Trenuj oddychanie

Czy może być coś prostszego niż oddychanie? Wydaje się, że nie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jakość oddychania wpływa na nasz organizm.

Oddech nie tylko zaopatruje ciało w tlen, który jest źródłem energii i podstawą do prawidłowego funkcjonowania komórek. To właśnie poprzez oddychanie z naszego organizmu usuwane jest około 80% toksyn! Oddychanie ma także ogromny wpływ na nasze emocje oraz ich kontrolę w różnych okolicznościach życiowych. Najprostszym przykładem jest sytuacja stresująca. Gdy się denerwujemy, zaczynamy szybciej oddychać. Oddech staje się mniej więcej dwa razy szybszy od normalnego. Jeśli taka sytuacja trwa długo - szybki, płytki oddech może spowodować, że spierzchną nam usta, a drogi nosowe ulegną podrażnieniu. W dodatku na skutek ciągłego kurczenia się przepony mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej. Dlatego umiejętność uspokajania oddechu w sytuacjach stresowych jest bardzo cenna, bo nie tylko zapobiega różnym dolegliwościom, ale też pozwala opanować myśli i działać bardziej racjonalnie.

Prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń jest niezbędnym warunkiem ich bezpiecznego wykonywania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj .

Duże znaczenie ma sama oddechu, czyli jego tempo i "głębokość". Nawet jednorazowe ćwiczenia oddechowe mogą sprawić, że można nimi wpływać zarówno na swoje ciało jak i umysł.

Zalety ćwiczeń oddechowych: - ułatwiają pracę serca, - poprawiają samopoczucie, - zwiększają wydolność płuc.

Jak ćwiczyć? 1) Oddech uspokajający: Ćwiczenie wykonuj w pozycji siedzącej. Połóż dłonie na kolanach i zamknij oczy. Opuść głowę delikatnie w dół. Następnie ułóż język na podniebieniu - na Dalekim Wschodzie wierzy się, że łączy to drogi energetyczne i pozwala na swobodne przepływanie energii. Oddychaj głęboko. Biorąc wdech, napnij mięśnie brzucha i policz w myślach do 4. Wydychając powietrze, policz do 8, powinnaś wówczas rozluźniać mięśnie. Wykonaj 20 takich oddechów.

2) Oddech oczyszczający: Usiądź i połóż ręce na kolanach. Wykonaj 12 dynamicznych oddechów. Rób szybki wdech i szybki wydech. Następnie przez około 30 sekund oddychaj normalnie. Całość powtórz trzykrotnie.

3) Liczenie oddechów: Ponownie przyjmij pozycję siedzącą. Zamknij oczy i spróbuj się rozluźnić. Weź głęboki i spokojny wdech. Poczuj jak twoje nozdrza oziębiają się i wyobraź sobie, że wdychasz energię, która wypełnia twoje ciało spokojem. Następnie podczas równie spokojnego wydechu poczuj jak twoje nozdrza stają się z kolei ciepłe i wyobraź sobie, że wraz z tym wydechem pozbywasz się napięcia z ciała. Licz w myślach do 20. Na "jeden" zrób wdech, na "dwa" - wydech. Powtórz serię tyle razy, aż poczujesz, że twoje ciało jest już rozluźnione.

4) Ćwiczenia w pozycji leżącej: - leżąc na plecach, zrób wdech przenosząc proste ręce za głowę. Przy wydechu przenieś ręce do pozycji wyjściowej, - w takim samym ułożeniu tułowia, ręce ułóż po bokach (tak, aby tworzyły z ciałem kąt prosty). Przy wdechu unieś ręce do pionu, przy wydechu opuść je na boki, - w leżeniu bokiem z rękoma wyciągniętymi nad głową, na przedłużeniu tułowia wykonaj wydech przyjmując pozycję skuloną. Zrób wdech wracając do wyprostowanej pozycji.

Ćwiczenia takie powinny być jednym z elementów całościowego planu treningowego. Każdego tygodnia dobrze jest w sumie poświęcić pół godziny na umiarkowane ćwiczenia oddechowe i godzinę na energiczne oddechy. Najlepiej jest rozdzielić ten czas w miarę równo na wszystkie dni tygodnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA