Udany związek receptą na zdrowie... kobiety!

O tym, że osoby, które żyją w szczęśliwych związkach wyglądają na mniej zestresowane i bardziej zadowolone z życia, nikogo zapewniać nie trzeba. Okazuje się, że udane małżeństwo możne znacznie obniżać poziom kortyzolu u kobiet, a to oznacza koniec chronicznego zmęczenia i szarpania nerwów.

Dołącz do nas na Facebooku

Kortyzol potocznie - nazywany hormonem stresu - jest produkowany przez nadnercze i niezbędny choćby do tego, by z samego rana postawić nas na nogi (wtedy jego poziom jest najwyższy i spada konsekwentnie w ciągu dnia). Niestety, zbyt wysoki jego poziom, może być niebezpieczny dla zdrowia. Przewlekły nadmiar kortyzolu może być przyczyną zatrzymywania soli w organizmie, otyłości brzusznej na skutek przemieszczania się depozytów tkanki tłuszczowej. Taki stan rzeczy może prowadzić do chronicznego przemęczenia, depresji, a nawet do chorób nowotworowych. Co skutecznie obniży poziom hormonu stresu? Okazuje się, że udany związek.

Na University of California w Los Angeles (czyli słynnym UCLA) przeprowadzono ciekawy eksperyment. Przebadano 60 par małżeńskich, gdzie obydwie strony były aktywne zawodowo. Ochotnicy musieli codziennie wypełniać kwestionariusz na temat swojego związku, ale też stresu związanego z obowiązkami zawodowymi - podaje Health Psychology.

Okazało się, że kobiety, które żyją w szczęśliwym małżeństwie, mają dużo niższy poziom kortyzolu niż te, które nie są zadowolone ze swojego związku. Negatywne skutki nerwów, które pojawiają się w pracy, są łagodzone przez kochających partnerów. Co ciekawe, badania nie wykazały jakiejkolwiek zależności pomiędzy życiem osobistym a produkcją hormonu stresu u mężczyzn

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.