteczniejszy niż banan, który zawiera relaksynę.

5. Kolacja : owoce morza lub chuda ryba ze szpinakiem. Możesz też zrobić sobie jajecznicę białkową (1 żółtko, 3 białka) lub omlet bez mąki. Jeśli wieczorem postawisz na białko i tłuszcze nienasycone: lepiej będziesz spać i nic nie zacznie się odkładać, bo nie sięgasz na noc po cukier.

A jutro relacja z treningu!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.