Do szczęścia tak niewiele trzeba...

Koniec z marudzeniem i narzekaniem. Pora dostrzec, że to, co czyni nas szczęśliwymi może być tuż obok nas. Gdzie szukać szczęścia?

Szczęście racjonalnie

Nauka i szczęście zazwyczaj nie idą ze sobą w parze. Podobno szczęścia nie da się zmierzyć i naukowo przeanalizować. Ale można znaleźć odpowiedź na pytanie, co czyni nas szczęśliwymi i co możemy zmienić w swoim życiu, aby tego szczęścia było nieco więcej. Instytut Gallup ma 40 oddziałów na całym świecie i od ponad 70 lat zajmuje się badaniem ludzkiej natury i zachowań. Jednym z ostatnich osiągnięć instytutu jest obszerny raport na temat szczęścia. Praca nad nim zajęła pięć lat. Ankieterzy odwiedzili 150 krajów, od Polski po Zimbabwe i przepytali mieszkańców, co tak naprawdę czyni ich szczęśliwymi. Powstał nie tylko obszerny, naukowy raport na temat szczęścia, ale również poradnik. Tim Roth i Jim Harter, na co dzień pracujący jako konsultanci dla instytutu, to autorzy książki "Well-being: The Five Essential Elements". Wykorzystali oni cenne informacje z raport i na jego podstawie opisują, co zrobić, aby dostrzec wokół siebie szczęście. Ich poradnik szybko stał się w Ameryce bestsellerem, a dziennik "New York Times" nie szczędził tej książce pochlebnych recenzji.

Przepis na szczęście

Tim Roth i Jim Harter wierzą, że szczęście da się zmierzyć, skategoryzować i poukładać tematycznie. Radzą, aby podzielić je na pięć rozdziałów - kariera, finanse, życie prywatne, życie towarzyskie, zdrowie - i przeanalizować, który z nich można udoskonalić. Zgodnie z raportem instytutu Gallup tylko 7 proc. z nas przy wszystkich pięciu kategoriach zaznaczyło najwyższy poziom zadowolenia. Z raportu dowiadujemy się, że jeśli chodzi o szczęście to jesteśmy raczej krótkowzroczni. Mieszkańcy wszystkich krajów najczęściej mówili, że istotą szczęścia jest dobre zdrowie i bogactwo, nie zdając sobie sprawy z tego, że np. dobre układy z sąsiadami też mogą znacznie polepszyć jakość życia. Szczęście to dla nas bardzo często błyskawiczna satysfakcja. Myśl o tym, że schudniemy jak odmówimy sobie deserów i za kilka dni będziemy mieli płaski brzuch nie jest tak kusząca jak spałaszowanie tabliczki czekolady przed telewizorem. Podobnie ze wstawaniem rano. Kiedy mamy do wyboru poleżeć w łóżku 20 minut dłużej, lub wstać pół godziny wcześniej i zrobić 100 pompek to wiadoma co wybieramy. Autorzy poradnika "Well-being: The Five Essential Elements" podpowiadają, na co zwróci uwagę w swoim życiu, aby mieć jak najwięcej powodów, dla których warto wstawać wcześniej z łóżka.

Szczęście w pracy: polub szefa

Praca zajmuje przynajmniej 8 godzin, 5 dni w tygodniu. Kiedy jesteśmy z niej niezadowoleni to trudno mówić o szczęśliwym życiu. Tylko 20 proc. z nas przyznało, że mają zadowalającą i satysfakcjonującą pracę. Narzekamy na przełożonego, szczególnie, kiedy czujemy się w pracy ignorowani. Nie najlepiej też radzimy sobie z sytuacją, kiedy szef dostrzega tylko nasze słabości, a nigdy nie chwali nas za to, co robimy dobrze. Złe relacje z szefem to również - jak potwierdzają szwedzkie badania - wyższe ryzyko zachorowania na serce. Autorzy poradnika sugerują, aby zmieniając pracę dobrze przyjrzeć się, dla kogo będziemy pracować. Kto będzie naszym szefem jest tak samo ważne jak wysokość pensji i tytuł stanowiska. Co jeszcze jest ważne w pracy? Przyjaciel. Warto go mieć. Ci z nas, którzy w pracy spotykają się z kimś, kogo lubią nie tylko wydajniej pracują, ale i mniej narzekają na warunki pracy.

Szczęście w towarzystwie: poznawaj jak najwięcej ludzi

Nasze najszczęśliwsze dni w życiu to te, kiedy przynajmniej 6 godzin dziennie spędzany z innymi ludźmi. Bez znaczenia czy rozmawiamy na czacie, przez telefon, czy twarzą w twarz. Najważniejsze jest, abyśmy czuli, że wokół nas znajdują się życzliwe osoby. Posiadamy wielu znajomych i przyjaciół sprawia, że czujemy się w życiu szczęśliwsi.

Szczęście w finansach: nie porównuj się z sąsiadami

Według raportu Gallup porównywanie się z innymi zawsze wprowadza nas w zły nastrój. Bogatsi sąsiedzi z ładniejszym ogrodem i lepszym samochodem powodują, że nie czujemy się mniej szczęsliwi. Według autorów poradnika zamiast podliczać majątek sąsiada lepiej skoncentrować się na własnej karierze i życiu towarzyskim. Osoby, które są zadowolone ze swojej pracy i prowadzą aktywne życie towarzyskie deklarowały, że ich dochód i standard życia w pełni ich satysfakcjonuje.

Dobre samopoczucie: nie tylko w genach

Wszyscy wiemy, że zbalansowana dieta, regularna gimnastyka, częste spacery i dużo snu to najważniejsze warunki zdrowego stylu życia. Tymczasem otwarcie przyznajemy się, że utrzymanie zdrowej diety bywa trudne, a gimnastykę uprawiamy od przypadku do przypadku. Tim Roth i Jim Harter zachęcają, aby mimo wszystko, zadbać o zdrowy i higieniczny tryb życia. Nie tylko sami będziemy mieć z tego pożytek, ale zrobimy to dla swoich dzieci. Styl życia i nawyki są dziedziczone.

Szczęście w życiu prywatnym: dawanie jest milsze od brania

Najszczęśliwsi z nas to ci, którzy mają coś do zaoferowania. Kiedy czujemy się potrzebni, jesteśmy dla kogoś ważni, wówczas częściej deklarujemy, że nasze życie jest nie tylko udane, ale wyjątkowe! Cieszymy się, kiedy otrzymujemy prezenty, ale możliwość obdarowywania innych przynosi większe zadowolenie. Według neurologa Jordana Graftmana dzielenie się z innymi tym, co mamy powoduje, że czujemy się potrzebni, ale też liczymy na wdzięczność. Kiedy ją otrzymujemy, wówczas z chęcią oddamy jeszcze więcej.

Poradnik "Wellbeing: The Five Essential Elements" (wyd. Gallup Press) ukazał się w tym roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA