Metoda Dennisona: Fitness dla mózgu (cz. 1)

Poznaj ćwiczenia zapewniające idealną współpracę ciała i umysłu, bez której nie osiągniesz prawdziwych sukcesów w sporcie. Ani w żadnej innej dziedzinie wymagającej zarazem dużej sprawności ruchowej i intelektualnej oraz odporności na stres.

Aby myśleć, uczyć się i tworzyć, ludzie muszą się ruszać. Procesy angażujące umysł dotyczą nie tylko mózgu, lecz całego ciała, a nasza fizyczność odgrywa wielką rolę w naszej aktywności intelektualnej. To poprzez zmysły mózg otrzymuje z otoczenia bodźce niezbędne do odbierania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości oraz przekształcania jej w nowe wytwory naszych rąk oraz umysłów.

To, że aktywność ciała znacznie zwiększa możliwości poznawcze człowieka, było jasne już dla starożytnych Greków. Po upadku stworzonej przez nich cywilizacji trzeba było czekać całe wieki, nim świadomość ścisłego związku ciała i umysłu znów stała się oczywista. Wyrazem tego jest kinezjologia edukacyjna .

Jej twórca, amerykański pedagog dr Paul Dennison, opracował opracował prostą i skuteczną metodę wspomagania naturalnego rozwoju każdego człowieka, bez względu na jego wiek, wykształcenie, zdrowie i kondycję. Sprowadza się ona do wykonywania nieskomplikowanych ruchów, które aktywizują połączenia nerwowe w całym ciele i integrują pracę mózgu. Zdaniem Dennisona, wiele problemów intelektualnych i emocjonalnych w życiu człowieka wynika bowiem ze złego współdziałania obu półkul mózgowych. Do uzyskania pełnego obrazu otaczającego nas świata niezbędna jest integracja prawej i lewej półkuli mózgowej , bo mózg to narząd symetryczny, a każda półkula ma inne zadania.

Prawa półkula jest odpowiedzialna za odczucia i nadaje im mimiczny wyraz. Nie ma poczucia czasu, lecz odpowiada za percepcję przestrzeni i pamięć długotrwałą (pamięta znajome twarze, widoki, odgłosy itd.). Jest twórcza (lubi rysunek, prace ręczne itd.), zorientowana na ludzi oraz bycie "tu i teraz". Posiada tez zdolność syntezy, czyli postrzegania całości. Podczas stresu prawa półkula ma trudności z ekspresją, nie potrafi zapamiętać szczegółów. Wskutek tego człowieka może ogarnąć bardzo silne wzburzenie emocjonalne, może on tez sprawiać wrażenie zablokowanego na kontakt.

Lewa półkula mózgowa odpowiada za logiczne myślenie - postrzeganie detali, liczenie, analizę - oraz zdolność planowania. To jej zawdzięczamy poczucie czasu, umiejętność słuchania i werbalnego porozumiewania się oraz zasób słów i kontrolę nad nimi. W stresie lewa półkula zwiększa wysiłek i próbuje ze wszystkich sił porządkować rzeczywistość, jednak bez wyczucia całości i z wyłączeniem emocji. Zachowanie osoby zdominowanej przez lewa półkulę może przedstawiać się jako mechaniczne, pozbawione wrażliwości.

Zadaniem kinezjologii edukacyjnej jest skoordynowanie pracy obu półkul mózgu poprzez odpowiednie ćwiczenia. Ruchy, które uczą myśleć - tak można by najkrócej opisać metodę Dennisona. Opiera się ona na trzech prostych założeniach: 1. Nauka jest naturalną, przyjemną sferą działalności kontynuowaną prze całe życie. 2. W naszym ciele ukryte są blokady, które utrudniają nam naukę i radzenie sobie ze stresem. 3. Właściwie rozpoznane blokady mogą zostać usunięte, pod warunkiem prawidłowo prowadzonego treningu.

Główne korzyści z regularnego stosowania metody Dennisona (minimum przez 4 tygodnie) to: - poprawa koncentracji na wykonywanych zadaniach - polepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej - poprawa umiejętności słuchania, rozumienia, wysławiania się, czytania, pisania, liczenia - zwiększanie zdolności manualnych, sprawniejsza obsługa komputera - poprawa oddychania - wyższa samoocena. Poza tym, metoda Dennisona łagodzi stres, odpręża i dodaje energii. Grzech nie spróbować! Przykłady konkretnych ćwiczeń znajdziesz w części 2. >>

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.