W jakich butach trenować? Postaw na wkładki.

Jakie buty kupić do biegania na zewnątrz, a w których ćwiczyć na bieżni? Czy na zajęcia fitness chodzić w tych samych, które zakładamy podczas treningu siłowego?  Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, a jak wiadomo większość z nich do tanich nie należy. Co zrobić, by nie nabawić się kontuzji, nie uszkodzić stawów i mieć pewność, że buty, w których ćwiczymy, są dostosowane do naszej stopy? Najlepszym wyjściem będą specjalistyczne wkładki.

Dołącz do nas na Facebooku

Nie jesteś sportowcem, ale prowadzisz aktywny tryb życia i kilka razy w tygodniu ćwiczysz? Warto pomyśleć o komfortowym obuwiu, które przede wszystkim będzie bezpieczne. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, ma wady postawy, a w przeszłości mógł się nabawić kontuzji. Jaka jest najprostsza metoda na to, by sprawdzić, czy nie mamy jakiegoś schorzenia?

- Stojąc prosto przed lustrem spoglądamy na nasze stawy kolanowe i sokowe. Jeżeli uciekają lekko na zewnątrz jest to szpotawość, do środka koślawość. Kontrolując stopy sprawdzamy płaskostopie. Bardzo częstym problemem są również haluksy. Dodatkowo różnica między wysokością stawów biodrowych, jedna kończyna krótsza od drugiej. Wszystkie niedoskonałości mają ogromne znaczenie w codziennym życiu, poruszaniu się nie mówiąc o sporcie, aktywności ruchowej - mówi trener osobisty Michał Ficoń. - Bolące plecy w odcinku lędźwiowym, nadmierny dyskomfort w stawach kolanowych i skokowych, obolałe ścięgna po bokach piszczeli i nadciągnięte mięśnie to częsta przyczyna niewłaściwego ułożenia stopy, kontaktu z podłożem podczas ćwiczeń.

Jeśli masz wątpliwości, weź do ręki buty, w których zazwyczaj trenujesz i dokładnie się im przyjrzyj.

- Popatrzcie na swoje buty i zwróćcie uwagę na zużycie, są lekko wygięte do wewnątrz lub zewnątrz, rozepchane, podeszwa wyciera się nierównomiernie, bardziej od strony przyśrodkowej lub zewnętrznej. Macie pewność, że występuje wada postawy, która w dalszym etapie wpływa lub jest bezpośrednią przyczyną kontuzji lub uszczerbków na zdrowiu - mówi trener.

Dlatego, jeśli dużo ćwiczysz, zastanów się nad tym, czy nie warto pomyśleć o specjalnych wkładkach. Udaliśmy się do ekspertów w tej dziedzinie Comfort Ortho JKB.

- Nasze wkładki są indywidualnie robione w odlewach gipsowych. Po szczegółowym badaniu dobieramy odpowiednie materiały do schorzeń, odciążamy różne punkty, na które jest kładziony nacisk. Buty są ważnym elementem podczas uprawiania sportu, ale same w sobie nie wystarczą. Po to robimy wkładki na podstawie odlewu gipsowego stopy, żeby skorygować schorzenie. Naszym obowiązkiem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, by staw skokowy znalazł się w neutralnej pozycji. Mamy przyrządy do korygowania nierówności kończyn, zrotowanych kolan lub bioder. W tej chwili jesteśmy jednym miejscem w Polsce, które może w pełni profesjonalnie przygotować taką wkładkę - mówi Marcin Kot.

Jednak wkładki można stosować nie tylko w przypadku butów sportowych ale także na co dzień (balerinki, obuwie męskie) lub od święta (wysokie szpilki).

- Kobiety często chodzą w butach na obcasach. Wówczas mamy duży nacisk na przednią część stopy, osłabiamy tym samym układ kostny oraz ścięgna w śródstopiu. Dlatego już po godzinie chodzenia w szpilkach odczuwamy ból, często widoczne jest odrętwienie. Naszym zdaniem jest odciążenie tego miejsca poprzez zapewnienie równomiernego kontaktu z podłożem całej stopie - wyjaśnia Marcin Kot.

W jaki sposób przygotowywane są wkładki? Zobaczcie sami.

Na początku ocena specjalisty: pobranie odcisku naszej stopy na specjalnej platformie. Mamy wyraźny odcisk, na jego podstawie już można wyciągnąć pierwsze wnioski, zobaczyć czy nacisk rozkłada się równomiernie na obydwie kończyny.

Następnie badanie wysokości kończyn specjalnym przyrządem przykładanym do stawów biodrowych. Na tej podstawie dobiera się grubość wkładek, żeby wyrównać  naszą postawę. W końcu pozostawiamy swój odcisk każdej ze stóp, posłuży jako matryca, odlew do stworzenia wkładki na nasze potrzeby. Później szczegółowo wyjaśniono nam, omówiono dlaczego warto zadbać o właściwe wkładki.

Wkładki można przekładać z jednych butów do drugich. Koszt wykonania tych do obuwia sportowego waha się między 400-500 złotych. Jeśli zależy Ci na wkładkach do balerinek czy szpilek to będzie to 400 złotych, a męskie obuwie ok.: 450 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.