54-letnia instruktorka fitness skarżyła się na suche oczy i usta. Okazało się, że ma chorobę autoimmunologiczną

54-letnia trenerka fitness obudziła się pewnego dnia z przejmującą suchością w okolicach oczu i ust. Początkowo myślała, że za jej złym samopoczuciem stoi odwodnienie spowodowane intensywnymi treningami. Jak się później okazało, przyczyna była zupełnie inna.

Angelica Divinagracia to 54-letnia instruktorka fitness, która mieszka i pracuje w Los Angeles. Pewnego dnia kobieta obudziła się i poczuła, że jej język jest całkowicie suchy i niemalże przykleja się do podniebienia. Początkowo trenerka myślała, że spowodowane jest to odwodnieniem po intensywnych treningach na siłowni. Po chwili jednak pojawił się ostry ból oka, który jeszcze mocniej zaniepokoił instruktorkę. 

54-letnia instruktorka fitness skarżyła się na suche oczy i usta

Kobieta od razu udała się do okulisty. Lekarz zapytał, czy u pacjentki pojawiła się także suchość w ustach. Odpowiedź twierdząca dała mu pewność co do przyczyny objawów. Zaczął podejrzewać chorobę autoimmunologiczną, zwaną zespołem Sjogrena. Zlecił badania krwi i wizytę u reumatologa.

Diagnoza potwierdziła wcześniejsze przewidywania specjalisty. Okazało się, że trenerka choruje na wspomniany zespół Sjogrena. Zaburzenie zostało nazwane na cześć szwedzkiego okulisty, który w roku 1933 opisał przypadki 19 kobiet, które cierpiały na jednoczesną suchość oczu i ust. 

Ten szybko postępujący i przewlekły zespół atakuje tkanki wydzielnicze na całym ciele. Przede wszystkim są to komórki ślinianek i gruczołów łzowych. Może występować jako zaburzenie wrodzone lub wtórne. 

Diagnoza może być trudna, ponieważ główne objawy - suche oczy i usta, zmęczenie i ból kończyn - są częstymi dolegliwościami związanymi z dowolną liczbą problemów zdrowotnych. Często zdarza się, że u pacjentów z zespołem Sjogrena objawy pozostają nierozpoznane przez wiele lat.

Moje oczy były wrażliwe na wszystko - jasne światło, wiatr, zimne powietrze, gorące powietrze. Znalazłam w domu okulary przeciwsłoneczne. Obudziłam się rano i poczułam taki ból, jakbym miała szkło w oczach

- wyznała Divinagracia. 

Kobieta tłumaczyła swoje złe samopoczucie licznymi i wymagającymi treningami oraz ogólnym przemęczeniem organizmu. Dla osób tak aktywnych i regularnie ćwiczących choroba może być wyjątkowo dotkliwa. Dlaczego? Przede wszystkim przez ciągłe uczucie zmęczenia i ból w okolicach oczu. Są to bardzo dokuczliwe objawy. Angelica zaczęła więc przyjmować regularnie leki i dowiedziała się więcej na temat jej przypadłości. 

Trening i odpowiednie ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna pozwala uniknąć wielu chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych. Zobacz, jak poprawnie wykonywać trening stabilizacji.

Więcej o:
Komentarze (9)
54-letnia instruktorka fitness skarżyła się na suche oczy i usta. Okazało się, że ma chorobę autoimmunologiczną
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 10 razy 8

  Świetny artykuł!
  Wzorowa robota dziennikarska!
  Tekst trzyma w napięciu!

  Przepraszam, że zapytam: wyżyła????

 • klassa

  Oceniono 8 razy 4

  Oj, nie raz mi się to przytrafiało. Najlepsze na to Piwo. Piwo z rana, jak śmietana,

 • zerozer52

  Oceniono 6 razy 2

  To się, ku..., nazywa, kac.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 1 raz 1

  Doktor Hałs...

 • rozal1971

  Oceniono 9 razy 1

  A jak z pochwą było? To jest bardzo ważne również!!!

 • rozterka47

  0

  zespół Sjogrena cżesto towarzyszy innym zaburzeniom autoimmunologicznym np. autoimmunologicznemu zapaleniu wątroby , schorzen autoimmunologicznych nie leczy się o ile nie towarzyszą im nasilone objawy , bo leczenie jest bardzo obciążające dla całego organizmu , głownie sterydy czy leki immunopresyjne ,
  w łagodzeniu stanów zapalnych występujących w tych chorobach mogą pomagać zioła , nie stisujemy ich jadnak w czasie kuracji w.w lekami

 • melamed

  Oceniono 6 razy 0

  Redaktorzy niech uwazaja,bo od klamstwa jezyk kolowacieje,przyklad,redaktor naczelny.

 • beton44

  Oceniono 6 razy -2

  Cie choroba - jak tak mam po pijaństwie poprzedniego dnia - nie wiedziałem że to się tak naukowo nazywa :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX