Drążek do podciągania - jaki wybrać? Jak podciągać się na drążku?

Drążek do podciągania to jeden z praktyczniejszych przyrządów do ćwiczeń. Jaki drążek kupić: drążek rozporowy, przykręcany do ściany, czy wolnostojący? Jak podciągać się na drążku?

Zdrowy kręgosłup, czyli jak ćwiczyć, by pozbyć się bólu pleców

Drążki do podciągania - do czego służą?

Drążek do podciągania to świetne akcesorium treningowe za pomocą które wzmocnisz mięśnie pleców, braków, brzucha oraz rąk. Można go wykorzystywać na wiele sposobów, jednak podstawowym ćwiczeniem jest, jak sama nazwa wskazuje, podciąganie.

Jak podciągać się na drążku?

Istnieje kilka sposobów wykonania tego ćwiczenia:

  • szeroki nachwyt
  • wąski nachwyt
  • podchwyt wąski
  • podchwyt szeroki

Te ćwiczenia można dodatkowo urozmaicać na wiele sposobów, jednak my skupimy się na klasycznym podciągnięciu. Jak się podciągnąć? 

Chwyć drążek oburącz, jeśli nie dosięgasz do drążka podstaw pod niego skrzynię, stołek lub krzesło. Wybierz coś, co będzie stabilne. Następnie opuści ciało trzymając się rękami drażka do samego dołu, unosząc łopatki i puszczając luźno ramiona. Kolejno ściągnił łopatki i barki i zacznij podnosić ciało uginając ręce. Staraj się wykonać powtórzenie do samego końca unosząc koniec głowy za drążek. Wróć powoli do zwisu.

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać samodzielnie ani jednego powtórzenia nie poddawaj się. Możesz wykorzystać gumę oporową, której koniec zaczepisz od drążek, a drugi koniec zaczepisz o stopy. Trenuj, a z czasem się uda.

Drążek do podciągania - jaki drążek kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drążków o różnych kształtach, wielkościach i sposobach ich montażu. Zazwyczaj w mieszkaniach, czy domach popularnością cieszą się drążki rozporowe moconwane w futrynie, drążki wkręcane w sufit oraz drążki do podciągania mocowane do ściany. W siłowniach natomiast częściej można spotkać drążki wolnostojące. 

Zobacz:  Jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na dolną partię brzucha

Drążek rozporowy do podciągania - wady i zalety

Ogromną zaletą drążka rozporowego jest jego wielkość oraz cena Nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, łatwo go zamontować, jak i rozmontować, a jego zakup nie jest dużym wydatkiem. Minusem jednak jest jego niestabilność. Drążki te, w trakcie używania, mogą się nieco rozprężyć i wypaść z futryny, co może być niebezpiecznie w trakcie wykonywania ćwiczeń. 

Drążek do podciągania mocowany do ściany - wady i zalety

Drążek mocowany do ściany jest nieco bardziej stabilny niż drążek rozporowy. Ponadto na rynku dostępnych jest o wiele więcej kształtów tego rodzaju drążka, co umożliwia ćwiczenia z wykorzystaniem różnych rodzajów uchwytu. Minusem natomiast jest sposób montażu. Drążek wymaga wiercenia w ścianie oraz dodatkowej przestrzeni przed ścianą w celu ćwiczeń. 

Drążek wolnostojący - wady i zalety

Drążek wolnostojący to najbardziej stabilna wersja drążka do podciągania. Można na nim wykonywac wiele ćwiczeń z różnym rozstawieniem rąk bez obaw o brak miejsca. Minusem jest jego cena oraz to, że drażek zajmuje sporo miejsca. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących urzadzić mini siłownię w swoim domu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA