Skakanka wysmukli całe ciało

Skakanie na skakance to jedna z ulubionych zabaw lat dzieciństwa. Z czasem może stać się ono nie tylko przyjemnością, ale również treningiem, który pomoże spalić kalorie i zwiększyć wydolność organizmu. Jak skakać, by schudnąć? Co jest potrzebne oprócz skakanki? Jak długo powinien trwać trening? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie poniżej.

Odchudzanie na skakance

Ćwiczenia ze skakanką pozwalają spalić kilkaset kalorii. Półgodzinny trening to nawet 400 kalorii mniej. Skakanka poprawia wygląd ud, łydek oraz ramion. Pomaga także w zachowaniu odpowiedniej postawy ciała. Wpływają także na poprawienie wydolności, ponieważ skakanie przyspiesza bicie serca. Efekty widoczne są bardzo szybko, bo już po kilku treningach można zobaczyć co dał nam ten niepozorny przyrząd. Skakanie na skakance przyspiesza także przemianę materii. Sprawia to, że taki trening jest świetną rozgrzewką przed ćwiczeniami siłowymi. Jeśli przed wykonywaniem brzuszków, czy ćwiczeń kalistenicznych poskaczemy na skakance to nasz organizm przez resztę treningu i jeszcze po nim będzie spalał kalorie, a efekty ćwiczeń siłowych będą szybciej widoczne. Techniki skakania są przeróżne. Tylko od nas zależy na jaki sposób postawimy. Warto jednak pamiętać o zachowaniu wyprostowanej postawy i skakaniu wyłącznie na palcach. Skakanka powinna być dobrana do wzrostu i na tyle długa, by umożliwiała skakanie bez konieczności nachylania ciała. Zmiana stylu skakania będzie konieczna przy częstszych treningach. Pozwoli ona zabić nudę i zachować systematyczność. Wiele osób kończy swoją przygodę z jakimś ćwiczeniem tylko dlatego, że jest ono monotonne.

Jak często skakać?

Na początku nie należy ćwiczyć codziennie, ponieważ organizm nieprzyzwyczajony do tak intensywnego wysiłku może szybko się przetrenować. Optymalne będą trzy treningi w tygodniu. Po jakimś czasie, kiedy już stwierdzimy, że jesteśmy gotowi na więcej trzy treningi nie są dla nas dużym wysiłkiem możemy zwiększyć ich ilość. Kiedy już nabierzemy wprawy możemy ćwiczyć codziennie. Warto jednak robić jeden dzień przerwy w ciągu tygodnia, by mięśnie mogły się zregenerować. Początkowo trening może trwać kilkanaście minut. Jednak wraz ze wzrostem kondycji warto zwiększać czas trwania ćwiczeń. Przy skakaniu codziennie trening powinien trwać około pół godziny.

Sprawdź: Jogging - trening dobry na wszystko

Skakanka nie musi być droga, ani być produktem bardzo znanej firmy. Na tanim sprzęcie także można ćwiczyć efektywnie, o ile jest on dobrze dobrany. Co to znaczy? Najważniejszą kwestią podczas wyboru skakanki jest jej długość. Mierzymy ją stając na środku skakanki. Wówczas uchwyty powinny sięgać trochę ponad wysokość pach. O wiele gorszym wyborem będzie za krótka niż za długa skakanka. Na zbyt krótkiej pod żadnym pozorem nie powinniśmy ćwiczyć, ponieważ możemy tylko zrobić sobie krzywdę. W przypadku za długiej skakanki skrócimy ją przez zawiązanie supełków na końcach. Oczywiście najlepiej wybrać taką, która idealnie będzie pasować do naszego wzrostu.

Kto nie powinien skakać?

Skakanka wydaje się prostym i przyjemnym ćwiczeniem. Jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Skakania powinny unikać osoby ze zbyt dużą nadwagą. Ćwiczenie to może przeciążyć ich stawy i spowodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia urazów. Na początku odchudzania warto postawić na nieco lżejszy trening w wolniejszym tempie. Kiedy już uda się zrzucić kilka kilogramów, a kondycja będzie lepsza można przenieść się na bardziej wymagającą skakankę. Treningu ze skakanką powinni unikać także ludzie chorzy na serce. Skakanie bardzo przyspiesza jego pracę, a dla osób mających problemy z sercem takie ćwiczenie może przynieść przykre konsekwencje. Jeśli natomiast nie masz problemów ze zbyt dużą nadwagą ani sercem skakanka będzie idealnym ćwiczeniem dla Ciebie. Wymodeluje ciało, poprawi kondycję i zapewni utrzymanie endorfin na odpowiednim poziomie.

Zobacz: Na czym polega program ćwiczeń Anny Lewandowskiej "Karate Kardio Military"?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA