Glinka - piękno z natury

Dobroczynne właściwości glinki znano już w starożytności. Dziś możemy korzystać z jej działania na dużo szerszą skalę. W zależności od rodzaju i koloru glinki odtruwają, remineralizują i stymulują naszą skórę. Mają też działanie bakteriobójcze i przyśpieszające gojenie.

Glinki są naturalnymi surowcami, które wydobywa się z wnętrza ziemi, dzięki czemu są wolne od zanieczyszczeń. Dla skóry są przede wszystkim bogatym źródłem mikroelementów, oczyszczają ją i odżywiają. Mają również zdolność pochłaniania nadmiaru sebum i toksyn. W kosmetyce stosuje się je od dawna, nie tylko w maseczkach, ale też np. w pudrach. Raz na jakiś czas warto zafundować sobie kąpiel w glince, bo to zabieg, który przynosi korzyść nie tylko skórze. Taka kąpiel to cały rytuał, a gość zazwyczaj może decydować jakimi składnikami glinka będzie dodatkowo wzbogacona. Przyjemności płynącej z zabiegu dopełniają przyjemne zapachy naturalnych olejków oraz nastrojowa muzyka. Zabieg taki oferują przede wszystkim ośrodki SPA.

Stosuje się pięć rodzajów glinki: Czerwona - zawiera dużo ilości krzemu, żelaza, manganu i aluminium. To ona ogranicza wydzielanie sebum i łagodzi dolegliwości związane z trądzikiem różowatym. Poprawia również krążenie krwi. Regularne korzystanie z kosmetyków z czerwoną glinką zapewnia uszczelnienie naczyń krwionośnych i zapobiega ich pękaniu. Jest polecana dla cer, które są wrażliwe i skłonne do zmian alergicznych. Regularne stosowanie czerwonej glinki może dodatkowo wywołać efekt delikatnie opalonej skóry.

Zielona - barwa jej związana jest z obecnością jonów żelaza dwuwartościowego. Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Zawiera blisko 20 różnych soli mineralnych. Ma właściwości dezynfekujące, absorpcyjne, gojące i odżywcze. Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości tej glinki oparte są na zasadzie fizycznej absorpcji (wchłaniania) substancji szkodliwych, a także chemicznej absorpcji wody. Glinka zielona ma działanie wychwytujące toksyny zgromadzone na powierzchni skóry. Sprawdza się w leczeniu trądziku łojotokowego, przyspiesza gojenie zmian skórnych. Charakteryzuje się najsilniejszym działaniem wysuszającym i bakteriobójczym. Wygładza naskórek, delikatnie go złuszczając. Wspomaga też leczenie łupieżu, czy łojotoku. Oprócz tego ujędrnia skórę i głęboko ją odżywia. Zamyka rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Bogata jest w krzem, sód i cynk, czyli pierwiastki, które odpowiadają za dobry stan skóry, włosów i paznokci. W kosmetyce profesjonalnej stosowana jest do zabiegów typu Body Wrap, polegających na owijaniu folią tych części ciała, na które została nałożona maska z zielonej glinki. Zabiegi łagodzą zmiany dermatologiczne oraz uśmierzają bóle reumatyczne. Zielona glinka ujędrnia oraz uelastycznia ciało, niweluje cellulit.

Żółta - ma działanie oczyszczające. Składem przypomina czerwoną glinkę, ale zawiera więcej żelaza, co wzmacnia jej właściwości regeneracyjne. Poleca się ją osobom o skórze tłustej i trądzikowej, ale dobrze wpływa również na cerę dojrzałą i zmęczoną. Zawiera duże ilości żelaza, dzięki czemu poprawia ukrwienie skóry. Spowalnia procesy starzenia, poprawia sprężystość skóry i wygładza ją, spłyca rozstępy, redukuje cellulit.

Biała - nazywana jest także porcelanową albo chińską. Jej głównymi składnikami są aluminium, wapń, magnez, żelazo i potas. Jest najdelikatniejsza spośród wszystkich glinek i poleca się ją do pielęgnacji skóry suchej, delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu, który ściąga i zabliźnia skórę. Poprawia krążenie, odżywia i wygładza, likwidując drobne zmarszczki. Łagodnie oczyszcza i odżywia skórę, a jednocześnie działa odświeżająco. Likwiduje martwe komórki i stymuluje regenerację tkanek. Glinka biała obok wykorzystania w maseczce porcelanowej, jest także podstawowym składnikiem pudrów, zasypek i cieni.

Różowa (kadin) - powstała z laboratoryjnego połączenia glinki białej i czerwonej. Stosowana jest do pielęgnacji skóry delikatnej, wrażliwej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Koi i odpręża skórę.

W ofertach gabinetów kosmetycznych i ośrodkach Spa istnieje szereg zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem różnego rodzaju glinek. Korzystanie z nich poleca się każdemu, niezależnie od rodzaju i wrażliwości cery. Efekty widoczne są natychmiast.

Jeśli wolisz zabiegi spa w zaciszu własnego domu - w sklepach zielarskich i drogeriach z kosmetykami naturalnymi możesz kupić glinki w proszku. Rozrabia się je z wodą, przygotowując urodowe maseczki, okłady, papki i kąpiele. Można je łączyć z olejkami kosmetycznymi, naparami z ziół i wykorzystywać jako okłady na ciało lub maseczki na włosy, twarz, czy dekolt.

Więcej o:
Copyright © Agora SA