Witamina C i po bólu

Z pewnością wiesz, że witamina C pomaga zwalczać stan zapalny, poprawia wygląd skóry i ułatwia powrót do zdrowia w przypadku zaziębienia. Czy wiesz co jeszcze potrafi?

Ludzkie ciało wykorzystuje witaminę C do produkcji kolagenu, który jest podstawowym budulcem skóry, zębów, naczyń krwionośnych, oczu i serca. Właściwie nie istnieje narząd, który mógłby się bez niego obejść. Wchodzi w skład elastyny, a tym samym tkanki łącznej, która tworzy więzadła i ścięgna, obleka mięśnie, nerwy, tętnice i wszystkie inne narządy, nadając im kształt i utrzymując je we właściwym miejscu. Łatwo więc domyślić się, co by było, gdyby nagle pozbawiono nas witaminy C

Jej niedobór nosi nazwę szkorbutu. Na szczęście w obecnych czasach rzadko się go spotyka, bo ludzkości od dawna znane jest znaczenie witaminy C w zachowaniu zdrowia. Zwykle każdy z nas dostarcza organizmowi wraz z jedzeniem niezbędną dawkę witaminy C. Dzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement wynosi 90 mg dla mężczyzn i 75 mg dla kobiet. Większość organizmów zwierzęcych potrafi samodzielnie wytwarzać witaminę C. Gdyby nasze ciała działały tak sprawnie jak zwierzęce, potrafilibyśmy wyprodukować od 10 do 30 tysięcy mg witaminy C każdego dnia, czyli ponad 100 razy tyle, ile nam potrzeba. Niestety ludzki organizm nie potrafi jej sam produkować.

Wewnątrz każdego stawu znajduje się tzw. maź stawowa, w której skład wchodzi kolagen, a przypomnijmy, że jego niezbędnym składnikiem jest witamina C. Maź stawowa nawilża chrząstki stawowe, odżywia je, uwalnia od chorobotwórczych drobnoustrojów i "smaruje" umożliwiając ich sprawne, nie powodujące bólu działanie. Z wiekiem postępuje zużywanie się chrząstek stawowych na skutek przebytych kontuzji, a nawet w wyniku reakcji na niektóre leki. Ubywa też mazi stawowej. W efekcie w obrębie stawów może pojawiać się ból i stan zapalny, które potrafią uprzykrzyć życie, nie mówiąc już o konieczności zrezygnowania z uprawiania ulubionych sportów.

Co zrobić, by uniknąć bólu stawów?

1. Zadbaj o to, aby twój organizm miał pod dostatkiem witaminy C! Przyjmuj odpowiednie suplementy diety lub jadaj owoce jagodowe i pomarańcze. Nie gardź papają i słodką papryką. Mało znanym źródłem witaminy C są też listki mięty pieprzowej. Możesz z nich zaparzyć smaczną herbatę pamiętając, aby przykrywać naczynie z naparem dla zatrzymania w napoju olejków eterycznych. Listki mięty można dodawać do sałatek lub siekać i wzbogacać nimi sosy sałatkowe. Ponieważ nadmiar witaminy C jest z łatwością usuwany z organizmu, można ją przyjmować w dawkach przekraczających dzienne zalecenia. Osobom zdrowym nie zaszkodzi dawka nawet 3 tysięcy mg dziennie, kobiety ciężarne potrzebują około 6 tysięcy mg dziennie, a chorzy i zestresowani nawet 20 tysięcy mg każdego dnia!

2. Trzymaj stałą, zdrową wagę. Nadwaga niepotrzebnie obciąża stawy i przyspiesza ich zużywanie się. Jadaj więc zdrowo i z umiarem, a także ruszaj się jak najczęściej, bo ruch poprawia odżywienie chrząstki stawowej.

3. Jedz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które pomagają zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych. Twoje ciało potrzebuje 2-5 gramów tych substancji dziennie. Jadaj więc jajka, czerwone mięso, avocado, orzechy włoskie, a także fasolkę szparagową i dynię.

4. Nie unikaj żelatyny, która zawiera kolagen podobnie jak twoja chrząstka stawowa. Najlepsza jest żelatyna naturalna, bez sztucznych dodatków. Możesz jej jeść 7-10 gramów dziennie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA