5 znaków rozpoznawczych dobrego trenera personalnego. Sprawdź, zanim trafisz na oszusta z internetu

Jeśli szukasz trenera personalnego, sprawdź jak odróżnić profesjonalistę od amatora. W internecie aż roi się od ogłoszeń ludzi, którzy o treningu nie mają pojęcia.

Wiadomo - najlepiej zwrócić się do sprawdzonej osoby, najlepiej poleconej przez kogoś znajomego. Jeśli nie masz takiej możliwości i w ulubionej siłowni lub klubie fitness nie znalazłaś nikogo, kto by ci odpowiadał - pozostaje internet. Na hasło "trener personalny", odpowiadają tysiące stron. Czym więc najlepiej się kierować, żeby nie trafić na amatora, który nie potrafi obsłużyć podstawowych sprzętów na siłowni, a gdy słyszy hasło "triceps", głupkowato i bezradnie się uśmiecha? 

Doświadczenie to podstawa Niestety nie ma oficjalnych regulacji, co do tego, jakie doświadczenie powinien mieć trener personalny. Zasadniczo, kluby nawiązujące współpracę z takimi osobami, wymagają, żeby były pełnoletnie, miały ukończoną szkołę średnią, posiadały doświadczenie oraz przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą sportu. Te wymagania mogą z powodzeniem stać się dla ciebie punktem wyjścia w wyborze trenera dla siebie. My jednak polecamy, zwrócić się do kogoś, kto może się pochwalić jakimiś konkretnymi osiągnięciami w swojej dyscyplinie (udział w zawodach, zdobycie tytułu etc.). Fakt ten świadczy o tym, że sport, to pasja naszego potencjalnego trenera, traktuje go jako istotną część swojego życia, poświęca mu czas i energię. Dobrym znakiem jest też fakt, że rozwija się w swojej dziedzinie, robi postępy, nie spoczął na laurach. Najlepiej zajrzeć na jego konta na portalach społecznościowych, bo zamieszczane tam informacje i zdjęcia, mogą być dla ciebie źródłem cennych informacji.

Jak wybrać trenera personalnegoJak wybrać trenera personalnego Fotolia Fotolia

Wygląd się liczy W tym przypadku wygląd ma ogromne znaczenie - to wizytówka trenera personalnego. Powinien mieć wysportowane, zadbane ciało, bo świadczy ono o tym, że poświęca na sport sporo czasu i jest to rzecz, która ma dla niego duże znaczenie. Mężczyzna z brzuszkiem, czy zaniedbana dziewczyna z widoczną nadwagą i mało jędrnym ciałem, to prawdopodobnie osoby, które na aktywność fizyczną nie poświęcają zbyt wiele czasu. W roli trenera personalnego raczej się więc nie sprawdzą. Potrzebujesz osoby, która będzie dawać ci dobry przykład, bo to doskonale motywuje do wytężonej pracy. Ponieważ ze swoim trenerem personalnym będziesz mieć bliski kontakt fizyczny, zwróć uwagę na to, czy jest to osoba schludna i zadbana. U tych, którzy dużo czasu poświęcają na sport, higiena osobista jest bardzo ważna. Pamiętaj, że dotyczy to także ciebie!

Indywidualne podejście do podopiecznych Dobry trener personalny to także dobry psycholog. Powinien wyczuć twoje potrzeby, wziąć pod uwagę oczekiwania, szybko zorientować się w możliwościach i zaproponować doskonale skrojony dla ciebie plan ćwiczeń. Jeśli ma doświadczenie, szybko poradzi sobie z tym zadaniem. Indywidualne podejście do podopiecznych jest bardzo ważne, bo nie każdy oczekuje przyjacielskiego wsparcia i "poklepywania po plecach", niektórzy wolą ostrą motywację i brak przestrzeni na okazywanie słabości.

Jak wybrać trenera personalnegoJak wybrać trenera personalnego Fotolia Fotolia

Pozytywne usposobienie jest bardzo ważne Jeśli decydujesz się na treningi personalne, czeka cię bardzo ciężka praca. Jeżeli będzie jej towarzyszyć masa pozytywnej energii, a całe przedsięwzięcie potraktujesz jako dobrą zabawę, masz większe szanse na osiągnięcie założonego celu. Dobrze więc, jeśli twój trener personalny będzie osobą wesołego usposobienia, z dużym poczuciem humoru. Niech tryska energią i zaraża cię optymizmem. Brzmi banalnie? Spróbuj sobie wyobrazić wyczerpujący trening z depresyjną, flegmatyczną trenerką lub naburmuszonym, małomównym trenerem.

Skrupulatność i obowiązkowość Jeśli już na pierwsze spotkania trener się spóźniał, albo co gorsza przekładał je lub odwoływał, oznacza to, że prawdopodobnie trafiłaś na niewłaściwą osobę. Jeżeli po raz kolejny obiecał podesłać link do jakiegoś fajnego artykułu a tego nie zrobił, albo nie możesz się doprosić o obiecany przepis na koktail, nie świadczy to dobrze o jego podejściu do swojej pracy. Gorzej, jeśli powiedziałaś mu, że nie jesteś zadowolona z części treningu, nie odpowiadają ci pewne ćwiczenia lub jesteś pewna, że treningi są zbyt intensywne, a trener na to w żaden sposób nie zareagował. Wtedy możesz być raczej pewna, że źle trafiłaś, bo wasza współpraca powinna się opierać na wzajemnym poszanowaniu siebie i swojego czasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.