Biegaczka Julita Kotecka-Nerek aktualnie skupia się na roli trenera, ale zamierza też startować w zawodach. Spontanicznie

Nie lubi się nudzić, jest bardzo ambitna i ma jasno określone cele. W wywiadzie udzielonym myfitness.pl opowiada o tym, czym jest dla niej bieganie i jak ukształtowało jej charakter. Zdradza też, jak wygląda jej typowy dzień.

Bieganie dla Julity Koteckiej jest ważne, ale całym jej życiem jest rodzina.Bieganie dla Julity Koteckiej jest ważne, ale całym jej życiem jest rodzina. instagram.com/julitakotecka_runner instagram.com/julitakotecka_runner

Jak zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem? Moja przygoda z bieganiem zaczęła się wraz z udziałem w szkolnych biegach przełajowych. Zaraz po nich poprosiłam rodziców, żeby znaleźli mi trenera. Skąd wiedziałam, że tego chcę? Sama nie wiem, ale wiem, że to była bardzo trafna decyzja, która była początkiem mojej historii.

Czy to była miłość od pierwszych kroków, czy bieganie dopiero z czasem stało się Twoją pasją? Zdecydowanie była to miłość "od pierwszego wejrzenia", ale ta miłość bardzo się zmieniała na przestrzeni lat, dojrzewała. Z każdym poświęceniem, z każdym obozem, z każdym doświadczeniem wygranej i przegranej, ja sama dojrzewałam. Często miałam tej miłości dość. Chciałam być ,"normalną" dziewczyną, ale jak to z prawdziwą miłością bywa - nie uciekniesz od niej :)

Jak bieganie ukształtowało Twój charakter? Sport w dużej mierze ukształtował mój charakter, stał się motywacją i nauczył, że sukces można osiągnąć wyłącznie za sprawą ciężkiej pracy. Nauczył mnie dyscypliny i wytrwałości. Mimo, że bieganie jest sportem indywidualnym, to doświadczenia z innymi osobami uczą wrażliwości, gry fair-play, pracy w teamie.

Co czujesz kiedy biegasz? Kiedy startuję, zawsze czuję stres, ale zaraz po wystrzale zamieniam się w kogoś innego - kogoś, kto zawsze mnie zaskakuje. Kiedy trenuję, czuję radość i wolność, zawsze jestem wdzięczna za to, że w ogóle mogę biegać.

Julita Kotecka planuje starty w biegach, ale teraz całą swoją uwagę poświęca podopiecznym.Julita Kotecka planuje starty w biegach, ale teraz całą swoją uwagę poświęca podopiecznym. instagram.com/julitakotecka_runner instagram.com/julitakotecka_runner

Czy przykładasz szczególną uwagę do ubrań i butów w których biegasz? Szczególnie do butów! Buty to podstawa dla każdego biegacza. To część garderoby w którą warto zainwestować. Uwielbiam model Adizero Boston i nie przestanę, jednak znalazłam dla niego godnego konkurenta - model SolarBOOST Te buty totalnie mnie zaskoczyły! Są idealnie dopasowane do stopy i mimo dość dużej amortyzacji, są to buty szybkie. Jeżeli chodzi o ubranie, to nic nie może krępować moich ruchów! Zwracam szczególną uwagę na staniki sportowe - chcę czuć się zarówno komfortowo, jak i pięknie.

Jaki powinien być idealny but do biegania? Odpowiem w trochę humorystyczny sposób, aczkolwiek bardzo prawdziwy! Idealny but biegowy dla kobiety: - musi być dopasowany, aby stopa wyglądała szczupło! - musi nadawać się do zrobienia zarówno długiego wybiegania, jak i szybszego treningu, a w torbie zostawić miejsce dla sukienek - musi pięknie wyglądać, najlepiej, gdyby doskonale pasował do każdego koloru

Dobre buty do biegania, to według Julity Koteckiej podstawa.Dobre buty do biegania, to według Julity Koteckiej podstawa. instagram.com/julitakotecka_runner instagram.com/julitakotecka_runner

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: jakich butów potrzebuję? Jakie dystanse pokonuję? Jakie mam doświadczenie biegowe? Czy będę chciała używać tych butów do innych celów? Kupując buty zawsze warto poradzić się eksperta w tej dziedzinie.

Czy mając profesjonalny sprzęt do treningu, jesteśmy w stanie osiągać lepsze wyniki sportowe? Posiadając profesjonalne buty - na pewno. Sama obserwuję, jak bardzo różnią się prędkości u moich podopiecznych podczas treningów w zależności od butów, w jakich biegają. To naprawdę zaskakujące.

Czy bieganie jest teraz całym twoim życiem? Bieganie jest obecne w moim życiu zawodowym oraz prywatnym. Jednak całym moim życiem jest rodzina i to się nigdy nie zmieni :)

Opowiedz, jak wygląda Twój dzień. Zaczynam dzień bardzo wcześnie, zazwyczaj budzę się około 6, żeby o 7 móc zacząć trening z pierwszym podopiecznym. Na stadionie jestem do 11, jednak nie oznacza to, że już czas na odpoczynek. Pędzę często na jakieś spotkania lub wracam do domu popracować na komputerze. Piszę plany treningowe, odpisuje na maile, przygotowuję posty do mediów społecznościowych. Około godziny 17 rozpoczyna się moja "druga runda". Lecę ,,walczyć ", prowadząc kolejne treningi, po południu często grupowe. Dzień kończę około godziny 21, kiedy to możemy z mężem odetchnąć, zjeść kolację, podsumować miniony dzień i podzielić się doświadczeniami. Oczywiście bywają także dni, kiedy odpoczywam! :)

W których porach dnia najlepiej Ci się biega i dlaczego? Każda pora dnia ma coś w sobie. Bieganie przy wschodzie słońca daje poczucie dobrze rozpoczętego dnia. Uwielbiam świadomość, że jest tak wcześnie. Cieszę się, że udało mi się wstać, że jeszcze tyle przede mną i wierzę, że to będzie dobry dzień! W grę chodzi niepowtarzalna energia i radość! Przy zachodzie jest bardziej nostalgicznie, często analizuję co dobrego udało mi się danego dnia zrobić, ale też podziwiam świat - uwielbiam barwy nieba podczas zachodu słońca.

Julita przyznaje, ze najbardziej motywuje ją mąż i chęć osiągnięcia ich wspólnych celów.Julita przyznaje, ze najbardziej motywuje ją mąż i chęć osiągnięcia ich wspólnych celów. instagram.com/julitakotecka_runner instagram.com/julitakotecka_runner

Czy bieganie wpływa na wyszczuplanie i wyrzeźbienie Twojej sylwetki? Moje ciało od długiego już czasu nie zmienia się, jednak nie dbam o to, ponieważ nie jest to mój cel treningowy. Zasadniczo ciało jednak jest bardzo podatne na zmiany!

Co Cię motywuje? Na pierwszym miejscu mój mąż i nasze wspólne cele. Motywuje mnie także fakt, że moi podopieczni wzorują się na mnie i polegają na mojej wiedzy. Ufają mi, dlatego każdego dnia staram się być coraz lepszym trenerem i coraz lepszym sportowcem, aby ich nie zawieść.

Czy planujesz jeszcze kiedyś wystartować w zawodach, czy teraz raczej skupiasz się na pracy trenerki? Oczywiście, że planuję startować, jednak często moje starty wychodzą dość spontanicznie, ponieważ duża ilość obowiązków nie pozwala mi zaplanować wszystkiego tak, jak bym tego chciała. Mimo wszystko, muszę przyznać, że moja uwaga prawie w 100% skupiona jest na moich podopiecznych i często to im prowadzę biegi.

Jakie masz wskazówki dla początkujących biegaczy? Po prostu zacznij. Szukaj w sowich małych krokach motywacji do dalszego działania i ciesz się tym! Bądź z siebie dumna.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.