Dieta Andersona - dieta niełączenia idealna na lato

Dieta Andersona polega na niełączeniu węglowodanów i białek. Takie połączenie powoduje bowiem odkładanie tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz wypróbować tę dietę, zapomnij o ustalonych porach spożywania posiłków - w diecie ważna jest kolejność! Zobacz, na czym polega dieta Andersona.

Dieta Andersona - na czym polega?

Dieta Andersona opiera się na zasadzie niełączenia pokarmów białkowych i węglowodanowych. Twórca diety to Henry L.N. Anderson, dietetyk z uniwersytetu w Los Angeles. Anderson odkrył, że odpowiednie zestawianie ze sobą różnych składników powoduje ich szybsze spalanie (a tym samym jeśli łączymy niektóre produkty - tyjemy). Jego główne założenie jest takie, że do trawienia białek i węglowodanów potrzeba zupełnie innych enzymów. Łączenie tych grup produktów powoduje gromadzenie się w organizmie toksyn, które są przyczyną odkładania się tłuszczu i powstawania cellulitu. Poza tym zaleca się spożywanie świeżych owoców, warzyw i orzechów, natomiast rezygnuje się lub ogranicza do minimum alkohol, napoje zawierające kofeinę - kawę czy herbatę.

Dieta Andersona - główne założenia

Dla Henry'ego Andersona nie jest ważna pora spożywania posiłków, ale kolejność przyjmowanych posiłków i produktów. Soki i owoce można spożywać jedynie na czczo. Należy jeść tylko wtedy, gdy jesteśmy naprawdę głodni i do momentu aż poczujemy się syci.

Pić możemy tylko między posiłkami - nigdy w trakcie, przed czy po posiłku. Poszczególne posiłki możemy jeść w określonych ramach czasowych:

- do godziny 12.00: owoce i soki owocowe

- między 12.00 a 16.00: soki warzywne, zielone warzywa

- między 16.00 a 20.00: możemy jeść w zasadzie wszystko, czego nie wykluczają założenia diety. Należy spożywać mięso, ryby i jaja w niewielkich porcjach i pamiętać o niełączeniu białek z węglowodanami. Unikajmy również sosów, nawet tych jogurtowych.

Dieta Andersona - przykładowy jadłospis

Od 24.00 do 12.00 - sok pomarańczowy, banan, jabłko, nektarynka

Od 12.00 do 16.00 - sok pomidorowy, sałatka warzywna (sałata, ogórek, pomidor, rzodkiewki, szczypior), orzechy włoskie

Od 16.00 do 20.00 - pierś z kurczaka gotowana na parze z warzywami, kasza, fasolka, kalafior

Dieta Andersona - zalety i zasady

Do zalet diety Andersona należy niewątpliwie duża dowolność. Polubią ją też osoby, które nie lubią jeść śniadań albo późno wstają. Dobry czas do wypróbowania diety to lato - możesz poeksperymentować z sezonowymi warzywami i owocami. Dla kogoś, dla kogo warzywa były jedynie dodatkiem do dań, ta dieta będzie trudna do wdrożenia, dlatego zacznij stopniowo - przez pierwszy tydzień stosuj tylko program poranny, potem po tygodniu dołącz do niego program popołudniowy, dopiero po trzech tygodniach staraj się trzymać wszystkich zasad diety. W diecie nie ma mleka i produktów mlecznych, dlatego zadbaj o to, żeby dostarczać wapnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA