Ćwiczenia dla "ciężarówek"

Spodziewasz się dziecka? Nie daj się zapędzić na kanapę! Aktywność fizyczna w ciąży to naprawdę dobry pomysł.

Coraz częściej mówi się o tym, że ciąża to nie choroba. Faktycznie, czasem można odnieść wrażenie, że ciężarna kobieta traktowana jest jak kaleka. Znajomi wypytują ją o samopoczucie, rodzina zakazuje jakiegokolwiek wysiłku... Tymczasem kobieta, która do tej pory była bardzo aktywna nie powinna tak po prostu nagle położyć się do łóżka na dziewięć miesięcy! Oczywiście, jeśli ciąża jest zagrożona, to sytuacja przedstawia się całkowicie inaczej. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Trzeba tylko pamiętać o paru rzeczach.

  1. Należy zrezygnować ze wszystkich sportów, które mogłyby spowodować wstrząsy, uderzenia czy upadek. Jazda konno, koszykówka, rower, narty, sporty walki - odpadają. Zamiast tego, można wybrać gimnastykę bądź jogę dla ciężarnych, spacer lub basen. Zwłaszcza pływanie jest dobrym pomysłem - zapobiega bólom kręgosłupa i obrzękom, poprawia krążenie krwi (co jest bardzo istotne w czasie ciąży), odciąża stawy, poprawia samopoczucie.
  2. Nie wolno się przemęczać. Ciąża sama w sobie jest już dodatkowym obciążeniem dla organizmu może się więc zdarzyć, że niektóre ćwiczenia mogą okazać się zbyt trudne lub zbyt męczące. Trzeba z nich zrezygnować i wykonywać te, które się dobrze znosi. 3. Należy zwrócić uwagę na ćwiczenia kręgosłupa - to on jest najbardziej obciążony dodatkowym ciężarem w postaci "brzuszka". Chcąc uniknąć bóli krzyża, w czasie ciąży trzeba w szczególny sposób zadbać o kręgosłup, wzmacniając mięśnie pleców i unikając jego forsowania.
  3. Przydatne będą też ćwiczenia, które rozciągają mięśnie miednicy i krocza - to pomoże przy samym porodzie. Z takim treningiem można zapoznać się w szkołach rodzenia.
  4. Ciągłe zmęczenie, które może towarzyszyć ciąży warto spróbować zwalczyć poprzez aktywność fizyczną, np. spacer. Ruch zapobiega też nadmiernemu przybieraniu na wadze, a po porodzie pomaga wrócić do figury sprzed ciąży.
  5. Od trzeciego trymestru najlepiej nie wykonywać ćwiczeń, które wymagają leżenia na plecach (w tej pozycji uciskane jest jedno z naczyń krwionośnych, które doprowadza krew do łożyska).
  6. Warto znaleźć ciężarną partnerkę do ćwiczeń. Towarzystwo kobiety znajdującej się w takim samym stanie, miewającej takie same problemy i dolegliwości bardzo ułatwia wspólne ćwiczenia i pozwala spędzić czas w odprężającej atmosferze pełnego zrozumienia. Można też dołączyć do forum, które skupia kobiety spodziewające się dziecka i tam wymieniać się poglądami i poradami.

Zachowaj zdrowy rozsądek - oszczędzaj się, nie podnoś ciężkich przedmiotów i nie uprawiaj sportów wyczynowych, ale jeśli będziesz stosowała się do powyższych wskazówek i do porad lekarza, a także trenera jogi czy gimnastyki - nie ma powodu do obaw.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA