5 faktów o odchudzaniu, o których nie miałaś pojęcia!

Waga twojego partnera ma wpływ na twoją, a stres sprawia, że tyjesz? Zobacz 5 faktów o odchudzaniu, które zostały udowodnione naukowo!

1. Istnieje gen otyłości

Gen otyłości jest odkryciem brytyjskich naukowców. Porównali oni materiał genetyczny 2 tysięcy osób z cukrzycą typu 2, która jest związana z otyłością i 3 tysięcy zdrowych ludzi.

Wyniki badań dowiodły, że otyłość ma także podłoże genetyczne (poza niezdrowym jedzeniem i brakiem aktywności fizycznej). Chodzi dokładnie o gen FTO, który może też odpowiadać za nasze łaknienie i uczucie sytości.

To wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby pomimo diety i treningów, nie są w stanie schudnąć.

.. .

2. Jesteś w stanie zmienić swój metabolizm

Szwedzcy naukowcy udowodnili, że jesteśmy w stanie zmienić złą przemianę materii. Możemy wpływać na tempo naszego metabolizmu. Co na niego wpływa? Przede wszystkim aktywność fizyczna. Dowiedziono też, że im więcej mamy mięśni, tym szybsza przemiana materii.

Metabolizm dodatkowo podkręcają ostre przyprawy, takie jak chilli, imbir czy pieprz, regularne spożywanie małych posiłków (zwłaszcza śniadania!), picie dużej ilości wody i wysypianie się.

.. .

3. Stres wpływa na tycie

Kiedy się denerwujemy i doskwiera nam stres częściej sięgamy po jedzenie, zwłaszcza niezdrowe - to potwierdzone. To przez kortyzol, czyli hormon stresu, który działa na nasz mózg i zwiększa apetyt. Stymuluje on też wytwarzanie się glukozy, która w nadmiarze zamienia się w tkankę tłuszczową.

Powinniśmy znaleźć w ciągu dnia czas na relaks - wyśmienicie sprawdzi się joga lub zwyczajny spacer.

.. .

4. Waga twojego partnera ma ogromne znaczenie

Magazyn "New England Journal of Medicine" opublikował badania, które wykazały, że jeżeli jedna z osób w związku ma nadwagę, to ta druga ma 40% szans na to, że także przytyje.

Jeszcze inne badania wykazały, że badacze porównując fotografie par na przestrzeni lat, zauważyli, że ci się do siebie upodabniają (zwłaszcza waga i wygląd sylwetki). Jedni uważają, że wpływ ma na to styl życia, inni zaś są zdania, że to sprawka układu nerwowego.

.. .

5. Cukier naprawdę uzależnia

Nie umiesz się obejść bez słodyczy? Bądź ostrożna, gdy po nie sięgasz! Cukier uzależnia - to jest już udowodnione naukowo!

Przeprowadzono badania - grupie wybranych osób przedstawiono ich ulubione przekąski, między innymi słodycze. Jak się okazało, na ich widok, mózg niektórych zareagował tak, jak w przypadku uzależnienia od narkotyków.

Co więcej, osoby uzależnione od słodkiego mają mniej dopaminy, która nazywana jest - hormonem szczęścia. Dlatego, gdy dopadnie ich spadek nastroju sięgają po słodycze! Teraz wszystko jasne :)

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ  TUTAJ .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.