4 sposoby na obniżenie ryzyka zachorowań na raka

Chcesz wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na to, by w przyszłości nie paść ofiarą raka?  - Wystarczy wprowadzić cztery zmiany w Twoim codziennym życiu - twierdzą specjaliści. Co zrobić, żeby ustrzec się przed chorobą?

Dołącz do nas na Facebooku

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii są jednoznaczne: rocznie można zapobiec blisko 100 000 przypadków zachorowań na raka, jedynie poprzez wprowadzenie pewnych zmian w sposobie życia i odżywiania. Stanowi to aż jedną trzecią wszystkich tych, którzy zmagają się z chorobą.

Okazuje się, że wspomniane 100 000 przypadków rocznie to rezultat palenia papierosów, złej diety, nadużywania alkoholu oraz otyłości samej w sobie. Eksperci podkreslają, że aż 40% wszystkich zachorowań dałoby się uniknąć, wprowadzając kilka małych zmian w sposobie życia - podaje Daily Express.

O jakich zmianach mowa?

Przede wszystkim więcej ruchu (z czym w Polsce też wciąż mamy problem), dbanie o prawidłową wagę ciała, włączenie do codziennej diety większej ilości owoców oraz warzyw, zredukowanie ilości czerwonego mięsa i wypijanego alkoholu. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów również drastycznie podnosi nasze szanse na chorobę.

Szczegółowe dane z 2010 roku wskazują, że ok 36% przypadków zachorowań na raka było związanych ze złą dietą, otyłością, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu. Która z tych przyczyn jest najgroźniejsza? Oto dokładny podział wspomnianych 36%:

Palenie jest najgorsze

Wyniki badań pokazują, że palenie papierosów najbardziej podnosi ryzyko zachorowań na raka. Za sprawą tego nałogu w Wielkiej Brytanii aż 60 000 osób rocznie zmaga się z chorobą, co stanowi 23% wszystkich przypadków stwierdzonych wśród mężczyzn i 15.6% u kobiet. Oprócz raka płuc, papierosy są częstą przyczyną raka pęcherza, nerek, trzustki oraz szyjki macicy.

Zła dieta i solarium

Aż 6.1% przypadków raka u mężczyzn oraz 3.4% u kobiet jest związana z niewałaściwym sposobem odżywiania się. Przede wszystkim chodzi o niedostateczną ilość owoców oraz warzyw. Z kolei 4.1% mężczyzn i  6.9 % kobiet zmaga się ze śmiertelną chorobą z powodu nadwagi (zła dieta, brak ruchu).

Ciekawostką jest to, że zbyt długie przesiadywanie na słońcu czy korzystanie z solarium również znacząco zwiększa nasze szanse na chorobę nowotworową (taką przyczynę rocznie stwierdza się u 3.4% chorych kobiet w Wielkiej Brytanii). W Polsce też wciąż lubimy się nadmiernie opalać.

Alkohol jednak może być Twoim wrogiem

Choć lampce wina często przypisuje się korzystne właściwości, wciąż zapominamy o słowie: lampka. Alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach, faktycznie może być pomocny np. przy chorobach serca czy problemach z krążeniem, nastomiast wciąż pijemy go zbyt wiele. W Wielkiej Brytanii aż 4.1% przypadków raka stwierdzonych u mężczyzn i 3.3% u kobiet to wynik nadużywania alkoholu.

Najczęsciej mówi się w tym wypadku o raku piersi, wątroby i przełyku.

Wszystkie czynninki sprzyjające rakowi:

Tytoń, dieta uboga w warzywa i owoce, nadwaga i otyłość, nadmierne opalanie się na słońcu i korzystanie z solarium, wykonywany zawód (np.  środki chemiczne), infekcje, naświetlanie, brak ruchu, hormony, czerwone mięso i przetworzone produkty, brak błonnika, zbyt duża ilość soli.

Dlatego warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia jeszcze przed Nowym Rokiem, bo może to najwyższa pora na to, by wdrożyć jakieś postanowienia?