Ziarno teff. Pokarm etiopskich maratończyków

Teff jest źródłem białka, aminokwasów i błonnika pokarmowego, przy czym nie zawiera glutenu. Jest podstawą diety etiopskich biegaczy. Czy właśnie ziarna teff zapewniają im energię i świetną kondycję fizyczną?

Teff - pochodzenie

Ziarno teff, nazywane inaczej miłką abisyńską. Uprawiane jest od niemal 4,5 tysiąca lat, głównie w Etiopii, gdzie zapewnia pożywienie 1/3 ludności. Jest łatwe w uprawie i wytrzymałe, biorąc pod uwagę choroby i warunki klimatyczne, dlatego można je też spotkać w innych częściach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, RPA, Australii czy Kenii.

W zależności od miejsca pochodzenia może występować w różnych kolorach - od białego do prawie czarnego (im ciemniejsza barwa, tym mocniejszy aromat).

Ziarenka są małe (przypominają trochę ziarna maku), ale za to bardzo wydajne. Niewielka ich ilość wystarczy do obsiania całego pola.

teffteff .

Ziarno teff - właściwości odżywcze

Teff nie zawiera glutenu. Mogą po niego spokojnie sięgnąć osoby będące na diecie bezglutenowej. Bije inne ziarna, jeżeli chodzi o zawartość wapnia, które zapewnia nam mocne kości, zdrowe zęby i prawidłową krzepliwość krwi.

Charakteryzuje się też dużą zawartością żelaza, które wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego i odgrywa ważną rolę w walczeniu z bakteriami i wirusami przez nasz system odpornościowy.

Ziarno teff jest bogate w błonnik pokarmowy, który pomaga unormować poziom cukru we krwi oraz pomaga utrzymać odpowiednią wagę. Aż 20-40% węglowodanów, które pochodzą z teffu stanowi błonnik.

Teff jest źródłem białka. Co ciekawe, aż 2/3 białka w diecie większości Etiopczyków pochodzi właśnie z ziaren teffu. Dlatego przyjęło się, że długodystansowi biegacze z Etiopii czerpią energię i siłę właśnie z teffu.

Zawiera też cenne aminokwasy, mangan i witaminę K. Pod względem właściwości odżywczych przewyższa popularną w ostatnim czasie komosę ryżową.

teffteff .

Teff - zastosowanie

Teff znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością. Możemy trafić na całe ziarna, mąkę z teffu lub płatki.

W Etiopii z teffu wypieka się głównie chleb, robi owsiankę lub pozyskuje alkohol, jednak zastosowań teffu jest nieskończenie wiele. Teff jest doskonałym produktem do eksperymentowania w kuchni. Zrobimy z niego naleśniki, pieczywo, słodkie wypieki i wiele innych dań.

Teff wraz z kaszą jaglaną, ziarnem quinoa czy gryką może urozmaicić i wzbogacić dietę osoby cierpiącej na nietolerancję glutenu lub chorej na celiakię.

Zobacz: Kasza jaglana - dlaczego jest uważana za najzdrowszą z kasz?

Teff- sposób przygotowania

Ziarna teff należy najpierw dokładnie opłukać (co nie jest łatwe ze względu na ich mały rozmiar). Następnie teff przesypujemy do garnka i dolewamy do niego wody w stosunku 1:1. Teff gotujemy około 7 minut, jednak warto zostawić je jeszcze na 5 minut w garnku pod przykryciem.

Teff - fit przepis

Ciasta o smaku kokosowym z płatkami z teffu

Składniki:

- 1/3 szklanki płatków teff

- 1/3 szklanki słonecznika

- 1/3 szklanki wiórków kokosowych

- 1/3 szklanki mąki ryżowej

- 1/3 szklanki mleka roślinnego

- 3 łyżki oleju kokosowego

- 1/3 szklanki ksylitolu

- pół łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Płatki z teffu, słonecznik i wiórki kokosowe wsypujemy do naczynia i blendujemy. Można też zmielić je w młynku do kawy.

Dosypujemy ksylitol, mąkę ryżową i proszek do pieczenia, dolewamy mleko roślinne, olej kokosowy i wyrabiamy ciasto.

Z ciasta lepimy małe kuleczki, spłaszczamy i układamy na papierze do pieczenia, tak żeby się nie stykały, bo jeszcze urosną.

Pieczemy ok 15 minut w temperaturze ok 200 stopni.

Sprawdź: Kasza pęczak - składnik diety sportowca

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA