Lipidogram - badanie określające kondycję organizmu

Lipidogram to badanie, które pozwala dokładnie określić poziom cholesterolu i jego frakcji. Każdy kto chce dbać o swoje zdrowie powinien doskonale wiedzieć, jak ważne są badania okresowe. Tylko dzięki nim jesteśmy w stanie określić, czy obecny tryb życia jest dla nas dobry czy jednak powinniśmy coś w nim zmienić.

Lipidogram - dla kogo?

Lipidogram powinny wykonywać szczególnie osoby, których tryb życia odbiega od zdrowego, to znaczy palacze, osoby z otyłością i nadwagą, a także wszyscy, którzy żyją szybko, są narażeni na stres i spożywanie posiłków na mieście. Badania określające poziom cholesterolu są szczególnie ważne u kobiet, które skończyły 45 lat i mężczyzn po 35 roku życia. Jednak nie oznacza to, że wcześniej nie możemy wykonać lipidogramu. Już około 20 roku życia warto zatroszczyć się o swoje zdrowie i zrobić pierwsze badanie tego typu. Im wcześniej wykryjemy ewentualne nieprawidłowości tym większe szanse na ich wyleczenie. Do określenia poziomu cholesterolu wystarczą badania krwi. Jeśli zdecydujemy się na Adanie powinniśmy stawić się na nie na czczo. Od ostatniego posiłku powinno upłynąć przynajmniej 12 godzin. Przed wykonaniem lipidogramu nie należy zmieniać diety. Najlepiej jeść to co zwykle i prowadzić taki sam tryb życia. W innym wypadku wyniki mogą nie wskazać rzeczywistego stanu gospodarki tłuszczowej.

Cholesterol - 8 sposobów na kontrolowanie jego poziomu

Cholesterol w normie

Cholesterol dzielimy na LDL oraz HDL. Cholesterol LDL to tak zwany "zły cholesterol", natomiast HDL- "dobry cholesterol". Jeżeli mamy zbyt wysoki poziom LDL może oznaczać to, że cholesterol odkłada się w ścianach tętnic. Takie zjawisko przyczynia się do powstania miażdżycy. Natomiast wysoki HDL jest znacznie mniej groźny, ponieważ ma on działanie przeciwmiażdżycowe. Norma cholesterolu LDL wynosi mniej niż 139 mg%, a hdl- więcej niż 35 mg%. Cholesterol HDL występuje często w niedomiarze. Istnieją jednak sposoby na podwyższenie jego poziomu. Należy do nich m.in. aktywność fizyczna. Jeśli nie chcemy, aby doszło do zbytniego obniżenia poziomu HDL powinniśmy odstawić papierosy oraz zadbać o odpowiednią dietę . Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie leków sterydowych. Może ono przyczynić się do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu.

Lipidogram - jak działa?

Oprócz poszczególnych frakcji cholesterolu lipidogram wskazuje również poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, czyli cząsteczek, w których skład wchodzą glicerol i kwasy tłuszczowe. Norma w przypadku cholesterolu całkowitego i trójglicerydów wynosi nie więcej niż 200 mg%. Do podwyższenia wskaźniku cholesterolu całkowitego i trójglicerydów przyczyniają się: dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste , brak aktywności fizycznej, choroby wątroby i nerek, niedoczynność tarczycy, leki sterydowe. Zbyt wysokie stężenie trójglicerydów może być objawem różnych schorzeń, np. niewydolności nerek, zapalenia trzustki, niedoczynności tarczycy, czy cukrzycy.

Okresowe badania są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może mieć bardzo przykre konsekwencje, takie jak miażdżyca. Samo badanie nie należy do bolesnych i nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto się na nie zdecydować.

Jak przestać jeść słodycze? Jakie pieczywo jeść na diecie? Pomagamy schudnąć!

Trening z Katarzyną Dziurską. 5 ćwiczeń dla leniwych

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA