Jak opanować ochotę na słodycze? Jak wyszczuplić biodra i uda? Jak urozmaicić trening? [TRENER ODPOWIADA]

Trener personalny - Maciej Białobrzewski z Personal Training Center (personaltrainingcenter.pl) odpowiada na wasze pytania. Wszystkie pytania związane z treningiem możecie wysyłać na adres fitness_sport@agora.pl.

Co zrobić, jeśli zamiast normalnego jedzenia wybiera się góre słodyczy? Zjada się kanapkę rano, w pracy piję się colę, czasami zje obiad, a do tego cukierki, batoniki, żelki itp. Wbrew pozorą mój organizm jest tak właśnie nauczony. Czasami, jak nie zjem czegoś słodkiego, to po prostu jest mi słabo, i oczywiście wtedy sięgam po batona itp. Chciałabym, abyście mi podpowiedzieli, co z tym fantem zrobić? Mam 27 lat, ważę 77 kg, a jeszcze kilka lat temu jak grałam w siatkówkę ważyłam 55 kg. Pozdrawiam, Kinga.

Jeśli trenowała Pani wcześniej siatkówkę, naturalne jest to, że po zaprzestaniu gry masa ciała będzie rosła. Dlaczego?

1. Organizm, gdy zużywa dużo energii, domaga się większej ilości jedzenia lub większej kaloryczności posiłków.

2. Organizm przyzwyczaja się do diety o zwiększonej kaloryczności i mimo to, że skończyła Pani z treningami wciąż domaga się większej ilości jedzenia.

Co zrobić w sytuacji, gdy masa ciała wciąż rośnie?

1. Rozpocząć treningi poprawiające kondycję oraz wydolność. (Trening siłowo-wytrzymałościowy połączony z aerobmi, Marszobiegi, pływanie, bieganie, rolki, zajęcia fitness, itp.)

2. Przygotowywać sobie posiłki na cały dzień i spożywać je w regularnych odstępach czasu. Nie będzie wtedy miała Pani ochoty na słodycze, ponieważ nie będzie Pani głodna. A jeśli ochota nie minie, można zaplanować jakiś zamiennik słodyczy, np. owoce.

Jak najszybciej i najskuteczniej pozbyć się kilku centymetrów z ud oraz bioder? Łydki ładnie mi się rzeźbią, lecz na udach i pośladkach nie widać żadnych efektów, a to w tamtych miejscach efekty są najbardziej pożądane przeze mnie.

Proponuję połączenie treningu siłowego (proszę nie mylić tylko z podnoszeniem ciężarków :) ) z treningiem aerobowym. Każdy z nas jest inny. U różnych osób tkanka tłuszczowa będzie spalała się w różnych miejscach. Tzn. u jednej osoby zmniejszą się najpierw obwody ud, u innej brzucha a jeszcze u innej z ramion. Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać w miejscach gdzie odłożyła się najpóźniej.

Jeśli jest Pani już zadowolona z łydek, być może za ja jakiś czas (3, 6, 9 miesięcy) będzie Pani zadowolona z innych części ciała. Jeśli są małe efekty naszej pracy czasami wystarczy uzbroić się w cierpliwość i czekać na duże efekty. I na koniec proszę pamiętać o tym, aby trzymać się diety, która będzie sprzyjała spalaniu tkanki tłuszczowej. Więcej kcal spalać w ciągu dnia niż dostarczać do organizmu.

Witam, jestem młodą kobietą czynnie uprawiającą sporty siłowe. Moim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Wraz z mijającymi miesiącami wciąż zwiększałam obciążenie (robię ćwiczenia obwodowe na całe ciało w seriach 3x15), ale zauważam coraz mniejsze efekty. Moje pytanie do trenera: Co najlepiej zwiększać: obciążenie, liczbę powtórzeń czy liczbę serii?

Trzeba sobie zadać kilka pytań:

1. Czy nie zmieniła się dieta?

2. Jak dawno temu zmieniała Pani cały plan treningowy.

3. Czy może Pani ma już tak wysportowane ciało z tak naprawdę optymalną zawartością tkanki tłuszczowej, że organizm przy aktualnych założeniach treningowo-dietetycznych nie zrobi żadnych postępów.

Jeśli chodzi o trening sugeruję raz na 4-6 tygodni całkowicie zmieniać plan treningowy. Z treningu na trening można zmieniać:

- kolejność ćwiczeń

- liczbę serii i powtórzeń

- wykonywać serie łączone z innymi ćwiczeniami (łączyć ze sobą w ciąg ćwiczeń inne ćwiczenia. np. na jednym treningu wykonujemy w kolejności: Skakanka 1min + spięcia brzucha 50 powt + wypady po 15 na nogę + skip A 30 sek - Całość razy 3. Na innym treningu połączyć np. w ten sposób: Skakanka 1 min + pogłębianie wykroku po 15 na nogę + skip A 30 sek + rozpiętki na ławce płaskiej 20 powt)

- skracać lub wydłużać czas odpoczynku

Nasze ciało przyzwyczaja się do pracy jaką każemy mu wykonywać, dlatego ważne przy spalaniu (choć nie tylko) jest to aby często zmieniać i urozmaicać treningi.

Ilość serii i powtórzeń jest uzależniona od wydolności czy wytrzymałości jaką Pani dysponuje. Mogą być 3, mogą być 4 a może być nawet 5 serii. Wszystko jest uzależnione od tego jak ułożona jest cała reszta treningu. Proszę patrzeć na trening jako na całość, a nie wybiórczo na ćwiczenia.

Na pytanie odpowiedział Maciej Białobrzewski, Personal Training Center, www.personaltrainingcenter.pl .

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA