Pasta Dr Budwig - jak ją zrobić?

Masz jeszcze kilka tygodni do wakacji i myślisz, jak zmienić swoje menu, by lepiej wyglądać na plaży? Na pewno nie warto iść na drastyczną dietę. Wprowadź do dziennego menu twaróg, który cię nasyci, poprawi kondycję twojej skóry i włosów, a także pomoże zadbać o linię.

Tłuszcz w diecie: pomaga schudnąć? Gdzie znaleźć ten zdrowy?

Tłuszcz wspomaga odchudzanie

W nienasyconych kwasach tłuszczowych tkwi sekret wiecznej młodości i zdrowie. Wspomagają pracę serca i działanie układu krwionośnego, mają korzystny wpływ na pracę mózgu i układu nerwowego, poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Co jeszcze? Wspomagają odchudzanie!

- Kwasy Omega 3 i 6 wspomagają odpowiednie reagowanie mózgu na wytwarzany przez tkankę tłuszczową hormon - leptynę, która wpływa na apetyt i reguluje poziom stężenia glukozy we krwi - mówi specjalistka do spraw żywienia, Anna Krawcewicz-Baran. - Poziom leptyny w organizmie człowieka jest proporcjonalny do ilości jego tkanki tłuszczowej. U osób otyłych i z nadwagą jest go za dużo. To powoduje brak reakcji mózgu na korzystne działanie leptyny. Wzbogacenie diety w kwasy omega 3 i 6 reguluje ten proces, ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak najłatwiej wzbogacić dietę w kwasy omega 3 i 6? Powinniśmy jeść więcej ryb, nabiału (jogurty naturalne bez dodatku cukru, kefiry, zsiadłe mleko, twarogi, chude sery np.: ricotta, mozzarella odtłuszczona), orzechów i pestek. Dobre źródło kwasów omega 3 i 6 to także olej lniany.

Olej lniany i twaróg - dobre połączenie

Olej z nasion lnu jest drugim - obok wiesiołkowego - olejem roślinnym cenionym i wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Olej ten zawiera biologicznie czynne nienasycone kwasy tłuszczowe w postaci kwasów linolowego (LA) i alfa-linolenowego (ALA), który m.in. wykazuje pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Pionierką badań nad olejem lnianym i zawartymi w nim kwasami tłuszczowymi omega-3 była dr Johanna Budwig. Dr Budwig swoim pacjentom podawała pastę własnego przepisu, z oleju lnianego i chudego twarogu. Takie połączenie powoduje związanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z białkami. Ten prosty zabieg sprawia, że tłuszcz staje się rozpuszczalny w wodzie. Jest to bardzo istotna przemiana, która umożliwia bardzo szybkie i pełne przyswajanie w układzie pokarmowym oraz transportowanie we krwi i limfie.

Pasta dr Budwig - przepis

Dietetyczne przepisy - zobacz, jak gotować na diecie

Kurację olejem lnianym warto przeprowadzić kilka razy w roku - mówi dietetyczka. Jak ją zrobić? Kup olej lniany i chudy biały ser.

Olej musi być z siemienia lnianego, tłoczony na zimno, nie oczyszczany, a - co najważniejsze bardzo świeży. Butelka nie może być z przezroczystego szkła. Kwasy omega 3 błyskawicznie się rozkładają pod wpływem światła, powietrza czy temperatury. Olej po otwarciu ma raptem miesiąc trwałości, zanim bezcenne kwasy tłuszczowe utlenią się do najzwyklejszego oleju - a i to, tylko pod warunkiem, że jest przechowywany w lodówce. Można go kupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością - wtedy trzeba pytać, kiedy będzie dostawa świeżego towaru, można zamówić przez internet u jednego z producentów. Najważniejsze to nie brać pierwszego lepszego ze sklepu, który stoi nie wiadomo ile - jeśli kwasy omega 3 utlenią się, jest on z naszego punktu widzenia kompletnie bezwartościowy, a kuracja nie odniesie żadnego efektu.

Olej miksujemy z serem twarogowym, aż do uzyskania jednolitej zawiesiny (co najmniej 5 minut). W tej postaci jest on bardzo dobrze przyswajalny, wchłania się go wielokrotnie więcej niż przy normalny spożyciu. Jest to sposób na rozpuszczenie oleju w roztworze wodnym i sprawienie, że nasze kosmki jelitowe, zamiast mieć do czynienia z jedną "plamą" tłuszczu, mają okazję wchłonąć miliardy rozdrobnionych cząsteczek. Taką pastę należy jeść codziennie, im częściej tym lepiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.