Detoks alkaiczny - jak i czy działa? Pytamy dietetyka

Coraz częściej słyszy się, że nasze ciało potrzebuje detoksu. Można znaleźć wiele porad dotyczących skutecznego oczyszczania organizmu z toksyn. Detoks alkaiczny to jedna z propozycji, która ma odkwaszać organizm i pomóc schudnąć. Pytamy dietetyka, czy rzeczywiście jest skuteczna.

Kuracje o charakterze detoksykacyjnym mają na celu przede wszystkim oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Jednym z ich założeń jest ograniczenie spożywania niektórych produktów, które negatywnie wpływają na pracę organizmu. Celem jest usunięcie metali ciężkich, szkodliwych grzybów i innych niekorzystnych elementów. 

Detoks alkaiczny - na czym polega? 

Detoks alkaiczny polega przede wszystkim na zastosowaniu siedmiodniowej kuracji, która nakierowana jest na oczyszczenie organizmu. Należy zrezygnować ze spożywania produktów, które są bogate w kwasy. Zastąpić je można warzywami, owocami i ziołami. Podstawowym elementem detoksu jest spożywanie wody w dużych ilościach, uzupełniając ją naparami ziołowymi

Organizm ludzki zakwaszają przede wszystkim produkty:

- mięsne,
- garmażeryjne, 
- sery, 
- jajka, 
- alkohol, 
- kawa i herbata
- napoje gazowane,
- produkty bogate w węglowodany proste.

Aby odkwasić organizm, warto spożywać: 

- naturalne, niesłodzone soki warzywne i owocowe,
- niektóre grzyby,
- kiszone warzywa i owoce.

Detoks alkaiczny - efekty

Głównym efektem detoksu alkaicznego ma być oczyszczenie organizmu. Często mówi się także, że ten sposób może pomóc osiągnąć lepsze wyniki w utracie wagi i znacząco poprawić stan zdrowia. Rzeczywiście, wiele przypadków wskazuje na to, że można schudnąć, jednak kwestia tego, czy jest to zdrowe odchudzanie, jest kwestią sporną. 

Minusem może okazać się tutaj ubogi jadłospis oraz monotonia odżywiania. Spożywanie zbyt ograniczonej liczby produktów z pewnością nie wpływa korzystnie na pracę organizmu. Nieuniknione są bóle głowy, spadki nastrojów czy uczucie ciągłego zmęczenia. 

Detoks alkaiczny - opinie

O opinię zapytaliśmy także doświadczonego dietetyka, Damiana Parola. Z wykształcenia jest magistrem dietetyki, psychodietetykiem, a ostatnio obronił także doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Zapytany o to, co sądzi o detoksie alkaicznym, odpowiedział: 

Nic dobrego.

Dodaje, że taka kuracja nie ma prawa zadziałać i nie buduje zdrowych nawyków. Co prawda z faktem, czy warto mieć więcej składników alkaicznych w diecie, można polemizować, jednak sam detoks jest jak najbardziej niewskazany i nie warto go praktykować. 

Parol utrzymuje, że organizm sam oczyszcza się z toksyn - głównie dzięki pracy wątroby i nerek. Stany zatruć organizmu są niezwykle rzadkie, ale zazwyczaj poważne, więc w takich sytuacjach należy skorzystać z pomocy specjalistów, a nie zdawać się na kolejne diety

Jeśli szukasz idealnej przekąski, która będzie jednocześnie dietetyczna, smaczna i zdrowa, musisz spróbować fit deseru z mango, jogurtu i nasion chia. Chcesz wiedzieć, jak go szybko przygotować? Odpowiedź znajdziesz w wideo poniżej. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.