Zdrowe śniadanie - przepis na omlet z awokado + jego odchudzona wersja

Szukasz pomysłu na zdrowe śniadanie? Wioleta Urban, dietetyczka z portalu Okiemdietetyka podaje ciekawy przepis na omlet z awokado. Jeśli jesteś aktywna i regularnie ćwiczysz taki omlet to idealna propozycja dla ciebie. Chcesz zrzucisz parę kilo przed wiosną? Zrób jego odchudzoną wersję.

Składniki na jedną porcję:

1/2 niezbyt dojrzałego awokado (70g)

łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron (5g)

2 małe jajka (100g)

5 łyżek mąki kukurydzianej (50g)

woda - ilość zależy od konsystencji ciasta

sól, pieprz, natka pietruszki, płatki suszonych pomidorów

1 średni pomidor (150g)

Sposób przygotowania:

Jajka rozbić, roztrzepać z mąką oraz wodą, po czym doprawić. Awokado obierać ze skórki i pokroić w kostkę. Na rozgrzaną patelnię wlać olej i szybko wrzucić awokado, niemal natychmiast wlać masą jajeczną. Smażyć jak klasyczny omlet, czyli podważając brzeg omletu i wlewając po spód surowe ciasto lub po prostu odwrócić na drugą stronę. Podawać z pokrojonym pomidorem lub domową salsą. W połączeniu ze szklanką świeżego soku jest to optymalne śniadanie dla diety 2000-2200 kcal.

Niskokaloryczny omlet

Ze względu na dużą zawartość tłuszczu należy podać omlet w jednym posiłku z sokiem, suszonymi lub świeżymi owocami - dzięki czemu proporcja węglowodanów do innych składników (głównie tłuszczu) będzie korzystniejsza. Taka porcja jest odpowiednia dla diety 2200 kcal. W przypadku diety odchudzającej można użyć 1 jajka, dodatkowej łyżki otrąb i mniejszej ilości awokado. Można też wymienić mąkę kukurydzianą o stosunkowo wysokim indeksie glikemicznym na mąkę graham.

Wartość odżywcza:

kaloryczność: 480 kcal

białko: 18g

tłuszcz: 25g (SAFA=5, MUFA=14, PUFA=6)*

węglowodany: 51g

błonnik: 8g

wit A: 500ug

wit E: 5,2mg

wit B12: 1,6ug

potas: 1100mg

fosfor: 330mg

cynk: 3,0mg

*SAFA - Saturated Fatty Acids, czyli nasycone kwasy tłuszczowe, MUFA - Monounsaturated Fatty Acids, czyli jednonienasycone kwasy tłuszczowe, PUFA - Polyunsaturated Fatty Acids, czyli wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Przepis pochodzi z portalu Okiemdietetyka.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.