Jak schudnąć raz na zawsze? Z nami zrobisz to szybko i skutecznie!

Udało ci się zrzucić kilka kilogramów? Super! Ale nie spoczywaj na laurach. Niestety bardzo często osoby, które osiągną spektakularne efekty dzięki diecie, są narażone na efekt jo-jo. Co więc robić, aby utrzymać wypracowaną wagę i schudnąć raz na zawsze?

Osoby, które przez lata walczą o zgrabną i szczupłą sylwetkę, doskonale znają tabele kaloryczne i nie potrzebują wagi, aby oszacować kaloryczność swojego posiłku. Podczas gdy są skupieni na przestrzeganiu zasad rygorystycznych diet i mają obsesję na punkcie kalorii, zapominają o jednym - najważniejszym element każdego odchudzania nie jest sama utrata zbędnych kilogramów. Kiedy się odchudzamy, zupełnie zapominamy o tym, że to, co najistotniejsze, to utrzymanie wymarzonej wagi, a co za tym idzie wyzbycie się niezdrowych nawyków. Bez zmiany stylu życia w nie możemy liczyć na stałe efekty odchudzania.

Co zatem robić, aby schudnąć raz na zawsze? Wprowadź te trzy zdrowe nawyki do swojego życia i ciesz się szczuplejszą sylwetką!

Sprawdź, co pijesz

Pilnujesz każdej kalorii, "odchudzasz" regularnie swoje posiłki. A wskazówka wagi dalej stoi w miejscu. Może zapominasz o tym, co pijesz? Na śniadanie awokado i jogurt naturalny - samo zdrowie! Ale popijasz to dużą kawą z mlekiem, posłodzoną dwoma łyżeczkami cukru, a czasem jeszcze ozdobioną kleksem bitej śmietany? Napoje w diecie są równie ważne jak pozostałe posiłki. Taka przykładowa kawa ma tyle samo kalorii, co całe twoje śniadanie. A niestety kawą się "nie najesz". To tak zwane "puste kalorie".

Pij minimum dwa litry wody dziennie. Ważne! Wody mineralnej, niegazowanej. Możesz także pić herbaty ziołowe, zielone. Oczywiście, bez cukru. Wyeliminuj na stałe wszystkie napoje gazowane, słodzone. Kup wyciskarkę i samodzielnie przygotowuj soki. Te z kartonów mają bardzo dużo cukru. Jeśli pijesz kawę czy czarną herbatę, to zapomnij o słodzeniu! Na początku smak napojów cię rozczaruje, ale bardzo szybko przyzwyczaisz się do niego. Do tego stopnia ci zasmakuje, że po kilku tygodniach słodka herbata będzie dla ciebie wręcz nie do wypicia

Sprawdź, na czym jesz

Brzmi to mało wiarygodnie, ale wielkość naszego talerza także ma olbrzymie znaczenie podczas odchudzania. Naukowcy zauważyli i zbadali, że w latach 70. minionego wieku zaczęliśmy jeść coraz więcej. Nasze porcje żywieniowe podwoiły się! "Urosły" nie tylko domowe posiłki, lecz także te, które zamawiamy w restauracjach.

A niestety, jemy tyle, ile mamy nałożone na talerzu. Nieważne, że już dawno czujemy się syci. Potrafimy zjeść nawet 50 proc. więcej niż potrzebujemy. Amerykanie przeprowadzili eksperyment. Do jego udziału zaprosili nie przypadkowych ludzi, którzy nie mają pojęcia o zasadach zdrowego żywienia, a samych ekspertów - wykształconych dietetyków. Badani podczas uroczystej kolacji dostali na deser lody - w średniej lub dużej salaterce, ze średnią lub dużą łyżką do nakładania deseru. Okazuje się, że ci, którzy dostali większe miseczki zjedli aż o 31 proc. lodów więcej! Dodatkowo duże pojemniki w połączeniu z większą łyżką spowodowało, że ludzie nakładali sobie aż 53 proc. lodów więcej w porównaniu do osób, które dostały mniejsze naczynia. Pamiętajmy, że byli to sami wykształceni w dziedzinie żywienia eksperci. Co więcej, po zakończonej kolacji połowa z nich nie zauważyła różnicy w wielkości porcji.

Wszędzie dostajemy lub przygotowujemy większe porcje - w domu, w restauracji, u mamy. Wydaje się nam to więc normalne. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że jemy oczami. "Czyścimy" talerz do zera, bo tak jesteśmy nauczeni. Już w dzieciństwie babcie i mamy powtarzały nam, że wszystko z talerza mu zniknąć. Takie przyzwyczajenia skutkują tym, że nie potrafimy określić ilości kalorii na podstawie tego, co widzimy na talerzu. Co możemy zrobić? Nauczmy się odmawiać - choćby podczas rodzinnych spotkań, kiedy wciąż każdy proponuje nam dokładkę. W domowych warunkach wybierajmy mniejsze talerze. Ten prosty trik naprawdę działa! Mniej nałożymy, mniej zjemy. A w restauracjach unikajmy promocji "płacisz raz, jesz, ile chcesz". Warto też nie wmuszać w siebie jedzenia, które zostało nam na talerzu, a poprosić o zapakowanie go na wynos. 

Sprawdź, ile jesz produktów light

Kiedy jesteśmy na diecie, bardzo często wybieramy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, cukru itd. A paradoksalnie wzrost takiego rodzaju żywności w naszym jadłospisie wcale nie skutkuje spadkiem wagi. Wynika to głównie z tego, że zjadamy jej więcej niż "normalnych" produktów. Potrafimy zjeść o połowę większą porcję serka light niż zwykłego, pełnowartościowego, nieodtłuszczonego. Nasz mózg znowu nas oszukuje. Wydaje nam się, że możemy zjeść więcej, bo jemy coś zdrowszego. I nie jesteśmy tego zupełnie świadomi.

A prawda jest taka, że mimo wybrania zdrowszego produktu, dostarczamy organizmowi więcej kalorii. Błędne koło.

Nie warto więc wybierać produktów light, jeśli koniec końców zjemy ich więcej. Ponadto koniecznie sprawdź skład takiego jedzenia. Bardzo często wcale nie są takie zdrowe, jak nam się wydaje. Mogą na przykład zamiast cukru zawierać niezdrowe słodziki i konserwanty.

Do dzieła!

Jak widzisz sama dieta nie wystarczy, aby schudnąć raz na zawsze. Oprócz zdrowego jadłospisu, warto zmienić nawyki i samo myślenie o jedzeniu. Oczywiście nie zapominajmy o ćwiczeniach! Tylko połączenie diety, zdrowych nawyków i aktywności fizycznej przyniesie nam stałe efekty.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA