Spirulina - ocean wartości odżywczych

Spirulina to algi morskie o wysokiej zawartości składników odżywczych. Zobacz, dlaczego warto zastosować ją w codziennym życiu nie tylko dla zdrowia organizmu, ale i dla urody.

Spirulina: hawajskie algi morskie

Spirulina jest zielono-niebieską algą morską występującą głównie w basenie Oceanu Spokojnego, jednak jej największe plantacje znajdują się w Kailua-Kona na Hawajach.

Wspaniałe właściwości alg znane są od tysiącleci. Jako pierwsi Chińczycy odkryli odmładzające i upiększające właściwości. Spirulina jako produkt została wprowadzona w 1980 roku. Od tej pory stała się obiektem wielu badań naukowych, ale i najbardziej docenianą rośliną na całym świecie. Co sprawia, że spirulina stała się tak popularna?

ZOBACZ TEŻ: SUPERFOODS - SPRAWDŹ JAKIE PRODUKTY WARTO JEŚĆ

Spirulina: witaminy i białko w ogromnych ilościach

Spirulina, jak podkreślają naukowcy, zawiera ponad 4 tys. różnego rodzaju związków i składników odżywczych. Spośród nich najczęściej wymienia się: białko , beta-karoten, witaminy z grupy B (B1, B2, B12) oraz kwas gamma-linolenowy, ponadto żelazo i wapń. Spirulina zawiera więcej białka niż mięso, a także około 20 razy więcej beta-karotenu (cennego źródła witaminy A) niż w marchewce. Witaminy z grupy B występują w spirulinie w o wiele większych ilościach niż w owocach czy warzywach. Szczególnie istotna jest duża zawartość witaminy B12, która wpływa na poprawę pamięci. Spożywanie jej pomaga również zapobiegać anemii. Zwykle witaminę B12 spożywamy w wątróbce, spirulina jest więc doskonałym źródłem tego składnika dla wegetarian. Kwas gamma-linolenowy zawarty w spirulinie sprzyja redukcji cholesterolu .

Spirulina sprawdza się w leczeniu cukrzycy , wzmacnia układ odpornościowy, pobudza krwiobieg , działa antynowotworowo, poprawia metabolizm, a nawet może wpływać na nasz wzrok. Naukowcy podkreślają również, że spirulina posiada właściwości antyalergiczne ze względu na zawartość kwasu pantotenowego. Fosfor zawarty w spirulinie wraz z witaminami zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych, ponadto przyczynia się do lepszego funkcjonowania wątroby.

Spirulina: pomoc w diecie

Spirulina stanowi doskonałe uzupełnienie ważnych substancji podczas odchudzania. Często stosując różnego rodzaju diety ograniczamy spożywanie niektórych produktów, co może powodować braki w składnikach odżywczych. Ponadto spirulina nie jest kaloryczna i ma niewielką zawartość tłuszczy, więc świetnie nadaje się dla osób dbających o linię. Penylanina zawarta w spirulinie pomaga kontrolować apetyt i usprawnia metabolizm. Spożywanie spiruliny podczas diety pomaga dodatkowo oczyścić organizm z szkodliwych składników m.in. metali ciężkich.

Spirulina jest często wykorzystywana w suplementach diety w postaci tabletek. Przyjmowanie takiej kapsułki ze spiruliną godzinę przed posiłkiem pomaga kontrolować apetyt, a jednocześnie dostarcza wszystkich istotnych składników organizmowi.

Spirulina: piękna i zdrowa skóra

Spirulina jest również składnikiem wielu kosmetyków. Nawilża skórę i odżywia skórę. Poprawia jej wygląd i ujędrnia. Oprócz tego kosmetyki ze spiruliną pomagają skórze trądzikowej, redukuje przebarwienia i zaczerwienienia, a także pomaga zlikwidować cellulit. Zawarte w niej składniki przyspieszające rozpad tłuszczów sprawiają, że spirulina nadaje się do kuracji antycellulitowej i w walce ze zbędnym tłuszczem.

Spirulina poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega jej pękaniu i zapobiega powstawaniu tzw. "pajączków". Dodatkowo pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową, co sprzyja jej elastyczności. Spirulina wykorzystywana jest w maseczkach, które stosuje się po zabiegach oczyszczających skórę, aby odżywić skórę i ściągnąć pory.

Spirulina: domowe kosmetyki

1. Maseczka ze spiruliny z wodą: 2 łyżeczki spiruliny wymieszaj z niegazowaną wodą mineralną, aby powstała konsystencja gęstej papki. Nałóż maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Po ok. 20 minutach zmyj letnią wodą. Zanim jednak nałożysz maseczkę, oczyść skórę za pomocą peelingu. Maseczka ze spiruliny jest doskonała dla każdego typu cery. Zobacz: zrobsobiekrem.pl .

2. Maseczka ze spiruliny i jogurtu/kefiru: jedna łyżeczka spiruliny i jedna łyżeczka kefiru lub jogurtu naturalnego. Składniki te rozrób w wodzie niegazowanej, aby powstała gęsta masa. Tak, jak poprzednio nałóż na twarz, szyję i dekolt: zrobsobiekrem.pl .

3. Kąpiel ze spiruliną: do kąpieli wsyp po prostu około 30 g spiruliny. Taka kąpiel pomoże ujędrnić i odżywić skórę oraz wyleczyć wypryski. Zobacz więcej tutaj: wieczniemloda.com .

Spirulina: jak ją jeść?

Spirulinę możemy najczęściej znaleźć w postacie tabletek - suplementów diety. Występuje także jako zielono-niebieski proszek, pakowany w torebki, który możemy wykorzystać w wielu potrawach. Oto kilka przepisów:

1. Koktajl owocowy ze spiruliną: 2 banany, pół jabłka, sok z jednej pomarańczy, liść jarmużu, łyżka spiruliny. Zobacz dokładny przepis tutaj: jadlonomia.com.

2. Guacamole ze spiruliną: 2 awokado, 2 średnie pomidory, sok z limonki, drobno posiekana cebulka, łyżka spiruliny, zielona pietruszka. Przepis znajdziesz tu: gillianmckeith.pl .

3. Koktajl spirulinowy z papają: jedna papaja, sok z limonki, łyżeczka spiruliny, cynamon. Przepis tu: jadlonomia.com.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.