Ty też możesz mieć płaski brzuch!

Niezależnie od wieku można zredukować tłuszcz z brzucha. Potrzeba trochę determinacji, konsekwencji, czasu i wysiłku. Chcesz tego dokonać?

Tłuszcz może gromadzić się na dwa sposoby - albo nad mięśniami brzucha (tłuszcz podskórny) albo pod nimi (tłuszcz wewnątrz jamy brzusznej, wisceralny). Jeśli tłuszcz gromadzi się pod skórą, a ty nie masz więcej niż 25 kg nadwagi, teoretycznie jesteś bezpieczny, bo tego rodzaju tycie nie jest tak bardzo szkodliwe (jedynie u pań wzrasta wtedy ryzyko raka piersi). Tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej stwarza większe zagrożenie. Każdy ma wewnątrz brzucha pewną ilość tłuszczu - to rezerwa energetyczna organizmu, izolacja cieplna i ochrona narządów wewnętrznych. Osoby, którym "udało się" zgromadzić dużą ilość tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej, powinny postarać się pozbyć jego nadmiaru, gdyż w ich przypadku wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego, raka i cukrzycę.

Na to, gdzie organizm gromadzi tłuszcz - w brzuchu czy pod skórą brzucha - wpływają geny oraz wiek. Przed czterdziestką zwykle gromadzimy tłuszcz pod skórą. Po tej magicznej granicy, tłuszcz ma tendencję do odkładania się i w jamie brzusznej i pod skórą. Niezależnie od wieku można redukować tłuszcz z obu lokalizacji. Potrzeba trochę determinacji, konsekwencji, czasu i wysiłku.

Oto czego potrzebujesz: 1. Odpowiednich ćwiczeń fizycznych - brzuszki nie załatwią sprawy. 2. Ścisłej kontroli tego, co wkładasz do ust.

Dieta Niektórym wystarczy sam trening, ale większość ludzi do pozbycia się tłuszczu z brzucha będzie potrzebować też odpowiedniego sposobu odżywiania się: - w każdym posiłku powinna znaleźć się porcja białka , które syci na dłużej, chroni mięśnie i przyspiesza metabolizm; sięgaj po chude mięso, jaja, ryby, orzechy, sery. - pomocny będzie błonnik , a właściwie kombinacja błonnika i białka w każdym posiłku. Jedz więc warzywa i owoce, z przewagą tych pierwszych. - wzbogacaj dietę o zdrowe tłuszcze zawarte np. w orzechach, oliwie z oliwek i w awokado.

Trening Chcesz mieć płaski, jędrny albo wręcz wyrzeźbiony brzuch? Musisz ćwiczyć. Postaw na treningi interwałowe, które szybko spalają tłuszcz oraz na ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha - ich zadaniem będzie zapobieganie wypinaniu się brzucha do przodu, ujędrnienie go oraz nadanie mu odpowiedniej "prezencji".

Chcesz wymodelować mięśnie tworzące tzw. sześciopak? Trenuj mięsień prosty brzucha, bo to on położony jest najbliżej powierzchni skóry. W jego kształtowaniu rzeczywiście przydają się brzuszki (ale one nie spalą tłuszczu). Wypróbuj w czasie ich wykonywania oprzeć stopy na piętach i naciskać nimi na podłoże. W ten sposób wyłączysz z ćwiczenia zginacze bioder - mięśnie pomagające wykonać skłon tułowia do przodu w leżeniu na plecach. Dzięki temu stare, dobre brzuszki staną się bardziej intensywne. Rób 2-3 serie po 15-20 powtórzeń. Ćwicz powoli. Jeśli to dla twoich mięśni żadne wyzwanie, spróbuj ćwiczyć, trzymając hantle przy barkach, albo obciążnik na klatce piersiowej. Nie zapominaj o mięśniach skośnych brzucha Masz ich dwie pary - skośne zewnętrzne i skośne wewnętrzne. Ich głównym zadaniem jest obracanie tułowia. Stań w rozkroku na szerokość barków, lekko ugnij kolana, a ramiona trzymaj opuszczone wzdłuż tułowia. Prawą dłoń oprzyj lekko na potylicy, a lewa rękę wyciągnij w bok. Następnie napnij brzuch i unieś ugięte prawe kolano do wysokości i w stronę lewego biodra. Sięgnij lewym łokciem do uniesionego kolana. Powtarzaj, a następnie ćwicz drugą nogą i ręką. Wykonaj na każdą stronę 12-15 powtórzeń - to jedna seria. Zrób 2-3 serie. Ćwicz powoli.

Popraw stabilizację kręgosłupa Doskonałym ćwiczeniem, które wzmacnia i mięsień prosty brzucha i mięśnie skośne jest pozycja podporu przodem - taka, jaką przyjmuje się do robienia klasycznych (męskich) pompek. Kluczową sprawą jest utrzymywanie głowy, tułowia, bioder i nóg w linii prostej. Wytrzymaj w tej pozycji 30-60 sekund. Wykonaj 3-6 powtórzeń.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA