Jak ćwiczyć w upalne dni? Garść porad!

Lato to doskonałe pora roku na ćwiczenie na zewnątrz. Jogging w słoneczny dzień doda nam energii i radości do życia. W tym roku bywa różnie: raz pada deszcz i jest dość chłodno, a za chwilę dopada nas upał. Aktywność na ostrym słońcu może być niebezpieczna, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając się na trening w plenerze?

Dołącz do nas na Facebooku

Bieganie w gorących i wilgotnych warunkach niesie ze sobą pewne ryzyko. Szybciej odczuwamy zmęczenie, wycieńczenie, grozi nam nawet udar słoneczny. Im lepsza kondycja, tym lepiej znosimy trening w tropikalnych warunkach. Kiedy biegamy w upale, organizm produkuje więcej ciepła niż jest w stanie oddać. Jeśli system chłodzenia nie może nadążyć, wzrasta temperatura ciała, a to może wywołać spore problemy.

Na co zwrócić uwagę

Na to skąd wieje wiatr: dmuchający z przodu - schładza, a od tyłu - ogrzewa. Warto spojrzeć na położenie słońca i zachmurzenie nieba. Chmury są naturalna osłoną przed nadmiarem promieni słonecznych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej przyjmować płyny przed, po i w trakcie wysiłku. Przed wyjściem na zewnatrz warto wypić 1-2 szklanki wody mineralnej.

Dostosuj się do pogody

Zakładaj luźne, jasne ubrania, wykonane z oddychających tkanin, które mają za zadanie odprowadzać pot. Warto maksymalnie zmniejszyć powierzchnię ubrania, dzięki temu skóra łatwiej odparowuje nadmiar wody i wspomoże regulacje temperatury w organizmie. Polewaj się płynami- to nie jest żart, znany biegacz Shepherd zawsze przed startem zanurza swoją czapeczkę w wodzie. Badacze spierają się, czy ta metoda faktycznie schładza organizm, jednak na pewno w ten sposób zmniejsza się dyskomfort psychiczny spowodowany upałem.

Niebezpieczne symptomy

Brak pocenia się, uczucie chłodu, zaczerwieniona skóra, uczucie palenia w nogach i klatce, problemy z oddychaniem, przyśpieszone tętno, mdłości, zawroty głowy. To objawy bardzo groźnego udaru cieplnego, który może doprowadzić do zgonu. Pojawia się, gdy organizm nie nadąża z regulacją temperatury w organizmie i wzrasta ona do ponad 40 stopni Celsjusza. Jeśli tylko zauważysz symptomy przegrzania, należy natychmiast przerwać trening, przejść do cienia lub zadaszonego pomieszczanie i jak najszybciej schłodzić organizm lub wezwać pomoc medyczną.

Groźne UV

Powłoka ozonowa, chroniąca przed promieniami słonecznymi stale zanika. Dlatego rok w rok wzrasta ilość przypadków zachorowań na raka skóry. W Stanach Zjednoczonych odnotowuję się ich ponad 750 tysięcy. Promieniowanie UV przyśpiesza starzenie się skóry i rozwój niezłośliwych i złośliwych odmian raka. Z tego względu warto unikać ćwiczeń pomiędzy godziną 11-15, wtedy oddziaływanie słońca jest największe. Należy stosować kremy z filtrem i raz w roku skontrolować pieprzyki u dermatologa.

Copyright © Agora SA