Jesienna smuta? Lecz się sportem

Za oknem deszcz, kałuże, gołe drzewa i tańczące na wietrze brunatne liście. Przygarbieni ludzie przemykają z domu do pracy, z pracy do domu. W domu zawijają się kokon, wykreślają z dziennego grafiku aktywność fizyczną i czekają wiosny. Należysz do grupy ciepłolubnych poczwarek meteopatów? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dosięgnie cię jesienna depresja. Przerażona? Ruszaj się!

Sposób, żeby uniknąć złego samopoczucia w deszczowe i zimne miesiące roku jest bardzo łatwy. Już starożytni mawiali "w zdrowym ciele zdrowy duch". To co nasi przodkowie opierali na rzadko ich zawodzącej intuicji, potwierdzają badania naukowe.

W 1999 roku grupa psychologów z Duke University pod kierownictwem profesora Jamesa Blumenthala opublikowała wyniki przekrojowych badań, których tematem był wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie. Akademicy postanowili porównać działanie popularnego leku antydepresyjnego. W grupie osób, która zażywała tylko ruchu, objawy choroby ustąpiły u 45% badanych!

Obecnie naukowcy są bardziej ostrożni. Wskazują jednak, że aktywność fizyczna wspomaga kurację farmakologiczną. Pamiętasz "Poradnik pozytywnego myślenia"? Bohaterowie filmu jako część terapii stosują bieganie i taniec. Kontrola nad własnym ciałem pomaga w odzyskaniu kontroli na życiem.

Ruch pobudza produkcję serotoniny i endorfin. Pierwszy z hormonów odpowiedzialny jest za poczucie spełnienia, szczęścia, drugi uśmierza ból. Chemiczne reakcje to jednak nie wszystko. Często stanom depresyjnym towarzyszy poczucie osamotnienia. Wizyta na siłowni lub w grupie fitness ma również walor towarzyski. Wspólna aktywność fizyczna sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości.

Prewencja

Podejmowanie aktywności fizycznej to nie tylko pomocniczy środek leczniczy, ale także sposób, by uchronić się przed stanem depresyjnym. - Najskuteczniejsze są ćwiczenia aerobowe oraz stretching - dodaje dr Łukasz Tota, fizjolog z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego - Naukowo udowodnionym sposobem na poprawę samopoczucia są też regularne wizyty w fińskiej saunie. Kąpiele podwyższają poziom endorfin - dodaje doktor.

Jeśli postanowiliśmy pozostać w ruchu w jesienne miesiące i na przykład nie rezygnować z biegania czy jazdy na rowerze, powinniśmy pamiętać, że kluczowe jest dobranie odpowiedniej dawki aktywności. Przetrenowanie prowadzi do zmniejszenia odporności organizmu. Wówczas o chorobę nie trudno. Lekarze zalecają przynajmniej 30 minut ruchu 5 razy w tygodniu.

Dlatego planując regularny wysiłek fizyczny, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i dobrą radą trenera.

Więcej o:
Copyright © Agora SA