Dieta przyjazna mężczyznom

Wiele produktów sprzyja zdrowiu obu płci, ale są i takie, które wprowadzone na stałe do diety, szczególne korzyści przynoszą mężczyznom. Panowie, poznajcie 18 smacznych sposobów na zdrowie.

Chude czerwone mięso Jeśli uwielbiasz steki, masz szczęście, bo czerwone mięso jest zdrowe (najlepsze pochodzi od zwierząt hodowanych w tradycyjny sposób, a nie z użyciem wzbogacanych pasz). Kawałek chudej wołowiny lub wieprzowiny zawiera tylko trochę więcej tłuszczu od piersi z kurczaka i jest dobrym źródłem leucyny - aminokwasu, który pomaga budować mięśnie.

Wiśnie Znasz ten patent: na obolałe mięśnie najlepszy jest sok z wiśni? Barwnik zawarty w wiśniach działa podobnie do niektórych leków przeciwzapalnych i nie ma skutków ubocznych!

Czekolada Ten smakołyk może poprawiać krążenie krwi, o ile jadasz jego odpowiedni rodzaj. Zawarte w ciemnej czekoladzie flawonoidy obniżają poziom cholesterolu, poprawiają krążenie krwi i normalizują jej ciśnienie. Kłopoty z układem krążenia mogą powodować problemy z erekcją więc jadanie produktów usprawniających krążenie może też korzystnie wpływać na życie seksualne mężczyzny. jednak zbyt duże ilości czekolady mogą sprzyjać tyciu, więc specjaliści zalecają, aby jadać jej nie więcej niż 25-30 g dziennie.

Owoce morza Skorupiaki morskie i inne zwierzęta zaliczane do owoców morza są bogate w cynk, który ma kluczowe znaczenie dla pracy serca, mięśni i układu rozrodczego człowieka. Niedobory cynku mogą pogarszać jakość spermy. Jeśli nie lubisz owoców morza, sięgaj po orzechy, które także są cennym źródłem tego pierwiastka.

Awokado Awokado zawiera dużo tłuszczu, ale tego "dobrego"! Jednonienasycone kwasy tłuszczowe w nim zawarte, jeśli zastąpią w diecie nasycone kwasy tłuszczowe, skutecznie obniżają poziom cholesterolu, także tego "złego" (LDL), o ile w twojej diecie tłuszcz dostarcza 25-35% kalorii. Korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe zawierają także oliwa z oliwek i orzechy.

Tłuste ryby Łosoś i halibut to kolejne doskonałe źródło zdrowego tłuszczu. Zawierają kwasy omega-3, które chronią serce i zapobiegają zachorowaniu na raka i zwyrodnienie stawów. Dwie porcje tłustych ryb w tygodniu to dobry pomysł na zachowanie zdrowia.

Imbir Podobnie jak wiśnie, imbir zawiera substancje przeciwzapalne, które przynoszą ulgę po intensywnym treningu. regularne jadanie imbiru potrafi (według naukowców) skutecznie redukować powysiłkowy ból mięśni.

Mleko i jogurt Serwatka i jogurt są kolejnym źródłem leucyny - aminokwasu budującego mięśnie. Najbardziej godny polecenia wśród jogurtów jest jogurt grecki, który ma bardziej stała konsystencję, co powinno bardziej odpowiadać panom. Poza dostarcza białka i potasu.

Banany O bananach mówi się, że zawierają dużą dawkę potasu - i słusznie. Potas jest niezbędny w organizmie do prawidłowej pracy mięśni i dla mocnych kości, a poza tym reguluje ciśnienie krwi. W obniżaniu ciśnienia tętniczego tak samo istotną rolę odgrywa obniżenie spożycia sodu, jak i zjadanie odpowiedniej ilości potasu. Banany są też pomocne w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego no i nie wymagają żadnej obróbki - wystarczy sięgnąć i zjeść.

Pistacje Orzechy to pokarm pełen białka, błonnika, cynku, zdrowego tłuszczu, a przy tym sa pyszna przekąską. Pistacje wyróżniają się na tle innych orzechów tym, że zawierają więcej roślinnych steroli, które obniżają poziom cholesterolu. Ale uwaga, są kaloryczne, więc trzeba je jadać z umiarem.

Orzechy brazylijskie 28 gramów orzechów brazylijskich zawiera siedmiokrotną, dzienną dawkę selenu. Niegdyś sądzono, że selen zapobiega rozwojowi raka prostaty. Niestety nadzieje te rozwiały badania naukowe. Selen co prawda nie chroni przed nowotworami, ale usprawnia pracę systemu odpornościowego i tarczycy.

Sos pomidorowy Pomidory zawierają likopen, przeciwutleniacz zmniejszający ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka, w tym prawdopodobnie i raka prostaty - badania naukowe jeszcze nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Nawet jeśli okaże się, że w walce z rakiem są nieskuteczne, to i tak zawierają mnóstwo innych, cennych składników dla których warto pomidory i sos pomidorowy włączyć w dietę.

Jarzyny To bogate źródło różnych roślinnych składników odżywczych, które zapobiegają nowotworom i "dbają" o ludzkie zdrowie na poziomie komórkowym. Ponieważ różne jarzyny zawierają różne cenne substancje, ważne jest aby jadać ich różne rodzaje, nie poprzestając tylko na ulubionych. Pomarańczowe warzywa zwierają beta karoten, luteinę i witaminę C. Dzięki tej kombinacji składników są najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie rakowi prostaty - to już udowodniono ponad wszelka wątpliwość. Na talerzu żadnego mężczyzny nie powinno więc brakować marchwi, czerwonej papryki i dyni. Zielone warzywa - szpinak, kapusta, sałata - również zapobiegają nowotworom i wspomagają wzrok. Zawierają luteinę i zeaksantynę, które chronią przed zaćmą i degeneracja plamki żółtej. Pieczone ziemniaki są łatwe w przygotowaniu i smaczne, a poza tym zawierają mnóstwo witaminy C, która zwalcza wolne rodniki, redukując ryzyko zachorowania na raka, zwyrodnienie stawów i choroby układu krwionośnego. Innych cennym źródłem witaminy C jest zielona papryka, kiwi i owoce cytrusowe.

Jaja Luteina, białko i żelazo to powody dla których warto jadać jaja. Nawet żółtko, mimo że zawiera cholesterol, aż w połowie składa się z białka. Dlatego warto aby jaj stanowiły stały składnik diety. Osoby u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu powinny ustalić z lekarzem ile jaj tygodniowo będzie w bezpieczny dla nich sposób wzbogacało dietę.

Pełnoziarniste musli Błonnik jest sprzymierzeńcem każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia zarówno pod względem aktywności fizycznej jak i umysłowej. Nie da się przecież działać na pewnych obrotach, cierpiąc na zaparcia. Błonnik wspomaga pracę jelit i serca. Nie musisz od razu rezygnować z ulubionego musli, ale dosyp do każdej porcji garść pełnoziarnistych płatków owsianych, by w ten sposób zadbać o zdrowie.

Brązowy ryż To kolejny produkt bogaty w błonnik, a na dodatek z łatwością można na jego bazie przygotować smaczny posiłek, dodając do niego na przykład chude mięso, szpinak i ananasa. Jeśli nie lubisz brązowego ryżu, zmieszaj go z białym, bo podobnie jak inne pełnoziarniste produkty pomaga utrzymać stałą masę ciała i chroni przed cukrzycą i chorobami serca.

Owoce jagodowe Są naszpikowane przeciwutleniaczami, a jagody mają zdolność usprawniania pracy mózgu. Warto więc je jadać cały rok - świeże w sezonie i mrożone przez pozostałe miesiące, np. w postaci owocowych koktajli. Kawa Sposób na pobudzenie się do działania? Tradycyjnie parzona kawa. Mała czarna to o wiele zdrowszy sposób na dodanie sobie energii niż drogie i wysokokaloryczne napoje pobudzające. Kawa bez cukru ma znikomą liczbę kalorii - małe, czarne espresso to tylko 5 kcal.

Cel: jadać zdrowiej Nie trzeba od razu odmawiać sobie wszystkich, niezdrowych smakołyków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Na początek wystarczy wzbogacić stary jadłospis o zdrowe produkty. Gdy stopniowo przyzwyczaisz się do jadania większej ilości warzyw, owoców, chudego mięsa i produktów pełnoziarnistych, z większą łatwością trwale zmodyfikujesz swój jadłospis.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.