Jak znaleźć czas na dietę?

"Nie mam czasu na dietę", "Dużo pracuję, jak mam z tym pogodzić zdrowy tryb życia"? - to najczęstsze wymówki osób, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale im to najzwyczajniej w świecie nie wychodzi. Też należysz do tej grupy?

Brak czasu można rozpatrywać w kategoriach "choroby cywilizacyjnej" naszych czasów. Oczywiście mówimy to z przekąsem. Jednak to bardzo powszechne zjawisko. Każdy zasłania się brakiem czasu i nadmiarem obowiązków - i tych domowych, i tych zawodowych. Nie mamy czasu ćwiczyć, nie mamy czasu zdrowo jeść, pilnować diety. Jak można to przełamać? W większości przypadków to kwestia organizacji. Jak więc znaleźć czas na dietę i skończyć z wymówkami?

Planuj jedzenie na cały tydzień

Brzmi absurdalnie? Jak masz nagle przewidzieć, co będziesz jeść w piątek o 13? A jednak, jeśli podejdziesz do tematu strategicznie, na pewno zauważysz rezultaty. Wystarczy, że poświęcisz 30 minut w niedzielę wieczorem na rozplanowanie posiłków. Nie musi to być dokładny plan, wystarczy orientacyjny. To pomoże ci zrobić zakupy na zapas, a także zaplanować, kiedy możesz przygotować dane posiłki.

Lista zakupów

Kiedy jesteśmy przy planowaniu i robieniu zakupów z wyprzedzeniem, niezbędna jest konkretna lista zakupów. Gdy masz wstępy plan posiłków na cały tydzień, wypisz na kartce lub w notatkach w telefonie wszystkie potrzebne składniki. Dzięki temu zakupy zrobisz tylko raz i starczą na cały tydzień. Polecamy nie planować z wyprzedzeniem wszystkich siedmiu posiłków. Zawsze zostanie ci coś na następny dzień, innym razem zjesz coś na mieście. Dzięki rozplanowaniu na przykład tylko czterech-pięciu dań, jedzenie, które pozostanie na pewno się nie zmarnuje.

Zakupy on line

Lista zakupów i tak nic ci nie da, bo nie masz czasu iść do sklepu? To nic. Możesz przecież zrobić zakupy przez internet. Na pewno na to wygospodarujesz czas. Wystarczy, że ograniczysz czas spędzany w mediach społecznościowych! A jeśli nie chcesz lub nie możesz tego zrobić, może uda ci się robić zakupy podczas podróży do pracy lub do domu? Internet działa przecież wszędzie, nawet w metrze. A my mamy zazwyczaj dostęp do niego także w swoich telefonach.

Gotuj podwójną porcję

Kiedy już wygospodarujesz czas na przyrządzenie posiłków na następny dzień, gotuj od razu na dwa, trzy dni. Dzięki temu bardzo zaoszczędzisz czas. Nawet jeśli nie zjesz danej porcji następnego dnia, możesz ją zamrozić. W ten sposób zyskasz jedzenie "awaryjne". Gdy wybitnie nie będziesz mieć czasu na przygotowanie posiłku, zawsze będzie czekać na ciebie coś w lodówce.

Śniadania

Zawsze jedz śniadania . To absolutnie niezbędne, jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia i chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów. Pierwszy posiłek powinien być najbardziej obfitym ze wszystkich, które zjesz danego dnia. Jak to zrobić, gdy rano liczy się każda minuta? Możesz przygotować sobie kanapki dzień wcześniej. Nie stracą zbytnio na świeżości, a zyskasz cenne minuty o poranku. Ponadto możesz przyrządzać śniadania ekspresowe.  Muesli zalane mlekiem, owsianki z owocami - to śniadania, które przyrządzisz dosłownie w minutę.

Drugie śniadanie, podwieczorek

Te posiłki nie muszą być wyrafinowane. Nie musisz tracić na nie czasu stojąc godzinami w kuchni. Na drugie śniadanie wystarczy jogurt albo owoc. Na podwieczorek koktajl owocowy lub kilka herbatników. Warto też przygotować coś na zapas. Na przykład gdy upieczesz zdrowe, owsiane ciasteczka, możesz je jeść nawet przez dwa tygodnie. Prawidłowo przechowywane, nie zestarzeją się.

Jedz o stałych porach

Trzymaj się stałych godzin posiłków. Dobrze by było, gdybyś jadł pięć posiłków, co trzy godziny. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na nasz tryb życia. Też nie każdy potrafi jeść tak często. Niektórym wystarczą już cztery dania dziennie. Ważne jednak, aby zawsze jeść o tej samej porze. Nasz organizm się przyzwyczaja. Uprzedzając atak głodu, nie dopuścimy do gromadzenia tłuszczu w tkankach na tak zwaną czarną godzinę.

Ustal dyżury

Warto opracować grafik gotowania. W jednym tygodniu gotujesz ty, w następnym twój partner. Może macie dorastające dziecko, które możecie włączyć w ten proces?

Jeśli masz dobrych znajomych w pracy, możecie dogadać się, że gotujecie na zmianę i dzielicie się posiłkami. Dzięki temu gotujesz raz na jakiś czas, a codziennie jesz zdrowy, pełnowartościowy posiłek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA