Dieta zgodna z grupą krwi - hit czy kit?

Dieta zgodna z grupą krwi ma tyle samo przeciwników co zwolenników. Podzieliła nawet dietetyków. Skąd wzięło się tyle kontrowersji i czy zmiana sposobu odżywiania faktycznie przynosi jakieś efekty? Specjalista opowiedział nam o plusach i minusach diety zgodnej z grupą krwi.

Dieta zgodna z grupą krwi - założenia

Zgodnie z założeniami diety w naszej grupie krwi zapisany jest najlepszy sposób odżywiania. Tak przynajmniej twierdzą autorzy tej diety, lekarze: James i Peter D'Adamo. Dietę poleca się nie tylko osobom, które mają problemy ze zrzuceniem wagi, ale również tym, które chcą zmienić i poprawić swój sposób odżywiania się.

O co w tym wszystkim chodzi? Według autorów diety - osoby, które mają różne grupy krwi (A, B, AB, O) w różny sposób trawią poszczególne pokarmy. Dlatego podzieli je na produkty wskazane dla danych grup krwi, neutralne oraz zakazane. Idąc tym tropem dowiadujemy się, że produkty dla nas zakazane są przez nas (z powodu naszej grupy krwi) źle trawione, a wręcz toksyczne i z tego powodu odkładają się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Dostosowując się do zaleceń swojej grupy krwi na wadze tracimy wolniej niż w przypadku innych diet (stricte odchudzających), ale poprawia się nasze samopoczucie, przyspiesza metabolizm, a efekt jest długotrwały (o ile stale przestrzegamy zasad).

Zalecenia dietetyczne dla osób z grupą krwi A

Dla osób mięsożernych z grupą krwi A - nie ma dobrych wiadomości. Bo sposób odżywiania tej diety zakłada całkowite wykluczenie mięsa z diety. Niestety niewskazany jest również nabiał, który źle trawiony prowokuje niekorzystne reakcje insulinowe, które osłabiają tempo przemiany materii. Zaleca się więc przejście na wegetarianizm i sięganie po produkty naturalne, świeże i organiczne.

Zalecane produkty to: oliwa, większość warzyw (łącznie ze strączkowymi), ananasy, śliwki, wiśnie

Zabronione: mięso, nabiał, krewetki, niektóre ryby, papryka czerwona, ziemniaki, napoje gazowane, piwo.

Zalecenia dietetyczne z grupą krwi B

Dla osób z grupą krwi B najważniejszym zaleceniem jest wykluczenie z diety roślin strączkowych, niektórych ziaren i nasion (tj. gryka lub kukurydza), czy glutenu (pochodzącego z pszenicy). Ta dieta daje jednak znacznie większe możliwości dozwolone jest bowiem spożywanie większości warzyw, części mięs, czy nabiału.

Zalecane produkty to: warzywa, baranina, dziczyzna, kefir, twarogi, oliwa, zielona herbata

Niezalecane: drób, soczewica, krewetki, większość orzechów, siemię lniane, oleje roślinne, pszenica, mąka żytnia, dziki ryż, pomidory

Zalecenia dietetyczne dla osób z grupą krwi AB

U osób z grupą AB z kolei występuje pewien problem. Ich kod genetyczny jest tak zaprogramowany, by jedli mięso, jednak ich organizm mimo tego źle je trawi (i magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej). Dlatego też należy ograniczyć mięso (zwłaszcza czerwone), a jego miejsce zastąpić warzywami oraz tofu.

Zalecane produkty to: brązowy ryż, mąka żytnia, napoje mleczne, soja, zielona herbata, większość warzyw i owoców, wodorosty.

Niezalecane: czerwone mięso, nasiona i pestki, kasza gryczana, masło i pełne mleko, banany, pomarańcze

Zalecenia dietetyczne dla osób z grupą krwi 0

Osoby z grupą krwi O powinny często spożywać mięso (polecane jest także białko wysokogatunkowe), ponieważ doskonale je trawią, ale za to powinny wyeliminować z diety gluten znajdujący się w pszenicy. Z ich diety powinno zniknąć nie tylko większość produktów zbożowych, ale także mlecznych. Zaletą może być konieczność unikania napojów i produktów, które mogłyby pogorszyć przyswajanie wapnia przez organizm np. cola, inne, słodkie gazowane napoje, czy mocna czarna herbata.

Zalecane produkty to: wodorosty, ryby i owoce morza, sól jodowana, banany, czerwone mięso, kapusta włoska, szpinak, brokuły, papryka czerwona

Niezalecane: ziemniaki, soczewica, brukselka, kalafior, pestki słonecznika, piwo, alkohol wysokoprocentowy

Dieta zgodna z grupą krwi - opinia dietetyka

Dieta zgodna z grupą krwi to jeden z "hitów żywieniowych" rodem z USA. Opiera się ona na założeniu, iż wybrane składniki pożywienia wchodzą w konflikt z antygenami (które są determinowane przez grupę krwi), wywołując reakcję obronną układu odpornościowego, a w konsekwencji alergie i nietolerancje pokarmowe - tłumaczy Aneta Łancuchowska z Poradni Dietetycznej "halsa" . Dieta zgodna z grupą krwi odchudza, jak każda dieta, która zakłada eliminację wielu grup produktów spożywczych. Im mniejszy mamy wybór tym mniej zjadamy, a w konsekwencji dostarczamy sobie wraz z pożywieniem mniejszej ilości kalorii. Pamiętajmy jednak, że jedynie odpowiednio zbilansowana dieta gwarantuje zdrowy i trwały proces chudnięcia. Dieta zgodna z grupą krwi jest niedoborowa i stosowana przez długi okres może przyczynić się do anemii, osteoporozy czy innych problemów zdrowotnych. Po zaprzestaniu stosowania diety stracone kilogramy bardzo szybko wracają.

Nie polecam jej swoim klientom, gdyż nie uczy ona prawidłowych nawyków żywieniowych . Teoria eliminowania z diety produktów spożywczych na podstawie grupy krwi danej osoby nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. Wprawdzie stosowanie tej diety przez krótki okres nie jest niebezpieczne, jednak wykluczanie z jadłospisu wielu cennych produktów tylko dlatego, że ktoś opierając się na niejasnej teorii stwierdził, że nie pasują do grupy krwi, nie jest dobrym pomysłem - dodaje Aneta Łańcuchowska.

Konsultacja: Aneta Łańcuchowska, Dietetyk, Poradnia Dietetyczna "hälsa" .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.