Jedz ser żółty, orzechy i pij wino! Zdziwieni, że namawiamy?

Ser żółty jest tłusty, a orzechy bardzo kaloryczne - z taką myślą idziemy na zakupy, planujemy nasze menu. Tych produktów boimy się jak ognia, bo: cholesterol, dodatkowe kilogramy. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że osoby, które nie wykreślają sera ani orzechów ze swojej diety, mają mniejsze szanse na cukrzycę typu 2, choroby serca, a nawet mniej problemów z przemianą materii.

Dołącz do nas na Facebooku

Z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wynika, że osoby, które regularnie spożywają żółty ser, zmniejszają swoje ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2 o 12 procent w stosunku do tych osób, które sera unikają jak ognia.

Kefir, maślanka i ser żółty

Dotyczy to różnych odmian sera żółtego, pleśniowego i tym podobnych. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by dziennie pożerać pół kilograma któregoś z tych produktów, ale jedzenie ich w umiarkowanej ilości może być korzystne dla naszego zdrowia. Badania wykazały również, że nie tylko ser ma taki wpływ na ludzki organizm. Podobne właściwości wykazują wszystkie mleczne produkty fermentowane: kefir, maślanka, zsiadłe mleko, jogurt.

Orzechy

Jeśli dbasz o zdrowie, do diety powinieneś również włączyć orzechy. O tym, jak wiele witamin, minerałów i składników odżywczych zawierają, nikogo nie trzeba zapewniać. Mimo tego, boimy się po nie sięgać ze względu na wysoką kaloryczność. Jednak orzechy jedzone z głową są świetnym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów takich jak wapń czy fosfor. Mają zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry, ale także na samopoczucie. Jedzone regularnie zmniejszają ryzyko depresji.

Co więcej, naukowcy z Louisiana State University Agricultural Center odkryli, że osoby, które regularnie jedzą orzechy takie jak: migdały, nerkowce, pistacje i orzechy włoskie, zmniejszają swoje szanse na cukrzyce typu 2.

Alkohol

Oczywiście nie namawiamy do tego, by każdego wieczoru otwierać butelkę wina do kolacji, jednak dla niektórych osób regularne spożywanie alkoholu w małej ilości może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Jak to możliwe? Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że kobiety, których dieta jest dość ciężkostrawna i bogata w węglowodany, mogą obniżyć szanse na to, że pewnego dnia zachorują na cukrzycę typu 2, nawet o 30 procent! A wszystko właśnie dzięki lampce wina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.