Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Urodzona 28 września 1974 roku w Warszawie, polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, pisarka, podróżniczka, a nawet aktorka. Laureatka prestiżowych nagród za działalność w wielu dziedzinach.

Imię i nazwisko: Marta Eliza Wojciechowska
Data urodzenia: 28 września 1974 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 180 cm
Znak Zodiaku: Waga

Martyna Wojciechowska - przebieg kariery

Po ukończeniu szkoły średniej, w wieku 19 lat Martyna zadebiutowała jako modelka w telewizji TVN, następnie prowadziła program “Automaniak” w TVN Turbo, do którego scenariusz napisała sama. W następnych latach już jako prezenterka telewizyjna prowadziła Big Brother’a, Dzieciaki z klasą czy Studio Złote Tarasy. Dużą popularność przyniosła Martynie, realizowana przez nią od 2009 roku seria podróżnicza “Kobieta na krańcach Świata”. W latach 2007-2017 była redaktorem naczelnym polskiej edycji National Geographic i National Geographic Traveler. W styczniu 2017 r. przyjęła nominację na dyrektor programową Travel Channel - kanału podróżniczego TVN. Równocześnie Martyna Wojciechowska brała udział w kampaniach reklamowych produktów komercyjnych, m.in. Sony, Timotei, Coffee Heaven oraz akcji społecznych. Mimo tak szerokiej działalności, znalazła czas i siły na studiowanie. Zaocznie uzyskała specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi, a w 2005 r. z wyróżnieniem ukończyła podyplomowe studia MBA w Wyższej Szkole Zarządzania.

Martyna Wojciechowska - dziennikarka, pisarka, reporterka, i podróżniczka.

Działalność dziennikarska Martyny Wojciechowskiej nie ogranicza się do National Geographic. Jest redaktor naczelną “Kaleidoscope”, współpracowała z miesięcznikami: “Światem motocykli”, “Auto Moto”, “Voyage” czy “Playboy”. Pasją Martyny są podróże po świecie. Podczas realizacji “Kobiety na krańcach świata”, “Misji Martyna” i wielu innych, przejechała przez wszystkie kontynenty. Efektem tych wojaży były nie tylko telewizyjne programy podróżnicze ale i serie książek. I tak z serii “Kobieta na krańcach świata” ukazały się relacje z wielu krain, m.in. z Argentyny, Boliwii, Namibii, Zanzibaru, Australii, Meksyku, Samoa. Martyna wydała również serię “Dzieciaki Świata” i “Zwierzaki Świata”. Pozostałe książki autorstwa Martyny Wojciechowskiej to: “Zapiski (pod)różne”, “Etiopia. Ale czat!”, “Automaniaczka”, “Od rometa do rajdu Dakar”, “Misja Everest”, “Przesunąć horyzont”. Te dwie ostatnie opisują zmagania Martyny podczas zdobywania Korony Ziemi, czyli wspinaczki na najwyższe góry każdego z kontynentów. Wyczyn ten dokumentuje też 55 minutowy film pt. “Korona Ziemi”.
Inny film - “Ludzie duchy”- to wyreżyserowany przez Martynę Wojciechowską i Marka Kłosowicza, przejmujący dokument opowiadający tragiczną historię dzieci z albinizmem w Tanzanii. Film ten zwrócił uwagę na bestialskie praktyki, jakie się stosuje wobec Albinosów, aby zdobyć ich członki i uczynić z nich “przynoszące szczęście” talizmany. Dokument ten został zauważony na świecie, nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, a dzięki temu problem został nagłośniony.

Martyna Wojciechowska - aktorka

Martynę jest bohaterką filmów dokumentalnych (Korona Ziemi, Everest - przesunąć horyzont), ale także aktorką grającą w filmach fabularnych (Jak to się robi z dziewczynami, Anioł Stróż) i podkładającą polski dubbing (m.in. Auta, Gran Turismo 5).

Martyna Wojciechowska - ambasadorka akcji charytatywnych J

est członkiem Polskiej Akcji Charytatywnej, honorową ambasadorką WWF Polska i akcji Żywiec Zdrój “Po stronie natury”, uczestniczy we wszystkich zbiórkach pieniędzy na rzecz “Przylądka Nadziei” - dziecięcej kliniki hematologicznej.
Za swoją działalność zawodową i społeczną Martyna Wojciechowska została uhonorowana wieloma nagrodami. Złotym Globem za dokument “Ciało i krew” oraz w kategorii Global Awareness, HumanDOC za dokument “Ludzie Duchy”, Telekamerą w kategorii Osobowość telewizyjna, Wiktorem, Różami Gali. Nie sposób wymienić wszystkich nagród, ale należy uznać, że na wszystkie te wyróżnienia Martyna Wojciechowska bezsprzecznie zasłużyła.

Martyna Wojciechowska - sportowiec

Martyna jest też wielką miłośniczką motoryzacji. Jako kierowca rajdowy uczestniczyła w Rajdzie Sahara - Dakar (2002 r.) oraz w Rajdzie Transsyberia 2003. Innymi ulubionymi sportami ekstremalnymi Martyny są nurkowanie i wspomniana już wcześniej wspinaczka wysokogórska.
Aby bezpiecznie uprawiać te sporty Martyna musi dbać o formę. Jako codzienną aktywność fizyczną wybiera bieganie, jest też częstym gościem siłowni. Uważa też, że duże znaczenie dla sprawności i smukłej figury ma zdrowa, zbilansowana dieta.

Martyna Wojciechowska

Więcej o:

Martyna Wojciechowska

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.