Sok może powodować raka jelita?

Szklanka soku pomarańczowego z samego rana to najlepszy sposób na początek dnia? Okazuje się, że niekoniecznie. I choć wciąż reklamy atakują nas informacjami na temat tego ile dobrego wniesie do naszego życia bomba witaminowa w postaci takiego napoju, najnowsze badania pokazują, że może być zupełnie odwrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku

O tym, że jeśli sok z rana, to najlepiej świeżo wyciskany, nikogo zapewniać nie trzeba. Nie jest tajemnicą, że te gotowe, które kupujemy w kartonach, zawierają sporo cukru i konserwantów. Okazuje się jednak, że maja również mało witamin. Antyoksydanty, o których się wspomina przy okazji tych produktów, tracą swoje właściwości i wcale nie są pomocne przy walce z rakiem - pisze Daily Mail.

Dzienniczek jedzenia

Naukowcy z Australii przeprowadzili różnego rodzaju testy na sokach owocowych i warzywnych, aby przekonać się, w jakim stopniu zapobiegają rozwojowi nowotworów takich jak rak jelita grubego. Przeanalizowali dietę 2, 200 dorosłych, którzy codziennie wypełniali ankietę dotyczącą wszystkiego, co zjedli i wypili danego dnia. Przez dwa lata obserwowano w jakim stopniu żywienie wpływa na stan zdrowia badanych. Codzienna konsumpcja brokuła, kalafiora, jabłek oraz kiełków bardzo obniżyła ryzyko wystąpienia raka. Okazało się jednak, że te osoby, które piły spore ilości soków owocowych (więcej niż 3 szklanki dziennie), są dużo bardziej narażone na choroby nowotworowe, a w szczególności raka jelita grubego. Naukowcy są przekonani, że to wysoki poziom cukru jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy.

Witaminy i błonnik

Oprócz wspomnianego cukru, soki zawierają sporo witamin. Grupa, która przeprowadzała testy, zauważyła jednak, że w napojach, które są sprzedawane w kartonach i butelkach, brakuje wielu cennych minerałów czy błonnika, a wszystko ze względu na proces produkcyjny.

Nowe wyniki wprowadziły sporo zamieszania, ponieważ do tej pory zalecano spożywanie 5 porcji warzyw i owoców ciągu dnia, zaznaczając, że można je czasem zastąpić szklaną soku. Soki zawierają tak dużą ilość cukru, że już znacznie zdrowszym rozwiązaniem będzie jedzenie garści rodzynek czy innych suszonych owoców. Badania pokazały, że nawet porcja świeżo wyciskanego soku (np. z pomarańczy) może zawierać ekwiwalent blisko 5 łyżeczek!

Mięso też może być niebezpieczne

Dokładna analiza diety badanych osób pokazała jeszcze jedną zależność: - Spożycie czerwonego mięsa w dużych ilościach, zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, z kolei produkty bogate w błonnik, skutecznie je obniżają - mówi Nell Barrie, który zajmuje się badaniami nad rakiem w Wielkiej Brytanii.

Wiele warzyw i owoców jest bogatych w błonnik, dlatego nie należy z nich rezygnować. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak ich bezpośrednia konsumpcja lub raz na jakiś czas spożywanie soku, który się przygotowało samemu.

Chcesz wiedzieć, jak się zdrowo odżywiać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.