Płaski brzuch - 6 powodów dlaczego jeszcze go nie masz

Chcę mięć płaski brzuch - to jedno ze stwierdzeń, które trenerzy osobiści słyszą najczęściej. Ciężko ćwiczysz, dbasz o dietę, a mimo wszystko wciąż nie masz pożądanych efektów? Zobacz, jakie mogą być przyczyny.

1. Płaski brzuch tylko dzięki diecie

O tym, że właściwa dieta jest bardzo ważnym elementem rzeźby, nie musimy nikogo zapewniać. Dlatego, zanim zaczniesz analizować swój plan treningowy, przyjrzyj się dokładnie temu, co jesz, żeby z czystym sumieniem przejść do dalszej części.

W twojej diecie powinno znaleźć się białko: jajka, chude mięso, ryby oraz niektóre produkty nabiałowe. Do każdego dania staraj się dodać porcję warzyw: brokuły, kalafior, szpinak, papryka, sałata, pomidor, które dostarczą ci energii (węglowodany) oraz błonnika i witamin. Powinny to być produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Warto do diety włączyć także tłuszcze nienasycone np.: orzechy czy nasiona, które oprócz kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, zawierają sporo białka. Unikaj cukrów prostych: słodyczy, białego pieczywa czy makaronu. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po jabłko, które zawiera cukier, ale także sporo błonnika. Ogranicz też spożycie tłuszczów nasyconych (min.: śmietana, masło, słodycze, kiełbasy, produkty smażone).

2. Wykonujesz ciągle te same ćwiczenia

Myślisz, że brzuch trenuje się głównie leżąc na podłodze? Masz swoja ulubioną matę i próbujesz czasem wykonywać różne warianty starych, sprawdzonych brzuszków, ale wciąż pozycja wyjściowa jest ta sama? Mięśnie brzucha możesz ćwiczyć na wiele sposobów. Warto się przenieść na piłkę fitness, z którą wzmocnisz nie tylko mięśnie zewnętrzne, ale także wewnętrzne (core), możesz się podnieść z podłogi i spróbować swoich sił na taśmach TRX.

3. Nie samym treningiem kardio człowiek żyje

Starasz się jak najwięcej biegać, bo wszyscy mówią, że to najlepsza forma aktywności na spalanie tkanki tłuszczowej? Rzeczywiście, trening aerobowy, wykonany z odpowiednią intensywnością, przyniesie dobre rezultaty (bieganie, pływanie, wiosłowanie i inne). Jednak warto pomyśleć o tym, by choć 2 razy w tygodniu urozmaicić swój plan treningiem siłowym. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie, pobudzisz produkcję testosteronu oraz hormonu wzrostu. Wybierz intensywny wariant treningu obwodowego lub interwałowego. Tym sposobem nie tylko będziesz rzeźbić, ale także spalać.

4. Za dużo trenujesz

Wydaje ci się, że to niemożliwe? Mimo tego, że mięśnie brzucha szybko się regenerują, dobrze jest im dać czasem odpocząć. Zauważ, że i tak używamy ich na co dzień zarówno w życiowych sytuacjach, jak i podczas treningu. Wykonuj ćwiczenia na mięśnie brzucha kilka razy w tygodniu, ale staraj się tego nie robić codziennie. One też potrzebują czasu na regenerację.

5. Stosujesz zbyt dużą liczbę powtórzeń

Żeby mięśnie brzucha były widoczne, trzeba nie tylko spalić tkankę tłuszczową, zgromadzoną w ich okolicy. Tak, jak w przypadku wszystkich innych mięśni, tak i tu warto popracować nad ich budową. Dlatego, zamiast wykonywać po 50 powtórzeń jednego ćwiczenia, zwolnij tempo i rób kilka różnych ćwiczeń z mniejszą ilością powtórzeń. Zrób je powoli i dokładnie, żeby poczuć każdy ruch.

6. Źle śpisz

O tym, że sen ma kluczowe znaczenie dla naszego wyglądu przypominamy tak często nie dlatego, że sami lubimy spać, tylko dlatego, że wiemy, jak to działa. Gdy nasz organizm nie dostaje odpowiedniej ilości snu, hormon stresu - kortyzol - jest produkowany w nadmiarze. To właśnie on w znacznej mierze jest odpowiedzialny za odkładanie się tłuszczu w dolnej części brzucha. Dobry trener, który pracuje w zawodzie od lat, od razu będzie wiedział, że nie śpisz wystarczająco, gdy zobaczy oponkę na dole. Co nie oznacza, że przyczyną jej powstania nie są pączki czy frytki. Przypominam raz jeszcze, że tym razem podpowiadamy osobom, które ciężko trenują, dbają o swoją dietę, a wciąż nie otrzymują pożądanych rezultatów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.