Jak trenować, by uzyskać najlepsze efekty?

Chcesz mieć plan treningowy idealnie dostosowany do Twoich potrzeb? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, zanim skonsultujesz się z trenerem.

Dołącz do nas na Facebooku

Stałą opieka trenera personalnego to bardzo duży wydatek. Jeśli nie stać cię na taką przyjemność, poproś instruktora na siłowni, by przygotował pierwszy program specjalnie dla ciebie. W niektórych siłowniach możesz raz na kilka tygodni poprosić o nowy "rozkład jazdy", w innych będzie trzeba za to zapłacić. Mimo wszystko, czasem warto się skusić na taki wydatek raz na dwa miesiące, aby mieć pewność, że nie marnujesz czasu ani energii bezmyślnie przechodząc z jednej maszyny na drugą. Jednak, żeby jak najlepiej wykorzystać wiedzę trenera, warto się dobrze przygotować do takiej rozmowy. Trener personalny z Londynu - Greg Smith - opowiedział nam o tym, co warto zrobić, zanim głosisz się po poradę.

Dzienniczek żywienia

Wydaje ci się, że jesz zdrowo? Być może, jednak zawsze można zmienić sposób odżywiania na jeszcze lepszy.

- Zanim zaczynam pracować z moimi klientami, proszę ich o to, by przez tydzień notowali wszystko to, co zjedli i wypili. Proszę, by zapisywali dokładną godzinę, o której sięgnęli po przekąskę, zaznaczali ile lampek wina wypili podczas sobotniej kolacji - mówi Greg Smith. - Najważniejsze jest to, żeby być szczerym. Nie ma sensu okłamywać, wpisywać mniej czy pomijać różne przekąski. Ja muszę wiedzieć z czym masz największy problem. Są ludzie, którzy nie potrafią jeść regularnie, tacy, którzy rezygnują ze śniadania albo wypijają za dużo kawy z cukrem. Trzeba zapisać każdą łyżeczkę, bo czasem jemy zdrowo, a okazuje się, że wypijamy mnóstwo słodzonych soków czy innych napojów w ciągu dnia, które hamują procesy spalania.

Trener prosi swoich klientów również o to, by zapisywali jakie mieli samopoczucie.

- Jeśli ktoś wstaje rano i od razu jest zmęczony, być może trzeba popracować nad tym, co je wieczorem. Czasem, po obfitym posiłku bogatym w węglowodany, po południu obserwujemy nagły spadek energii. Wtedy też warto pomyśleć jak zmienić nasze dotychczasowe nawyki - mówi Smith.

Dotychczasowa aktywność

Zanim pójdziesz do trenera po poradę przygotuj dokładny opis tego, co zjadłeś w ciągu kilku ostatnich dni, ale opowiedz też o tym, co do tej pory robiłeś na siłowni.

- Jeśli ktoś w ogóle nie ćwiczył, sprawa jest prosta - zaczynamy od podstaw i delikatnie przyzwyczajamy mięśnie do wysiłku. Często jednak z usług trenera osobistego korzystają osoby, które trenują od dawna, ale chciałyby zobaczyć lepsze efekty, albo sportowcy, którzy chcą wrócić do formy po jakiejś przerwie. To bardzo ważne, żeby opowiedzieć o tym, co do tej pory robiłeś w ramach zajęć sportowych oraz przyznać się do wszystkich kontuzji. Trener, układając program, musi wiedzieć, że żadne z poleconych tobie ćwiczeń, nie będzie niebezpieczne - wyjaśnia Greg Smith.

Styl życia i zawód

W pracy spędzamy sporą część naszego życia, dlatego tak ważne jest, by trening, na który się decydujemy, był dopasowany do naszych potrzeb.

- Zupełnie inaczej będzie wyglądał program dla osoby, która cały dzień siedzi zgarbiona przed komputerem oraz kogoś, kto przez cały dzień biega po sklepie w szpilkach. W obydwu przypadkach trzeba będzie poświęcić trochę czasu ćwiczeniom korekcyjnym na mięsnie postawy, ale to będą zupełnie inne rzeczy - mówi trener. - To, co dla jednej osoby będzie wskazane, dla drugiej może być bardzo niebezpieczne.

Papierosy i alkohol

Wstydzisz się tego, że kilka razy w tygodniu lubisz wyjść z kolegami na piwko, a na jednym zazwyczaj się nie kończy? Nie musisz tego ogłaszać całemu światu, jednak twój trener powinien o tym wiedzieć.

- Pomijam już kwestię tego, że u osób, które palą papierosy, a także tych, które dość często sięgają po alkohol, ciężej  będzie o efekty - to oczywiste. Chodzi też o zdrowie, kondycję. Zanim rozpisze się szczegółowy program, warto mieć na uwadze fakt, że osobie, z którą trenujemy, zdarza się sięgać po używki. To wpływa przecież na układ oddechowy, osłabia serce, podnosi ciśnienie - tłumaczy trener.

Jak śpimy?

O tym, jak ważną rolę podczas treningu odgrywa regeneracja, nie będziemy mówić po raz setny. Po ciężkim treningu twój organizm po prostu musi się odbudować, jeśli chcesz widzieć efekty pracy na siłowni.

- Czasem nam się wydaje, że sen nie odgrywa żadnej roli. Ciężko trenujemy, pilnujemy diety, a jednak wciąż nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Warto zapisywać, o której godzinie kładziemy się spać i budzimy. 7-8 godzin snu to niestety podstawa - mówi Greg Smith.

A my radzimy do dzienniczka zjedzeniem dopisać te informację.

Poziom stresu

Kortyzol, o którym często mówi się, że jest hormonem stresowym, często zatrzymuje procesy spalania. Zanim zaczniesz trenować, wspomnij osobie, która przygotowuje dla ciebie program, o tym, czy w ciągu dnia często się denerwujesz. Regularne ćwiczenia powinny korzystnie wpłynąć na twój poziom stresu, więc nawet, jeśli teraz sytuacja nie przedstawia się najlepiej, jesteś już na dobrej drodze.

Zbierz wspomniane informacje i do dzieła!

Chcesz wyglądać jak Brad Pitt w czasach swojej świetności?

Więcej o: