EkoFitness, czyli trening w zielonych okularach

Moda na ekologię objęła też fitness. Będziemy ją popierać, bo choć bycie eko nie zawsze oznacza oszczędności finansowe, to zwracanie uwagi na to, by nie zatruwać środowiska naturalnego uważamy za ważne!

Podpowiadamy 10 sposobów na bycie fit w stylu eko. Nie wszystkie z nich jest sens od razu wcielać w życie.  Na przykład nie warto wyrzucać jeszcze dobrej maty do jogi, by zamienić ją na ekologiczną. Na "zieloną" matę przyjdzie czas, gdy zużyje się ta, której obecnie używasz. Inne porady możesz od razu zastosować i zrób to, bo każde działanie na rzecz ochrony środowiska  (i siebie samego) jest w dzisiejszych czasach bardzo cenne.

1. Używaj odzieży oddychającej, ale nie byle jakiej Na rynku jest cała masa bielizny i ubrań dla sportowców. Ich zaletą jest to, że ułatwiają odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Wybierając tego typu strój można kupić odzież z włókien sztucznych lub naturalnych. Ten drugi wybór jest wyborem ekologicznym. Co kupować? Ubrania z organicznej bawełny, naturalnego fleece'u. Inne możliwości: tkaniny bambusowe - szybko schną, z soi - antybakteryjne, z wełny merynosów - trwałe, nie "gryzą", działają antybakteryjnie.

2. Uważaj na plastiki Sprawdzaj oznaczenia butelek, w jakich kupujesz wodę i bidonów, w których nosisz wodę na trening. Unikaj tych oznaczonych symbolem BPA, PC 7 lub "7" w trójkącie - zawierają szkodliwy dla ciebie i środowiska bisfenol A (oznaczenie to znalazłam na swoim ulubionym bidonie jednej z renomowanych firm sportowych i na butli, która jest zakładana na dystrybutor z wodą...). Wybieraj bidony i kubki aluminiowe lub z nierdzewnej stali, koniecznie bez symbolu BPA! Zwracaj uwagę na to, jakie oznaczenia znajdują się na butelkach, w których kupujesz wodę.

3. Zmień siłownię na zieloną Poszukaj fitness klubu, który stosuje pro ekologiczne praktyki - twoje członkostwo w nim będzie manifestacją twojej troski o środowisko. Nie jesteś skłonny do takiego posunięcia? Wpłyń na osoby zarządzające klubem do którego chodzisz, aby przyjęto w nim ekologiczne procedury: oszczędne gospodarowanie ręcznikami, pojemniki do sortowania śmieci, sprzedaż bidonów wielorazowego użytku, wyłączanie telewizorów, gdy nikt z nich nie korzysta, stosowanie energooszczędnych żarówek. W USA powstają sale do ćwiczeń, w których wykorzystuje się energię, jaką produkują ludzie ćwiczący na maszynach kardio. My pewnie na takie rozwiązania jeszcze musimy parę lat poczekać.

4. Odsyłaj stare buty do recyklingu Twoje stare buty do biegania nie muszą zasilać wysypiska śmieci. Mogą dostać nowe życie w postaci tartanu, powierzchni kortu tenisowego, czy mat wyściełających place zabaw dla dzieci. Niektóre buty, choć już nie przydatne ich właścicielom, mogą zostać przekazane biednym i bezdomnym. Kupując nowe buty zwróć uwagę, czy choć w części zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Adres na jaki można przesyłać zużyte buty sportowe: RAS/IOK afvalbeheer ATTN: Els Ambachtstraat 4A 2450 Meerhout Belgium Niestety za koszt przesyłki zapłacisz sam.

5. Spalaj kalorie, nie benzynę Zawsze kiedy możesz, przesiadaj się z samochodu na rower, rolki, hulajnogę, albo idź na piechotę. Jazda na rowerze w średnim tempie przez 30 minut pozwala spalić 220 kcal, szybki, 20-minutowy spacer to wydatek 90 kcal. Ograniczając jazdę samochodem mniej zanieczyszczasz powietrze, więc ty sam oddychasz lepszym powietrzem. 6. Zrezygnuj z napojów i przekąsek energetycznych Słodzone napoje energetyczne, batoniki i żele to przetworzona żywność i opakowania, które trafią na śmietnisko. Zastąp je zdrowymi produktami: suszonymi owocami, orzechami, pełnoziarnistymi płatkami, winogronami i wodą. Będziesz zdrowszy, twoje środowisko też!

7. Ćwicz jogę na naturalnej macie Wybierz taką, którą wykonano z materiałów z recyklingu, a jeszcze lepiej z juty, bawełny lub konopi. Ulegają one biodegradacji i nie narażają cię na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi chemikaliami używanymi do produkcji syntetycznych mat (te z oznaczeniem PVC). Maty oznaczone symbolem TPE nie zawierają PVC, są antypoślizgowe, nie wchłaniają wilgoci i są bardzo trwałe.

8. Odstraszaj owady i opalaj się ekologicznie Repelenty wyprodukowane z eukaliptusa mają taką samą skuteczność jak te, które zawierają niskie stężenie DEET (DEET jest substancją chemiczną uznawaną za najskuteczniejszą w walce z owadami). Zamiast stosować filtry przeciwsłoneczne, unikaj słońca między godziną 11 a 15, albo chroń skórę ubraniami i czapkami z daszkiem. Nie obejdziesz się bez filtra UV? Kup ten z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu - są bezpieczne dla dorosłych i dzieci, zawierają mniej chemikaliów.

9. Ćwicz nie tylko dla siebie Zapisz się na imprezę sportową, której przyświeca ekologiczny cel. Biegnij aby ratować wieloryby albo pandy. Zorganizuj spacer połączony ze sprzątaniem śmieci w parku, czy pobliskim lesie - poproś lokalne władze o wsparcie, ot choćby o odbiór zebranych śmieci. Sadź drzewa, pomagaj konserwować górskie szlaki. Możliwości jest mnóstwo, trzeba tylko chcieć coś dobrego dla środowiska zrobić.

10. Idź na masaż A jak cię nie stać, poproś bliską ci osobę o taką usługę. Rozluźnisz w ten sposób mięśnie, a twój organizm wyprodukuje substancje przeciwbólowe i poprawiające samopoczucie, które mają szansę uchronić cię przed przyjmowaniem leków, a środowisko naturalne przed śmieciami, w jakie zamienią się opakowania po nich i przeterminowane medykamenty. Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA