Pigułki antykoncepcyjne powodują tycie. Prawda czy fałsz?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to jakby na to nie patrzeć ingerowanie w gospodarkę hormonalną organizmu. A to niesie za sobą pewne konsekwencje. Czy przybieranie na wadze jest jednym z negatywnych skutków brania hormonów?

Głównym zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest niedoprowadzenie do owulacji. Wprowadzamy do organizmu odpowiednią dawkę hormonów i nie musimy martwić się dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą. Jak żarliwie nie przekonywaliby nas producenci leków, jak najnowocześniejszych formuł tabletek byśmy nie przyjmowali, nie są one obojętne dla organizmu. Zresztą tak jak każde inne leki.

Tabletki antykoncepcyjne a waga ciała

Główną wadą pigułek, o której mówi się najgłośniej i najczęściej, jest ich wpływ na wagę. Różnice w masie ciała dostrzegło u siebie aż 40 proc. kobiet, które regularnie przyjmują hormony.  Z tej grupy połowa żali się na nadmierne kilogramy, a druga połowa uważa, że tabletki pomogły im schudnąć.

Co zawierają tabletki antykoncepcyjne?

Zacznijmy od tego, co zawierają tabletki antykoncepcyjne. Ich skład to przede wszystkim estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. To właśnie one są także odpowiedzialne za powiększającą się tkankę tłuszczową - szczególne w okolicach bioder, ud i na brzuchu.

Powody, dla których waga rośnie pod wpływem tabletek antykoncepcyjnych

Kiedy systematycznie, przez lata jesteśmy na hormonach , trudniej więc nam zrzucić zbędne kilogramy. Nie znaczy to jednak, że to pigułki są odpowiedzialne za tłuszcz. Przyczyniają się do zatrzymywania wody i sodu w organizmie, a to wpływa na naszą masę ciała.

Lekarze zwracają uwagę na to, że prawidłowo dobrane pigułki nie powinny tak działać na organizm. Efekt "napompowania" wodą może się utrzymywać, ale tylko przez chwilę. Kiedy nasz organizm się przyzwyczai do dodatkowej porcji hormonów, powinno to minąć. Oczywiście może zapobiegać zatrzymywaniu się wody w organizmie. Najłatwiej, a zarazem najskuteczniej, można zrobić to stosując zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Oprócz zatrzymania wody w organizmie tabletki antykoncepcyjne mogą (ale nie muszą!) wpływać na nasz apetyt. Zdarza się, że niektóre pigułki pobudzają apetyt. Nie możemy zaspokoić głodu, jemy więcej i tym samym wskazówka wagi pokazuje coraz wyższy wynik. Co robić w takiej sytuacji? Można uprawiać więcej sportu, starać się dostosować dietę do naszych nowych potrzeb, które kształtują w dużej mierze hormony. Warto także udać się do lekarza, który może zmienić nam leki. Na tabletki innej firmy, o nieco innym składzie, możemy zareagować zupełnie inaczej.

Dieta podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

To, co jemy zawsze jest bardzo istotne i wpływa na pracę całego naszego organizmu. Nieważne, czy przyjmujemy dodatkowe dawki hormonów czy też. Jednak podczas kuracji hormonalnej, dieta może odgrywać jeszcze większą rolę i uchronić nas przed niepożądanym efektem, czyli przybieraniem na wadze.

Przede wszystkim dieta powinna być zbilansowana, zawierać niezbędne ilości składników odżywczych, minerałów i witamin. Aby zapobiegać nadmiernym kilogramom, warto jeszcze zanim zdecydujemy się na przyjmowanie hormonów, trzymać się ścisłego planu. Na początek zacznijmy jeść minimum cztery posiłki dziennie, optymalnie będzie, gdy będziemy jeść pięć różnorodnych posiłków.

Nasze posiłki powinny opierać się przede wszystkim na warzywach i owocach. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin, składników odżywczych. Przede wszystkim warto jeść produkty zawierające dużo błonnika. Ten związek reguluje pracę naszego układu pokarmowego - wpływa na trawienie, przemianę materii. Co więc jeść? Cennym źródłem błonnika są: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i makaron, kasza gryczana, płatki owsiane, otręby, śliwki, marchewka, porzeczki, maliny.

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Bezwzględnie należy zrezygnować z pigułek, gdy zaczną nas męczyć bóle głowy lub nudności. Kiedy waga ciała podskoczyła nagle, to także powód do niepokoju. Zazwyczaj kobiety, które przyjmują antykoncepcją hormonalną, żalą się, że przybierają od jednego do dwóch kilograma w ciągu miesiąca. Jeśli przytyjesz więcej, skonsultuj się z lekarzem. Może okazać się, że masz źle dobrane pigułki i po drobnej modyfikacji, wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Brać czy nie brać?

Czy zdecydować się na terapię hormonalną? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jeśli naszą jedyną obawą jest waga, nie mamy, co się przejmować. Szczególnie jeśli jesteśmy zdrowi, prowadzimy aktywny tryb życia i nie mamy ani nadwagi, ani tendencji do tycia. Jeśli hormony sprawią, że przybędzie nam kilka kilogramów, z łatwością wyregulujemy to dodatkowymi treningami czy właściwą dietą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA