Analiza pierwiastkowa włosów - sprawdź, co mówią o stanie zdrowia twoje włosy

Masz przesuszone i łamliwe włosy? A może nadmiernie wypadają? Stan włosów i skóry głowy to świadectwo naszej ogólnej kondycji zdrowotnej. Okazuje się jednak, że owłosienie może zdradzić obciążenia metalami ciężkimi oraz szczegółowo określić poziom pierwiastków w organizmie. Coraz bardziej popularne staje się nowe narzędzie diagnostyczne zwane analizą pierwiastkową włosów - naukowcy są przekonani, że jest ono bardziej dokładne od morfologii czy badania moczu.

Włos prawdę ci powie

Dotychczas krew była podstawowym materiałem do identyfikacji stanu zdrowia . Często mówi się jednak, że morfologia nie jest w stanie dokładnie określić stopnia odżywienia organizmu, ponieważ skład krwi w krótkim czasie ulega licznym zmianom zależnym od poziomu fizjologicznego człowieka. Co zatem najdokładniej określi stan minerałów i pierwiastków w organizmie? Okazuje się, że włosy. Posiadają one, w zależności od krwi, stały skład chemiczny i gromadzą wszystkie pierwiastki obecne w organizmie. Dzięki włosom możemy określić jakość naszego odżywienia z okresu ostatnich kilku tygodni, co za tym idzie - krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego osoby badanej nie mają wpływu na ostateczny wynik badania. Ponadto skład włosów nie ulega zmianie przy ich przechowywaniu i transporcie.

Czy częste mycie szkodzi włosom?

Analiza pierwiastkowa włosów - czym jest?

APW jest testem laboratoryjnym pomocnym w pracy lekarzy i dietetyków takim jak dobrze nam znane badanie krwi. Określa ono, na podstawie naszych włosów, stan pierwiastków śladowych w organizmie (mikroelementów). Zależność między pierwiastkami a narządami wewnętrznymi pomaga określić aktywność metaboliczną oraz prawidłowość procesów zachodzących w organizmie. Możemy zatem na podstawie badania przewidzieć choroby, które mogą grozić badanej osobie. Na podstawie analizy włosów określa się niedobory danych pierwiastków, bądź ich nadmiar. Pozwala to na indywidualne dobranie sposobu przywrócenia równowagi organizmu. W pakiecie badania proponowana jest nam odpowiednio dobrana przez specjalistów dieta , wskazówki żywieniowe oraz propozycje aktywności fizycznej odpowiedniej dla naszego stanu zdrowia.

Analiza pierwiastkowa - dla kogo?

Jeśli jesteś często narażona na stres , twoja dieta jest uboga w witaminy i minerały, a aktywność fizyczna towarzyszy ci tylko od święta, to możesz cierpieć na niedobór ważnych pierwiastków w organizmie. Taki stan, utrzymujący się dłużej, prowadzi do zaburzeń metabolicznych oraz zachwiania naturalnej równowagi organizmu, co w konsekwencji może skutkować powstaniem wielu poważnych chorób. Aby wiedzieć jaką suplementację stosować i jakie produkty włączyć do diety warto zdecydować się na badanie włosów. APW pozwala zdiagnozować wiele chorób, m.in.: zaburzenia hormonalne, choroby kardiologiczne, zespół złego wchłaniania, choroby dermatologiczne i neurologiczne. Podczas badania oznaczane są 24 pierwiastki, takie jak: selen, fosfor, potas , jod, siarka, czy krzem oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, ołów, kadm i glin.

Detoks. Superfoods, joga i świadome oddychanie

Jak przygotować się do badania?

Coraz więcej klinik i laboratoriów ma w swej ofercie badanie włosów. Analizę pierwiastkową możemy już wykonać w takich miastach jak np. Warszawa, Poznań, czy Łódź. Podczas badania zostaje nam pobrana specjalna próbka włosów, która trafia do analizy. Jeśli jednak daleko nam do najbliższego centrum diagnostycznego, próbkę możemy pobrać sami i wysłać pocztą na badanie. Kosmyki wycinamy według określonej instrukcji:  odpowiednio przygotowane włosy, tj. niefarbowane i niepodlegające zabiegom ondulacji przez ostatnie 6 tygodni, należy wycinać małymi porcjami z kilku miejsc części potylicznej głowy. Długość wyciętych włosów nie powinna przekraczać 4 cm, ale do analizy nadają się również odcinki krótsze. Trzeba zachować część najbliższą skóry głowy odcinając nadmiar (powyżej 4 cm.). Ten właśnie wycinek odzwierciedla metabolizm jaki miał miejsce w ostatnim okresie. Wymagana próbka włosów powinna ważyć około 150g. Wysyłamy ją pocztą na adres klinki. Po upływie dwóch tygodni dostajemy wyniki z komentarzem specjalisty (propozycją diety, aktywności fizycznej, wskazówkami dietetycznymi i prognozą chorób, na które powinniśmy uważać). Koszt badania zawierający program zdrowotny wynosi ok. 300 zł.

Czego brakuje twoim włosom? Sprawdź sama

Sama możesz "zbadać" swoje włosy i określić na jakie niedobry wskazuje ich stan:

. Włosy kruche i/lub rozdwojone końcówki - brak nienasyconych kwasów tłuszczowych , białka, cynku i żelaza

. Wolno rosnące włosy - brak argininy, krzemu, witaminy D oraz glutaminy

. Przesuszone włosy - brak witaminy A, cynku i nienasyconych kwasów tłuszczowych

. Łupież - brak biotyny, cynku, witamin: A, B2, B6 oraz magnezu

. Tłuste włosy są oznaką braku witaminy B2

. Wypadanie włosów - brak witaminy D, niezbędnych kwasów tłuszczowych, żelaza, lizyny i cynku

. Przedwczesne siwienie włosów - brak kwasu foliowego, witaminy B5, cynku i biotyny

W zależności od kondycji włosów warto włączyć do diety produkty zawierające poszczególne składniki odżywcze.

Olej jojoba, olej makadamia, olej arganowy, olej awokado - który olej będzie idealny dla ciebie?

Maski do włosów [TEST]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.